Schody metalowe są popularnym elementem w coraz większej liczbie domów. Stanowią nie tylko praktyczne, ale również wyjątkowo estetyczne rozwiązanie. Zanim jednak się na nie zdecydujemy, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje o schodach metalowych.

Do jakich wnętrz pasują schody metalowe?

Schody metalowe sprawdzą się w przede wszystkim w takich stylach aranżacji wnętrz, jak industrialny i loftowy. W tym pierwszym dominują szarości, beton i surowy, nieco chłodny klimat. Metalowe dodatki i większe elementy idealnie pasują do całości. Z kolei styl loftowy, który od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością, nawiązuje do nowojorskich fabryk przekształcanych na nietuzinkowe i stylowe mieszkania. W tym przypadku najczęściej można spotkać nieco cieplejsze barwy, a w wystroju dominują lite drewno i metal.

W zależności od kolorystyki całego pomieszczenia można zdecydować się na srebrne schody metalowe lub schody metalowe z drewnianymi stopniami. Metalowe schody wewnętrze świetnie wpisują się też w estetykę nowoczesnych pomieszczeń, w których postawiono na ograniczoną liczbę kolorów, minimalizm i prostotę. Jednokolorowe stopnie i nieskomplikowana balustrada będą pięknie podkreślać charakter takich wnętrz. Z kolei schody metalowe z motywami florystycznymi lub eleganckimi ornamentami mogą okazać się świetnym wyborem w przypadku klasycznych wnętrz.

Schody metalowe - wady i zalety

Do zalet schodów metalowych należy zaliczyć przede wszystkim bardzo dobre parametry dotyczące wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu mogą służyć domownikami przez lata i cieszyć oko nienagannym wyglądem. Nie jest to bez znaczenia, biorąc pod uwagę fakt, że walory estetyczne są kolejną zaletą takiego rozwiązania. Odpowiednio dobrane stopnie, kolor i rodzaj balustrady mogą okazać się wielką ozdobą pomieszczenia.

W przeciwieństwie do schodów drewnianych, metalowe mogą być montowane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Zazwyczaj produkowane są ze stali nierdzewnej, która jest kwasoodporna lub ocynkowana, a materiały odporne na korozję sprawiają, że czynniki zewnętrzne nie powodują zniszczeń. Kolejnymi zaletami w tym wypadku jest stosunkowo niewielka waga, dlatego też schody metalowe nie wymagają ciężkiej podbudowy, aby pozostać stabilnymi, a także dość łatwy montaż.

Jeśli chodzi o wady, największą z nich jest słabe tłumienie dźwięku, przez co chodzenia po metalowych schodach może okazać się dość głośne. Dodatkowo schody montowane wewnątrz pozostają chłodne i chodzenie po nich boso nie należy do przyjemnych. Dlatego też wiele osób decyduje się na schody metalowe z drewnianymi stopniami, które są przyjemniejsze w dotyku. 

Rodzaje schodów metalowych

Metal jest na tyle plastycznym materiałem, że można z niego wykonać schody różniące się pod wieloma względami konstrukcją. Do popularnych konstrukcji zalicza się schody ażurowe kręcone, które nie zajmują wiele miejsca i wyglądają bardzo atrakcyjnie. Kierunek wchodzenia na schodach zabiegowych jest o wiele łagodniejszy, przez co zajmują one nieco więcej miejsca, ale za to wygodniej wnosi się na górę czy znosi z góry większe rzeczy. Z kolei schody dwubiegowe zajmują najwięcej miejsca, ale można w tym wypadku mówić o największej wygodzie użytkowania.

Jeśli chodzi o konstrukcję, wyróżnia się również schody policzkowe, w których stopnie opierają się na belkach policzkowych obejmujących je z dwóch stron, czy schody dywanowe, które z boku przypominają poskładany dywan, ponieważ nie mają belek czy płyty nośnej. 

Schody metalowe wewnętrzne

Schody metalowe wewnętrze mogą przyjąć różne formy, a dokładny projekt powinien być gotowy jeszcze na etapie budowy domu. Warto zdecydować się na takie, które będą praktyczne, nie będą zajmowały zbyt wiele miejsca i będą też estetycznym uzupełnieniem całej aranżacji.

Jednym z najczęściej wybieranych wariantów są schody spiralne, które są na tyle łatwe w montażu, że nie trzeba korzystać z usług fachowców. Jeśli jednak domownicy codziennie wiele razy poruszają się pomiędzy piętrem a niższym poziomem domu, mogą okazać się niezbyt praktyczne. Wygodniejszym rozwiązaniem w przypadku małego otworu w stropie będą schody łamane z dwoma biegami ustawionymi pod kątem 90 stopni. Najwięcej miejsca i pieniędzy pochłaniają schody wachlarzowe, które mają kształt trapezu i są oparte na planie łuku.

Schody metalowe zewnętrzne

Schody metalowe zewnętrzne sprawdzą się jako wyjście z budynków mieszkalnych i gospodarczych, na tarasach oraz wejściach do sklepów czy punktów usługowych. Można je swobodnie łączyć z innymi materiałami, a sam metal jest odporny na czynniki zewnętrzne takie, jak opady deszczu i śniegu czy zmiany temperatury. Najczęściej posiadają konstrukcję ażurową, która wygląda dobrze i jest lekka, co wpływa na cenę oraz łatwość montażu. Ich dodatkową zaletą jest też fakt, że można je bez większego wysiłku utrzymać w czystości.

Ile kosztują schody metalowe?

Cena za schody metalowe zależna jest przede wszystkim od danej konstrukcji, jakości materiałów oraz wielkości schodów. Wąskie spiralne schody do wnętrz mogą kosztować 2500 złotych, ale i kilka razy więcej. Z kolei podobne schody zewnętrzne kosztują nawet około 10 tysięcy złotych. Modułowe schodki zewnętrzne, które sprawdzą się w przypadku sklepów, można kupić nawet za kilkaset złotych, ale trzeba liczyć się z ceną osiągającą nawet kilkanaście tysięcy za schody metalowe ze stopniami z wysokiej jakości drewna.