Co to jest zasada 80/20?

Zasada 80/20 jest inspirowana, popularną w ekonomii i zarządzaniu, zasadą Pareto. Wprawdzie zjawisko to mówi, że małe proporcje bardziej przyczyniają się do wspólnego efektu całości, ale w tym przypadku, na co mamy wpływ, jest inwestycja, jaką chcemy lub zamierzamy poczynić w wystrój naszego domu. Zasadniczo to, co możemy osiągnąć dzięki zasadzie 80/20, to utrzymanie stałego wystroju bez konieczności reformowania naszego domu co kilka lat, a tym samym bycie zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami.

Dokładniej rzecz ujmując, ta dekoracyjna zasada polega na tym, że kiedy decydujemy się wydawanie pieniędzy, które chcemy przeznaczyć na zakup mebli, dokonujemy inwestycji 80% całego budżetu w trwałe i jakościowe elementy, ponieważ w dłuższej perspektywie są one najbardziej opłacalne. Pozostałe 20% należy przeznaczyć na zakup ozdób i detali dekoracyjnych, które wyznaczają styl domu i które można łatwo wymienić po kilku sezonach.

W ten sposób będziesz bardziej efektywny zarówno pod względem ekonomicznym, jak i stylistycznym, ponieważ jeśli będziesz przestrzegać tej zasady, oprócz oszczędności i unikania marnowania pieniędzy na niepotrzebne przedmioty, będziesz w stanie utrzymać swój dom zawsze w czołówce dekoracji.

Zasada 80/20 w kuchni i łazience

Aby zastosować to kryterium we własnym domu, należy nadać szczególny priorytet kuchni i łazience, ponieważ są to najważniejsze pomieszczenia w domu, bez których nie można się obejść. Z tego powodu trzeba wziąć pod uwagę optymalne warunki życia, jakich wymagają te pomieszczenia, ponieważ wilgotne środowisko lub inne warunki zepsułyby słabej jakości meble. Aby zmaksymalizować zwrot z mebli łazienkowych i kuchennych, czyli tych, które wymagają największych inwestycji, należy postawić na bezpieczne wartości. Czyli wybór najlepszych konstrukcji, jakościowych, ale też takich, które podążają za linią stylu.

W ostatnich latach dynamika tych pomieszczeń domu uległa zmianie i ewolucji. Kuchnia stała się mniej ważna niż salon i jadalnia jako miejsce spotkań i spotkań towarzyskich, natomiast łazienka to teraz coś więcej niż miejsce do mycia się, to miejsce relaksu, spokoju i komfortu. Dlatego należy zadbać o to, aby najbardziej podstawowe elementy, takie jak drzwi, okna i podłogi, były najbardziej trwałe i dostosowane do warunków panujących w tych pomieszczeniach. W ten sposób unikniesz ewentualnych prac w przyszłości i przez lata będziesz otrzymywał zwrot z inwestycji.

Z kolei meble z litego drewna idealnie nadają się do kuchni, ponieważ oprócz odporności, ułatwiają łączenie i dekorowanie pomieszczenia z ozdobnymi uzupełnieniami w innych gamach kolorystycznych. Najlepiej zdecydować się na bezpieczne, nierzucające się w oczy kolory, których z czasem nie będziemy żałować. Białe, beżowe lub kremowe odcienie są zawsze dobrym wyborem, ponieważ można wtedy dodać więcej kolorów i wzorów za pomocą ozdób i przedmiotów.

Praktyczne porady

Chociaż możesz śledzić trendy i być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w dekoracji, nie musisz mieć obsesji na punkcie próby utrzymania domu na bieżąco przez cały czas. Nie wszystkie mody muszą pasować do Twojego domu: powinieneś je szczegółowo przestudiować i przeanalizować, aby przekonać się, czy są dla Ciebie odpowiednie, czy nie. Jeśli zamierzasz wyremontować swój dom lub zdecydowałeś się na dużą zmianę i zmianę wystroju, oto najlepsze i najbezpieczniejsze wytyczne.

1. Postaw na meble ponadczasowe, czyli takie, których estetyka nie dezaktualizuje się wraz z upływem czasu. To meble, które pasują do każdej epoki i z biegiem lat nie będą wyglądać na przestarzałe. Z tego powodu należy również dokonać długoterminowej inwestycji i kupić meble wysokiej jakości, aby służyły jak najdłużej.

2. Okna i drzwi to nie tylko elementy izolacji, gdyż mają one dużą wagę estetyczną w pomieszczeniu. Musisz wiedzieć, jak połączyć oba aspekty, aby uzyskać jak najwięcej z domu i podnieść zarówno jakość, jak i walory fizyczne.

3. Uzupełnienia dekoracyjne i oświetleniowe mieszczą się w 20% reguły. Elementy te będą stanowić najbardziej żywą i estetyczną część Twojego domu, dlatego nie należy ich zaniedbywać. Są to wszystkie te utwory, które są bardziej ulotne i sezonowe, a których zdobycie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Mamy więc dywany i inne elementy tekstylne jak poduszki czy pokrowce, lampy, obrazy, fotografie itp. Zawsze staraj się podążać za linią estetyczną i zachować spójny styl, aby uniknąć błędów i nie odciągać uwagi od istoty domu.

4. Zgodnie z zasadą 80/20, nie zapomnij włączyć tych 20% elementów dekoracyjnych, które podążają za najnowszymi trendami i które wykraczają poza te bardziej klasyczne i bezpieczne wartości. To właśnie z tą częścią procentu trzeba dać wolną rękę całej swojej kreatywności i wydobyć maksymalny potencjał ze swojego domu poprzez bardziej śmiałe dekoracje. Jednak nie przekraczaj też swoich możliwości, bo pamiętaj: są to bardziej tymczasowe i wymienne przedmioty, które będziesz musiał odnowić po kilku sezonach, aby Twój dom był zawsze na czasie.