Styl Midcentury modern

Styl Mid-century modern to szczery hołd w kierunku lat 50. oraz 60. ubiegłego wieku. W nowoczesnych wnętrzach czerpie się inspirację ze starych, kultowych już dziś mebli. Styl ten przede wszystkim charakteryzuje się dość sporymi pod względem rozmiarów oraz rozświetlonymi przestrzeniami, a także prostymi i lekkimi meblami o geometrycznych kształtach. W stylu Mid-century modern stawia się jednak nie tylko na wygląd, ale również i na funkcjonalność.

Chcąc wykorzystać ten styl we własnym wnętrzu, wystarczy zadbać o to, by było ono przestronne, jak najbardziej otwarte i dobrze oświetlone. Warto w tym celu zadbać nie tylko o sztuczne oświetlenie, lecz też o to naturalne, poprzez wykorzystanie bardzo dużych okien. Pożądana kolorystyka w tym stylu to przede wszystkim barwy ziemi, jednakże przełamane kontrastowymi kolorami. 

fot. Hay

Styl Japandi

Styl Japandi, jak łatwo się domyślić, co nieco wspólnego ma z Japonią, choć nie tylko. Tak naprawdę łączy on w sobie japońską prostotę ze skandynawską praktycznością. Charakteryzuje się on harmonią i spokojem, ujętym zarówno w kolorystyce, jak i także w wyglądzie i strukturze mebli i dodatków. W stylu Japandi królują przede wszystkim naturalne, czasem nawet ekologiczne materiały głównie w kolorach beżu, bieli i szarości, takie jak na przykład drewniane podłogi, bambusowe, wiklinowe bądź rattanowe meble, żywe rośliny, a także bawełniane tkaniny i dywany z wełny.

W stylu tym dostrzec można jednak sztukę - nierzadko w takich wnętrzach znaleźć można minimalistyczne rzeźby, czy obrazy w ziemistych kolorach. Choć towarzyszy nam on już od kilku sezonów, nic nie wskazuje na to, aby moda na niego miała przeminąć w tym roku.

fot. Westwing

Szaleństwo kolorów i kształtów

W 2023 roku w najmodniejszych wnętrzach zobaczymy przede wszystkim kolorystyczne szaleństwo, wykorzystujące różne, nawet bardzo odważne barwy. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kształtów mebli oraz ich faktur.

Kolor roku - Viva Magenta

Instytut Pantone na rok 2023 wybrał kolorem roku kolor Viva Magenta, który śmiało wykorzystywać można w swoich wnętrzach, gdyż to właśnie on królował będzie w najmodniejszych wnętrzach. Jest to barwa bardzo intensywna, wywodząca się z rodziny czerwieni, które występują w naturze. W rzeczywistości jest to kolor przypominający nieco truskawkowe tony połączone razem z różem oraz fioletem. Kolor ten jest bardzo żywy i rewelacyjnie pasuje do różnych połączeń kolorystycznych, zwłaszcza we wnętrzach bardzo nowoczesnych, jak i tych eleganckich.

fot. Koket

Intensywne kolory i nieoczywiste połączenia

Tak jak już wspomniano, kolor Viva Magenta świetnie sprawdzi się w połączeniach z różnymi innymi kolorami i to nie tylko tymi stonowanymi. Wśród najnowszych trendów wnętrzarskich znajdują się również bardzo odważne połączenia intensywnych, a nawet dość nieoczywistych kolorów, takich jak intensywne róże, na przykład wspomniany już Viva Magenta, czy także jaskrawe pomarańcze. Kolory energii, które rewelacyjnie sprawdzą się na ścianach najmodniejszych wnętrz, są zaczerpnięte z natury, zwłaszcza z harmonijnych ukwieconych łąk, jednakże są to kolory bardzo energetyzujące, przynoszące danej przestrzeni witalność.

Łagodne i zaokrąglone kształty

Jeśli chodzi o trendy w zakresie mebli czy dodatków do wnętrz, najlepiej sprawdzać będą się te o jak najbardziej zaokrąglonych i obłych kształtach. Rewelacyjnym przykładem są na przykład okrągłe dywany czy zaokrąglone brzegi sof i foteli. Wśród dodatków świetną opcją są także okrągłe poduszki czy także zaokrąglone wazony oraz rzeźby, zwłaszcza te posiadające ciekawe faktury, na przykład wypustki i wybrzuszenia na swojej powierzchni. Nie tylko w meblach i dodatkach jednak przejawia się trend zaokrąglonych kształtów. Do łask w tym roku powrócą przejścia o łukowym sklepieniu.

fot. Westwing

Szachownica

Szachownica jest dość znanym i lubianym wzorem, który w najnowszych trendach wnętrzarskich powraca do łask, głównie w formie płytek podłogowych, ale i nie tylko - odnaleźć można go też na ścianach, czy na różnych dodatkach. Harmonijne i równomierne połączenie dwóch kolorów, zazwyczaj czerni i bieli, jest niezwykle eleganckie i gustowne, przez co estetycznie wpasuje się praktycznie w każde wnętrze.

fot. Mustard Made

Powrót do sztuki

W nowoczesnych trendach nie zabraknie także sztuki, którą zobaczyć głównie można będzie w rzeźbach, zwłaszcza tych ceramicznych, glinianych bądź nawet drewnianych. Idealnie wpasują się one do stylu Japandi czy także do Mid-century modern, ale oczywiście w rzeczywistości sprawdzą się idealnie w różnych rodzajach wnętrz. Rewelacyjnym dodatkiem do wnętrz okażą się także w najnowszych trendach obrazy, głównie te wykonane w ziemistych kolorach bądź wręcz przeciwnie, wcześniej wspomnianych już energicznych kolorach, takich jak na przykład kolor roku Viva Magenta.

Skrytki i schowki

Wszelkie schowki i skrytki są zawsze bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem. W 2023 roku do łask powracają wszelkiego rodzaju pawlacze, wnęki, schowki pod schodami, czy także meble z różnymi schowkami. Dość innowacyjnym, lecz niemniej interesującym rozwiązaniem jest również tak zwana ukryta kuchnia, polegając a na zabudowaniu całej kuchni w szafie. Wydawać by się to mogło niemożliwe, a jednak… Jest to rozwiązanie wykorzystywane coraz częściej, gdyż pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, a co więcej, idealnie wpasowuje się w styl minimalistyczny. Jest to szczególnie świetne rozwiązanie dla tych osób, które nie korzystają z kuchni zbyt często, bądź po prostu uwielbiają porządek i minimalizm w swoich wnętrzach.

Innowacje - inteligentny dom

Smart home już od jakiegoś czasu podbija świat i staje się coraz to częściej wykorzystywanym rozwiązaniem, a teraz także znajduje swoje miejsce wśród trendów na 2023 rok. Jest to świetna opcja szczególnie dla wszystkich tych osób, które lubią sobie ułatwiać codzienne życie i nie boją się nowych technologii. Inteligentny dom posiada specjalnie przystosowany system, łączący wszelkie urządzenia AGD, na przykład płyty zintegrowane z okapem. Wiele urządzeń w domu może być dzięki temu rozwiązaniu połączone z naszym smartfonem czy tabletem, za pomocą którego możemy wszystkie te urządzenia uruchamiać w dowolnym momencie. Co więcej, w skład tych innowacji wchodzi również możliwość otwierania zamków za pomocą odcisków palca, co również może ułatwić niektóre czynności.

Zdjęcie otwierające artykuł: H&M Home