Najczęściej przyjmuje się, że początki gry w szachy sięgają ok. 1500 lat wstecz - do starożytnych Indii. Dziś to jedna z popularniejszych gier planszowych, która dodatkowo uznawana jest za dyscyplinę sportową. I to właśnie od tej rozrywki pochodzi nazwa motywy dekoracyjnego, jakim jest szachownica. Niemniej ten wzór spotykany jest w dekoratorstwie od tysięcy lat w różnych wydaniach. 

Szachownica kiedyś i dziś

Największa popularność szachownicy we wnętrzach historycznie przypada na epokę renesansu, a później - erę międzywojenną XX wieku. W tym drugim okresie szczególnie modne były posadzki w czarno-białą szachownicę, które zachowały się w części starych kamienic. Mimo to ten motyw mniej lub bardziej jest stale obecny w dekoratorstwie. Dlaczego?

fot. HOMMS STUDIO

Przede wszystkim jest bardzo uniwersalny - łączy w sobie klasycznie elegancki urok z nowoczesną dyscypliną. Wnętrzom dodaje subtelnej dynamiki, a przy tym wizualnej rytmiczności i powtarzalności. Od kilku sezonów na nowo odkrywany jest zwłaszcza w modzie.

Niektórzy wiążą to zresztą z popkulturą i hitem Netflixa „Gambit królowej” (premiera pod koniec 2020 roku). To już znak czasu, że chętnie oglądane produkcje streamingowe szeroko oddziałują na różne dziedziny życia - w tym design.

fot. Mattina Moderna, HAY

Szachownica na dużych powierzchniach

Jak w pełni wykorzystać potencjał szachownicy we wnętrzach? Warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie, jakim jest czarno-biała posadzka. Takie wykończenie jest eleganckie, wyraziste i fantastycznie odświeża wystrój. Ponadto dobrze odnajduje się w różnych konwencjach aranżacyjnych: od glamour i modern classic przez kreatywny eklektyzm po inspiracje vintage.

fot. Ferm Living

Oczywiście można też sięgnąć po inne warianty kolorystyczne szachownicy. Szczególnie uniwersalne jest połączenie bieli oraz szarości. Z kolei szachownica biało-beżowa jest łagodniejsza w wyrazie i świetnie sprawdza się również w przytulnym wystroju klasycznym czy nawet skandynawskim. A może coś bardziej charakternego? Godny polecenia jest chociażby duet bieli i czerwieni!

fot. Annie Sloan

Oprócz podłóg motyw szachownicy może też zagościć na ścianach. Najlepiej jednak stosować go z umiarem. Wystarczy więc jedna ściana z tapetą w szachownicę, ewentualnie mniejsze dekoracje - takie jak grafiki czy kilimy.

A może meble?

Wzór szachownicy równie dobrze sprawdza się jako dekor meblowy. Dostępne są np. stoliki z blatami, które mogą posłużyć do przeprowadzenia domowej rozgrywki. Albo jeszcze dalej - szachownica na całości mebla. Dobrym przykładem jest Chess Table holenderskiej marki Moooi (zdjęcie otwarciowe). Warto też nieco wyjść poza schematy w przypadku frontów meblowych.

fot Westwing Collection

Szachownica może pojawić się także na ich powierzchni i nie chodzi tu wyłącznie o mocne kontrasty barwne. Ciekawie wypadają chociażby zestawienia jasnych i ciemnych odcieni drewna. I wreszcie - szachownica na tapicerkach foteli i (rzadziej) sof! 

Dodatki i dekoracje

Wzór szachownicy bodaj najczęściej wybierany jest właśnie w roli dekoracyjnego akcentu:

Dywany - uniwersalne walory zdobnicze ma drobny wzór szachownicy, i to w wielu wersjach barwnych. Możemy np. postawić na duet bieli z zielenią, granatem, różem czy fioletem. Więcej wizualnej łagodności dodaje zaś lekko puchata faktura takich dywanów.

Poduszki i koce - wyjątkowo wdzięczne, praktyczne ozdoby, które warto wykorzystać zarówno w salonie, jak i sypialni.

Inne domowe tkaniny - chodzi np. o zasłony, ale też ręczniki, w tym te kuchenne.

fot. H&M HOME

Naczynia - od wazonów po kubki, miski czy talerze. Warto pamiętać, że nie muszą być w całości zdobione motywem szachownicy, który świetnie wypada w duecie z czystą bielą.

Ramki - od miniaturowych (do zdjęć) po większe (ramy luster i grafik).

Drobne dekoracje - tace, świeczniki, podkładki.

fot. HAY, Westwing Collection

Kreatywne wariacje

Na koniec należy wspomnieć, że prosta szachownica z kwadratami ułożonymi pod kątami prostymi to nie jedyna opcja do wyboru. Ciekawy efekt wizualny zapewnia chociażby szachownica „przekręcona”, czyli przypominająca rysunek karcianych karo. Ponadto spotkamy np. rytmicznie ułożone, smukłe prostokąty.

Autor
Trend alert - szachownica we wnętrzach. Hit na 2023 rok!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...