Uchwyty i gałki wybieramy w większości przypadków razem z meblami - stanowią ich istotny element. Ale równie dobrze możemy je wymienić na późniejszym etapie, np. jeśli przeprowadzamy renowację mebli.

Rodzaje uchwytów do mebli

Uchwyty do mebli to niezwykłe bogactwo kształtów. Najogólniej - pod kątem sposobu ich montażu - możemy podzielić je na:

uchwyty jednopunktowe - montowane są za pomocą jednego otworu (np. popularne gałki);

uchwyty dwupunktowe - tu z kolei otwory montażowe są dwa (m.in. podłużne uchwyty metalowe i relingi);

uchwyty meblowe wpuszczane - zintegrowane z frontem; minimalistyczne i eleganckie, a jednocześnie bardzo bezpieczne, gdy w domu są małe dzieci - nie ma żadnych wystających elementów, o które można uderzyć;

uchwyty meblowe krawędziowe - konstrukcyjnie „nakładane” na krawędzie frontów (ich górną część); również świetnie sprawdzają się w wystroju nowoczesnym i minimalistycznym.

Z kolei już pod kątem samych form możemy wyróżnić m.in.:

gałki meblowe - okrągłe, klasyczne, wykonywane z różnych materiałów - metalu, ceramiki, szkła (w tym kryształowego) czy drewna;

uchwyty podłużne do mebli - montowane najczęściej w poziomie i dwuotworowe, choć zależnie do formy i przeznaczenia mebla mogą być także umieszczane pionowo;

uchwyty w kształcie litery T - swoisty kompromis między gałką a uchwytem podłużnym; mogą być montowane jedno- bądź dwupunktowo;

uchwyty muszlowe (albo „miskowe” - z ang. bowl shape) - stylowe i eleganckie, a przy tym dość minimalistyczne, bo oparte na formie ściętej półkuli; znakomicie odnajdują się chociażby w stylistyce skandynawskiej.

fot. Regałka

Jakie gałki do mebli?

Klasyczne gałki do mebli, czyli okrągłe uchwyty jednopunktowe, świetnie sprawdzają się we wnętrzach tradycyjnych - od prowansalskich przez shabby chic po przytulną klasykę. Wiele oczywiście zależy od ich konkretnej formy, a także kolorystyki. Na przykład gałki ceramiczne mogą być albo jednobarwne i stonowane, albo bardziej fantazyjne.

Osobną grupę produktów stanowią zaś gałki w stylu glamour i modern classic. Tu warto zwrócić uwagę na modele metalowe (srebrzyste, w kolorze złota i miedzi), a także szklane. Uchwyty gałkowe wykonane z mieniącego się szkła kryształowego fantastycznie wpisują się w spektakularne wnętrza w stylistyce wysmakowanego glamour. Z kolei te najprostsze, jednobarwne i drewniane, mają wyjątkowo wszechstronne zastosowanie. Dobrze wypadną nawet we wnętrzu mocno nowoczesnym.

Uchwyty do mebli metalowe i ich różnorodność

To na pewno bardzo szeroka i zróżnicowana grupa uchwytów meblowych. Dużą popularnością we współczesnych wnętrzach cieszą się podłużne uchwyty metalowe - najczęściej w kolorze inox. Dobrze komponują się z gładkimi, nowoczesnymi frontami szafek i innych mebli - bez względu na ich kolorystykę. W kuchniach niezmiennie modnym duetem jest biel frontów i metaliczne srebro uchwytów.

Takie elementy mogą też mieć formę relingów - wtedy świetnie sprawdzają się także jako wieszaki (np. na ręczniki kuchenne, ale też wiszące doniczki z ziołami). Metalowe uchwyty o kształcie litery T, montowane pionowo, pełnią przy okazji tę samą funkcję praktyczną.

fot. Skandynawskie Uchwyty

Mosiądz wciąż na topie

Wśród metalowych uchwytów do mebli wyróżniają się też te wykonane z mosiądzu. Ten złocisty, metalowy odcień zawojował trendy już kilka sezonów temu. Z jednej strony sporo w nim klasycznej duszy, z drugiej - otwiera znaczne możliwości w nurcie nowoczesnego eklektyzmu. Mosiężne uchwyty mogą być minimalistyczne w formie, jednak zawsze będą też eleganckie.

Dzięki temu mają szerokie zastosowanie bez względu na styl wnętrza. Z kolei te misternie rzeźbione i bogato dekorowane wprowadzają do wystroju więcej tradycyjnego klimatu. Warto zwrócić uwagę chociażby na uchwyty w formie minirzeźb przedstawiających np. owady czy liście.

fot. Pap Deco

Naturalne drewno

Zamiłowanie do naturalnych, ekologicznych materiałów to silny trend ostatnich lat. Szczególne miejsce zajmuje tu drewno - surowiec znany niemal od zawsze, a do wystroju wprowadzający łagodność i przytulność. W przypadku uchwytów meblowych jest także tworzywem wszechstronnym. Wykonuje się z niego zarówno gałki, jak i uchwyty podłużne czy krawędziowe.

Dzięki temu właściwie do każdej konwencji stylistycznej można spójnie dobrać uchwyty meblowe - także w wystroju spod znaku glamour (np. ciemny orzech) czy industrialu (drewno efektownie postarzane).

fot. DOT Manufacture

Jeszcze więcej fantazji

Opisane wyżej propozycje uchwytów do mebli nie wyczerpują bogactwa tej grupy produktów. Przykładowo ciekawym elementem wystroju są uchwyty w formie skórzanych pasków albo małych, mosiężnych kołatek. Także pod kątem kolorów i wzorów warto wyjść poza schematy. Uchwyty w kolorze turkusowym, a może z rysunkiem lastryka? Czemu nie!

Zdjęcie otwierające artykuł: Pap Deco

Autor
Uchwyty i gałki do wnętrz - mosiężne, drewniane, a może metalowe?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...