Czym są bazie?

Bazie, zwane również kotkami, to ogólna nazwa, pod którą skrywają się kwiatostany będące odmiany kłosów lub gron. Rosnąc wzdłuż całego pędu kotki mają srebrzysty kolor, są puszyste i wyglądają bardzo efektownie. W Polsce najczęściej spotykanym rodzajem kotków są te z pospolitej iwy. Wierzba ta rośnie na terenie całego kraju, często tworzy krzyżówki z innymi gatunkami drzew, a w marcu w dużych ilościach pojawiają się na niej bazie.

Bazie wierzbowe to setki kwiatów pozbawionych płatków, które tworzą jeden kwiatostan. Zawiązują się późnym latem u nasady liści, ale są wówczas mało widoczne. Jesienią pokrywają się łuskami, które chronią je przez całą zimę przed przymrozkami, natomiast na etapie przedwiośnia łuski te odsłaniają puszyste bazie, które w okresie wielkanocnym cieszą się dużym zainteresowaniem.

Bazie w wazonie - pomysły na piękną dekorację

Bazie ze względu na dość monochromatyczny charakter stanowią bardzo często przepiękny dodatek do kolorowych, wiosennych kwiatów. Istnieje wiele pomysłów na bazie w wazonie w towarzystwie innych roślin i dekoracji, które sprawią, że wielkanocny stół będzie prezentował się efektownie. Jedną z popularnych i po trosze tradycyjnych dekoracji na świątecznym stole będzie kryształowy wazon z żonkilami na tle puszystych kotków.

Żonkile, zwane również narcyzami, to popularne wiosenne kwiaty, których intensywny żółty kolor pięknie będzie kontrastował z baziami. Do innych wiosennych kwiatów, które stworzą piękny duet z baziami, należą również przebiśniegi, pierwiosnki, tulipany czy hiacynty, a każde z nich będą nadawały dekoracji z baziami nieco inny charakter.

Ze względu na różnice w pielęgnacji bazi i kwiatów warto je również zestawiać ze sobą w designerskich podwójnych wazonach czy też w dwóch osobnych, których wspólnym mianownikiem jest ta sama stylistyka. Wysokie bazie z długimi i grubymi pędami pozwalają również na udekorowanie ich pomalowanymi wydmuszkami czy też montaż sztucznych kurczaczków i innych ozdób, co dodatkowo podkreśli świąteczną atmosferę.

Nowoczesnym pomysłem na wykorzystanie bazi do dekoracji jest tworzenie ich w niskich wazonach, do których wkłada się również inne kwiaty, porcelanowe zające i pomalowane w gustowny sposób, przez co cała dekoracja przypomina naturalny koszyczek wielkanocny.

Jak dbać o bazie w wazonie?

Jeśli zależy nam na tym, aby wielkanocną ozdobę na stole stanowiły bazie w towarzystwie innych kwiatów, można wstawić je do wody. Warto jednak wiedzieć o tym, że bazie wstawione do wody paradoksalnie cieszą się znacznie krótszą żywotnością. Efekt będzie taki, że bardzo szybko zakwitną, pojawią się na nich zielone listki, które szybko zżółkną, a całość w krótkim czasie nie będzie prezentowała się zbyt dobrze.

Jest to więc opcja, która sprawdzi się tylko na czas świąt i to jeśli bazie będą stanowiły część kwiecistej dekoracji. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli przetrwać baziom nawet przez kilka miesięcy, jest umieszczenie ich w wazonie bez dodatku wody. Wówczas w takim samym stanie będą cieszyć oko przez długi czas. 

Gdzie znaleźć bazie?

Wielkanoc to najważniejsze święto kościelne, ale też jedno z ulubionych świąt Polaków, dlatego w okresie poprzedzającym ją bazie można kupić w wielu miejscach. Sprzedawane są nie tylko w kwiaciarniach i na targach, ale często również w sklepach, które na co dzień nie mają w swojej ofercie roślin. Krótko mówiąc, tuż przed świętami wielkanocnymi rozpoczyna się gorączka niemalże porównywalna z okresem poprzedzającym Boże Narodzenie.

Nie jest jednak powiedziane, że efektowne kotki na wielkanocny stół trzeba kupować. Kwiatostany tego rodzaju pojawiają się wraz z początkiem wiosny na wielu drzewach, które powszechnie rosną w Polsce. Czasem wystarczy więc spacer po lesie, parku czy innych tego rodzaju terenach, aby samodzielnie wybrać najpiękniejsze pędy z baziami i przygotować z nich atrakcyjną dekorację. Drzewa powszechnie występujące w Polsce, na których można znaleźć efektowne bazie, to między innymi wierzba, leszczyna, brzoza czy topola.  

Autor
Bazie w wazonie - idealna dekoracja stołu na Wielkanoc!
Redakcja portalu
Redakcja portalu CzasNaWnętrze.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz. Dzielimy się inspiracjami, poradami i najnowszymi trendami w urządzaniu przestrzeni....