Szacuje się, że na 10 000 trójlistnych koniczynek przypada jedna czterolistna. Według tradycji każdy listek koniczyny coś symbolizuje. Pierwszy oznacza nadzieję, drugi wiarę, trzeci miłość, a czwarty szczęście. Inspirując się naturą, stworzono wzór geometryczny nazwany marokańską koniczynką.

Współczesna wariacja na temat marokańskiej koniczyny, fot. Aneta Tryczyńska, stylizacja Katarzyna Sawicka

Czym jest wzór marokańska koniczyna?

Marokańska koniczynka, inspirowana naturą i tradycją, to unikalny wzór geometryczny, który zyskał popularność w aranżacji wnętrz. Foremny, czterolistny kształt motywu (stąd nazwa koniczyna) nawiązuje do sztuki arabskiej  i jest rysowany kreską charakterystyczną dla ornamentów wschodnich. Nieodłącznym elementem tych ornamentów są symetria i równowaga, odzwierciedlające wyobrażenie raju, gdzie wszystko występuje po dwa, w parach.

Marokańska koniczyna najlepiej prezentuje się w szarym kolorze, fot. Komfort

Czterolistny kształt koniczyny, powielany i regularnie rozmieszczony, tworzy harmonijny wzór o idealnych proporcjach, który doskonale wpisuje się w estetykę zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Na ogół występuje w kolorach białym na szarym tle i białym na granatowym.

Szary koc niedbale przerzucony przez poręcz krzesła to niewymuszona, a elegancka aranżacja, fot, Dekoria
Szary na szarym - czy naprawdę? Puf i dywan mają odwrócone kolory, fot. Westwing

W jakich wnętrzach można znaleźć wzór marokańska koniczyna?

<Ponieważ motyw ten jest geometryczny, a przez to elegancki, pojawia się w apartamentach nowojorskich i we wnętrzach w stylu hampton. Jest esencją ich stylu. Marokańska koniczynka może kojarzyć się z wnętrzami francuskimi, ale podczas gdy te są wyszukane i ekskluzywne, wnętrza, które wykorzystują ten motyw, elegancję łączą  z wygodą i luzem.

Nie wiadomo, na co patrzeć w pierwszej kolejności: na poduszki w marokańską koniczynę czy na porcelanowe wazy, fot. Westwing
Białe płytki w marokańską koniczynę ciekawie wyglądają w kuchni, fot. Raw Decor
Białe fronty szafek i zielona mozaika w marokańską koniczynę tworzą pomysłowy kontrast, fot. Raw Decor

Wnętrza z marokańską koniczynką charakteryzują się jasnymi, przestronnymi pomieszczeniami, często urządzonymi w bieli, szarości, z akcentami srebra i złota. Biel, szarość, srebro, złoto oraz naturalne barwy piasku tworzą harmonijną paletę kolorów. Naturalne materiały, takie jak kamień, drewno i wiklina, oraz marynistyczne detale, takie jak żeglarskie węzły i paski, dopełniają całość, tworząc przytulną, nadmorską atmosferę.

Marokańska koniczyna - ten wzór występuje na poduszkach i dywanach!

Wzór marokańskiej koniczynki można znaleźć na różnych elementach dekoracyjnych: poduszkach, dywanach, tapetach, a także na płytkach ceramicznych. Jego geometryczna forma dodaje wnętrzom elegancji i nowoczesności.

Marokańska koniczyna często występuje na granatowym tle, fot. venuestory.pl
Marokańska koniczyna występuję nie tylko na poduszkach i dywanach, ale też na zasłonach, fot. OBI
Żółte płytki z marokańską koniczyną wniosą trochę słońca, fot. Aneta Tryczyńska, stylizacja Katarzyna Sawicka

W dużych, przestronnych pomieszczeniach motyw ten świetnie sprawdzi się w większej skali, natomiast w mniejszych wnętrzach lepiej wybrać drobniejszy wzór, aby nie przytłoczyć przestrzeni.

Marokańska koniczyna modna w dekoracjach mebli

Marokańska koniczynka niekiedy pojawia się również w obramowaniach luster. Ten nietypowy i jakże oryginalny sposób wykorzystania wzoru jest doceniany szczególnie we wnętrzach glamour. Dzięki niemu można stworzyć nowoczesne i śmiałe ozdoby ścienne, które przyciągają wzrok i dodają pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru.

Ta rama lustra ma kształt marokańskiej koniczyny, fot. ela4home.pl

Natomiast stolik kawowy z ażurową podstawą czy komoda ozdobiona tym wzorem wprowadzają orientalny akcent do wnętrz, czyniąc je bardziej lekkimi i pełnymi wyrazu. Jednakże, przy aranżacji przestrzeni z tym motywem, warto pamiętać o umiarze, aby nie przytłoczyć wnętrza nadmiarem wzorów i zachować harmonijny wygląd.

Nieczęsto zdarza się, by wzór marokańska koniczyna pojawia się na drzwiczkach komody, ale jak już , to jest to arcydzieło, fot. mchome.pl

Marokańska koniczynka, z jej unikalnym połączeniem tradycji i nowoczesności, pozostaje jednym z najmodniejszych motywów dekoracyjnych, nadając wnętrzom niepowtarzalny charakter i elegancję.

Zdjęcie wprowadzające: fot. Aneta Tryczyńska, stylizacja Katarzyna Sawicka

Autor
Marokańska koniczyna w aranżacji wnętrz! Modne dywany, tapety i płytki
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...