Stare angielskie domy pełne są dekoracyjnych bibelotów i pamiątek, wykończone i urządzone są w charakterystyczny brytyjski, szanujący historię sposób. To przytulne wnętrza z duszą. Te wiekowe zachwycają elegancją, połączoną z nieco wiejskim klimatem i zaskakują podwójnym kranem w łazience. Poznaj pozostałe tajemnice angielskich mieszkań i domów.
Jak mieszkają Anglicy: garść ciekawostek. Mity czy fakty?
Czy to prawda, że Anglicy w łazienkach mają dwa krany, jeden z gorącą, a drugi z zimną wodą, a spłuczkę i światło uruchamia się za pomocą sznurka zwisającego z sufitu? Tak, to najprawdziwsza prawda. W starych domach angielskich bardzo często można natknąć się na takie niespodzianki. Zaskakuje również powszechnie stosowana wykładzina dywanowa na podłogach i schodach oraz wszechobecna farba w kolorze magnolii, a także wykusz w większości angielskich domów szeregowych.
Angielskie domy są dość chłodne, więc nie dziwi nikogo, że mieszkańcy chodzą w pokojach w butach, jednak hitem są okna otwierane tylko na zewnątrz. Nam Polakom trudno jest to zrozumieć, wszak nasze okna myte są często zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Każdy kraj ma swoje dziwactwa, jednak trzeba przyznać, że większość tych angielskich jest po prostu urocza.
Dom i mieszkanie w stylu angielskim kiedyś i dziś
Każdy, kto miał okazję przebywać nieco dłużej w Wielkiej Brytanii, zauważy jedną prawidłowość, a mianowicie przeskok w aranżacji wnętrz w starym i nowym stylu. Stare wiktoriańskie domy emanują historią. Królują tu antyki, kolonialne masywne meble, tapety z kwiatowymi wzorami i ozdobne ciężkie zasłony, a całości dopełnia stylowy kominek.
Mieszkania angielskie nieco bardziej współczesne zachowują elegancki design, jednak jest on subtelniejszy, a wnętrza jaśniejsze. Jedno się nie zmienia, mianowicie elewacje z cegły i kamienia do dziś są charakterystyczne dla stylu angielskiego domu.
Jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim?
Współcześnie styl angielski we wnętrzach powinien zostać stworzony w taki sposób, aby mieszkanie było harmonijne i spójne aranżacyjnie. Wbrew pozorom rzadko dominuje w nim szkocka krata, a częściej stylowe sztukaterie i rozety, dekoracyjne lampy i okazałe żyrandole, wygodne obszerne fotele oraz komody na nóżkach w stylu ludwikowskim. Wzorzyste poduszki są jednym z niewielu kolorowych akcentów we wnętrzu, ponieważ kolorami przewodnimi ścian i mebli są biel, beż i ecru. W nowoczesnym mieszkaniu urządzonym w stylu angielskim zazwyczaj podłogi wykończone są naturalnym drewnem.
Elegancki salon w stylu angielskim
Dom w stylu angielskim musi posiadać iście reprezentacyjny salon, w którym przyjmowani są goście. Panuje tu przytulność, a gości zaprasza się na wygodną kanapę, przy której stoi stolik kawowy na stylowych nóżkach. Czym się charakteryzuje taki salon? Można wyróżnić kilka kluczowych elementów.
Sofa Chesterfield - synonim angielskiego stylu
Istnieje kilka teorii, dociekających pochodzenia tego wyrazistego mebla, jednak niewątpliwie wszystkie prowadzą do Anglii. Masywna sofa Chesterfield o charakterystycznie wygiętych podłokietnikach i pikowanym obiciu produkowana była niegdyś ze skóry, jednak obecnie można kupić ją w pełnej gamie tkanin i kolorów. Bogaty w formie mebel świetnie wpisuje się w stylowy salon, choć obecnie częściej stosowane są proste obszerne i wygodne kanapy, zakrawające na minimalizm.
Kolonialne meble w stylu angielskim
Typowymi dla stylu angielskiego meblami są masywne drewniane szafy, witryny i komody z frezowanymi frontami i inkrustacjami. Meble kolonialne na stylizowanych nogach, zalegające na strychach, są poddawane renowacji i przekazywane z pokolenia na pokolenie, ponieważ Brytyjczycy uwielbiają obcować z historią. Często meble w angielskich domach malowane są na biało i zdobią wnętrza, wpisując się jednocześnie w ich współczesny charakter. To cecha wspólna ze stylami vintage i rustykalnym.
Klasyczne wzory i motywy w angielskiej aranżacji wnętrz
Współczesny dom urządzony w angielskim stylu obfituje w cieple tony, które mogą zostać przełamane tradycyjnymi pastelowymi kwiatowymi wzorami na poduszkach i zasłonach. Idealnie będzie pasował tu też fotel uszak w pastelowej zieleni lub subtelnie błękitne krzesła, ustawione przy białym stole.
Ozdoby, czyli jak dodatkami urządzić wnętrze?
Jeśli chodzi o urządzanie domu w stylu angielskim, to konieczne są dekoracje. Brytyjczycy chętnie odwiedzają targi staroci, a Londyńczycy Portobelloo Road Market, który mieści się nieopodal dzielnicy Notting Hill. To tam wyszukują unikatowe perełki i rękodzieło, którymi dekorują swoje domy i mieszkania. Antyczny zegar na kominek, lampa z ubiegłej epoki, ręcznie malowany obraz albo rękodzielnicze poszewki na poduszkę w pastelowych wzorach z pewnością podkreślą styl wnętrza.
Charakterystyczna kuchnia w stylu angielskim
Przytulna, elegancka, przestronna i biała. Tak w skrócie można opisać angielską kuchnię. Kuchenne meble w stylu angielskim są bogato zdobione frezami i często mają przeszklone witryny, w których eksponowana jest zastawa lub szklane kieliszki. Dekoracyjne metalowe uchwyty, blat wysokiej jakości oraz klasyczny okazały okap dopełniają całości.
Nowoczesna łazienka w stylu angielskim
Łazienka w stylu angielskim z reguły jest biała i nie ma w tym nic złego, wszak to kolor elegancki i ponadczasowy, czyli klasyka gatunku. Podobnie jak kuchnia, jest to często wnętrze monochromatyczne, jednak nie ma tu mowy o nudzie. Umywalka z postumentem, wolnostojąca wanna, sztukateria do połowy ściany lub proste białe podłużne płytki oraz tradycyjne wc typu kompakt to charakterystyczne elementy angielskiej łazienki. Zalecana jest też armatura z antycznymi kurkami oraz lustro w stylowej ramie. Czasem przełamując monotonię koloru, pojawia się na podłodze klasyczna szachownica albo na ścianie kwiatowa tapeta nad sztukaterią, sięgającą zwykle do wysokości 90 cm nad podłogą.
Przytulna sypialnia w stylu angielskim
Każdy styl wnętrzarski ma wiele odsłon. Tak samo jest ze stylem angielskim, który może ściśle nawiązywać do stylu kolonialnego, klimatu pałacowego, wiejskiego albo modernistycznego. Wszystko zależy od preferencji, jednak celem zachowania stylistyki w angielskiej sypialni mogą pojawić się takie elementy jak sztukateria, pikowany zagłówek łóżka i upięte po bokach zasłony. Klimatu sypialni w stylu angielskim dodadzą świeczniki, eleganckie szafki nocne z frezowanym gzymsem i tekstylia w ciepłych pastelowych barwach.
Dom angielski w starym stylu - z duszą i klimatem
Masywne drewniane drzwi z głębokimi frezami, nawiązującymi do sztukaterii w korytarzu, często wyposażone w przeszklenia to niezbędny element w angielskim wnętrzu podobnie jak kryształowy żyrandol, rodzinne pamiątki, ustawione na kominku, stare książki ulokowane w biblioteczce, czy porcelanowe figurki postawione na komodzie. Angielski dom bardzo odbiega od minimalistycznego nowoczesnego stylu, ponieważ emanuje przytulnością, czym wzbudza nieodpartą chęć przebywania w nim.
Angielskie mieszkanie: podsumowanie
Ten wyjątkowy miszmasz na bogato ma wielu zwolenników. Brytyjczycy nie wyobrażają sobie mieszkać w surowym domu w stylu industrialnym. Wolą swoją oazę spokoju, wypełnioną miłą i kameralną atmosferą w eleganckim wydaniu. Niespieszna popołudniowa herbatka w takim wnętrzu odpręża i uspokaja.