Zanurzmy się zatem na chwilę w fascynujący świat naturalnego wosku, sprawdzając, jakie właściwości ma pszczeli wosk i jak zrobić z niego świece.

Światowy Dzień Pszczół - ekologiczna pasieka to samo zdrowie!

Pszczoła w czasie trwania swojego krótkiego kilkutygodniowego życia produkuje zaledwie 1 łyżeczkę miodu. Tymczasem badania wykazały, że świat pozbawiony pszczół przetrwałby tylko 4 lata! Pszczoły zapylają aż 77% gatunków roślin, z których produkuje się żywność. Myśląc o tym w kontekście nieustannie zmniejszającej się światowej populacji pszczół, jawi nam się poważny globalny problem. W celu uwrażliwienia i zwiększenia świadomości społeczeństw ONZ w 2017 roku ustanowiła 20 maja Światowym Dniem Pszczół. Każdy może pomóc tym pracowitym owadom, stawiając ekologiczny ul w przydomowym ogrodzie lub montując dla nich prosty domek z rurek trzcinowych. Można też posadzić w ogródku przyjazne pszczołom kwiaty i zapewnić owadom dostęp do wody.

Zastosowanie i właściwości wosku pszczelego - korzyści dla zdrowia

Jednym z produktów ubocznych wytwarzania miodu przez pszczoły jest wosk, znany wszystkim pod postacią plastrów z heksagonalnymi przegródkami. Nasze prababcie wiedziały, że ma on wiele prozdrowotnych właściwości. Wiedza ta nieprzekazywana z pokolenia na pokolenie w dużej mierze zanikła, jednak uważamy, że warto o niej przypomnieć.

Naturalny wosk ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, nawilżające i ochronne. Wytwarzane są z niego maści łagodzące schorzenia skórne, a z uwagi na wysoką zawartość witaminy A, zwanej witaminą piękna, powszechnie stosowany jest również w kosmetyce. W branży spożywczej z kolei powleka się nim sery, aby dłużej zachowały świeżość, a przemysłowej - wytwarza środki polerujące i uszczelniające. Oczywiście nie możemy nie wspomnieć o produkcji świec z wosku pszczelego, które wykazują właściwości zdrowotne.

Świece z wosku pszczelego to praprzodkowie wszystkich świec!

Szacuje się, że pierwsze świece z naturalnego wosku pszczół powstały około 4,5 tysiąca lat temu i były synonimem wysokiego statusu, stać na nie było tylko zamożnych. Przez wieki produkowane były z niego również świece rytualne, w które zaopatrywały się kościoły. Wraz z rozwojem przemysłu w XIX wieku wyparły je tańsze świece parafinowe, a dziś znowu naturalne materiały święcą tryumfy. To ukłon w stronę ekologii oraz dbałości o nasze środowisko i zdrowie. Wszystko, co naturalne stało się pożądane, ale i droższe. Warto jednak ponieść ten koszt i zrobić albo kupić świece z naturalnego wosku pszczelego z uwagi na ich subtelny delikatny zapach i zdrowotne właściwości.

Zalety świec woskowych. Świeca z wosku pszczelego wygrywa na każdej możliwej płaszczyźnie!

Zacznijmy od tego, że sztuczne świece parafinowe uwalniają podczas spalania szkodliwe substancje takie jak benzen i toluen. Świece z wosku pszczelego są natomiast naturalne, nietoksyczne i biodegradowalne. Co więcej, ich spalanie wiąże się z wieloma korzyściami.

  • W przeciwieństwie do świec parafinowych nie wydzielają sadzy, która brudzi ściany i meble, ani żadnych toksycznych substancji, ponieważ świece z wosku pszczelego spalają się bezdymowo.
  • Spalanie świec z pszczelego wosku powoduje emisję jonów ujemnych, które neutralizują jony dodatnie, emitowane przez zanieczyszczenie i urządzenia elektroniczne. Świece naturalnie jonizują powietrze i oczyszczają, neutralizują też nieprzyjemne zapachy.
  • Pozbawione są toksycznych dodatków i oczyszczają powietrze, więc są przyjazne dla alergików i osób cierpiących na astmę.
  • Naturalne świece z wosku pszczelego spalają się dłużej i dają jaśniejszy płomień, co przekłada się na korzyści ekonomiczne.
  • Uwalniają subtelny i delikatny miodowy aromat, który nie drażni dróg oddechowych.

Palenie świec z wosku pszczelego - na co pomaga? Naturalne świece zapachowe są zdrowe!

Z pewnością warto palić świece z wosku naturalnego choćby dlatego, że zapach wosku nie jest sztuczny, tylko pochodzi w pełni z naturalnych substancji. Zostają także wyeliminowane wszystkie wady produktów parafinowych, a ich miejsce zajmują wyłącznie prozdrowotne zalety. Świece wykonane z wosku naturalnego pomagają zatem na dolegliwości nieżytu górnych dróg oddechowych, ułatwiają zasypianie, relaksują, wyciszają i łagodzą objawy stresu. Zmniejszają częstotliwość i intensywności bólów głowy oraz migren i w końcu są świetnym stabilizatorem układu krążenia i ciśnienia krwi. Lepiej zatem zdecydować się na zapach rozgrzanego wosku, pochodzący z natury i zachwycający słodką kojącą nutą, niż na sztuczne, naszpikowane chemią tanie świece, kupione w pobliskim markecie.

Jak palić świece z wosku pszczelego?

Świeca z wosku pszczelego pali się nieco inaczej, nie wytwarza bowiem dymu, płomień natomiast jest większy i jaśniejszy. Przed zapaleniem świecy warto przyciąć knot do długości od 0,6 cm do maksymalnie 1 cm. Najlepiej zapalić knot u podstawy, aby wosk świecy roztopił się i płomień równomiernie przeniknął przez knot. Bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby nie pozostawiać zapalonej świecy bez nadzoru i zapewnić dopływ świeżego powietrza do mieszkania.

Z 1 kg wosku pszczelego można uzyskać około 20 świeczek

Jak wyglądają świece z wosku pszczelego?

Wosk pszczeli zawiera wyłącznie naturalne barwniki (np. karotenoidy), pochodzące z pyłku kwiatowego, którym żywią się pszczoły robotnice. Ten uboczny, ale jakże ważny dla ula produkt, jest wytwarzany przez gruczoły woskowe owadów. Wykonane z niego świece mają żółtą barwę i jest to niezwykle ciepły, głęboki i elegancki odcień żółtego. Świece mogą przyjąć prostą minimalistyczną walcowaną formę albo zostać ozdobione grawerem lub inną woskową dekoracją. Występują też pod postacią bardzo naturalną, czyli na skutek zawijania węzy pszczelej, gdzie widoczne są heksagonalne kształty przegródek. Oczywiście należy też wspomnieć o eleganckich świecach z wosku, czyli naturalnych świecach w szkle.

Jak zrobić świeczki z wosku pszczelego na prezent? Zaopatrz się w duży słoik lub naczynie ze szkła ... i twórz!

Wykonanie prostych naturalnych świec DIY nie jest rudne. Można wykonać z wosku pszczelego zestaw świec w szklanych słoiczkach lub innych pojemnikach. Co więcej, możesz do wosku pszczelego dodać też całkowicie naturalny wosk sojowy i jeśli chcesz, aby świeca miała mocniejszy aromat, kilka kropel naturalnego olejku eterycznego.

Poniżej instruktaż krok po kroku - jak zrobić świecę z wosku pszczelego

Kup 1 kg wosku pszczelego albo kilka arkuszy węzy z wosku. Możesz nabyć je online na stronach pasiek lub osobiście odwiedzić jedną z nich. Potrzebny będzie Ci też długi kawałek bawełnianego knota albo kilka kawałków drewnianego, szklane pojemniki lub słoiczki oraz emaliowany rondel do roztopienia wosku (i większy garnek albo naczynie żaroodporne, jeśli wosk zostanie roztopiony w kąpieli wodnej).

  1. Najlepszą metodą jest roztopienie wosku w kąpieli wodnej, ponieważ wtedy na pewno go nie przypalimy. Wkładamy wosk do mniejszego garnka, a w większym gotujemy wodę. Wkładamy mniejszy garnek do większego z wodą i czekamy, aż wosk się rozpuści.
  2. Przelej wosk do słoiczków, zostawiając od góry około 1-1,5 cm wolnego miejsca.
  3. Jeśli wosk zacznie widoczne tężeć na całej powierzchni (zrobi się jasny), wkładamy knot pośrodku słoika tak, aby wystawał około 1 cm. Można bawełniany knot zgiąć w pół i włożyć podwójną końcówką do spodu, co zwiększy powierzchnię palenia.
Świeczki z wosku z pszczelego można wykonać samodzielnie.

Czekamy, aż świeca całkowicie ostygnie ... i gotowe! Można też samodzielnie zrobić świecę zwijaną z węzy z wosku.

Świece z wosku pszczelego: podsumowanie

Płomień, który wydziela świeca, jest hipnotyzujący, a świeca z wosku pszczelego ma dodatkowo naturalne właściwości relaksujące i zdrowotne. Ceny tych gotowych są wyższe, niż świec parafinowych, a kupując je, należy zwrócić uwagę na opinie użytkowników i opis, ponieważ te tanie mogą zawierać sztuczne substancje. My zachęcamy do samodzielnego wykonania ich dla siebie lub na prezent dla bliskiej osoby. Życzymy powodzenia!

Autor
Czy świece z wosku pszczelego są zdrowe? Właściwości i zastosowanie wosku
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...