Drewno, jak każdy budulec naturalny, ma szerokie grono zwolenników. Powodów takiej sytuacji jest wiele. Przede wszystkim jest to powszechnie dostępny i łatwy w obróbce materiał. Ponadto drewno, szczególnie to odpowiednio zabezpieczone, jest naprawdę efektowne i może służyć długie lata. W końcu jest to materiał na tyle uniwersalny, że można oszalować nim budynek, a w ogrodzie swobodnie postawić obok siebie drewniany komplet wypoczynkowy, domek narzędziowy, altanę, pergolę czy zabawki dla dziecka, a wszystko ogrodzić drewnianym płotem. A wreszcie pielęgnacja drewna, pomimo że musi być przeprowadzana przy użyciu specjalistycznych produktów, nie wymaga fachowej wiedzy i może się tym zająć każdy z nas. Drewniane elewacje to bardzo chętnie wykorzystywane rozwiązanie w naszych domach. Ich funkcjonalność, naturalny wygląd i łatwość użytkowania są nie do przecenienia. Decydując się jednak na wykorzystanie drewna, musimy wiedzieć, że jest to materiał wrażliwy, wymagający odpowiedniej pielęgnacji. Tylko właściwie czyszczone i impregnowane powierzchnie dadzą nam gwarancję wieloletniej trwałości.

Dom wymaga odświeżenia

Prezentowany dom jest w całości wykonany z drewna. Sam szkielet jest dość stary, wybudowano go bowiem pod koniec lat 40 ubiegłego wieku. Pierwsze szalowanie odbyło się około 70 lat temu. Przez ten czas budynek był kilkakrotnie modernizowany, zmieniano wystrój wnętrza i utwardzono otoczenie. Obecna szalówka ma 8 lat i była dwukrotnie impregnowana. Jak widać ze zdjęć, fasada wymagała odświeżenia, jednak właściciele nie mieli już ochoty na kolejny odcień brązu, chcieli coś zmienić. Marzył im się dom, który z jednej strony odbiegnie od typowej zabudowy i kolorystyki podlaskiej wsi, a z drugiej pozostanie przytulnym miejscem spotkań całej rodziny. Zdecydowali się dość śmiało nawiązać do kolorystyki budynków skandynawskich, a tym samym wykorzystać impregnat do elewacji drewnianych LuxDecor NJORD w kolorach Zimowe słońce i Śniegi północy.

Czyszczenie i gruntowanie ścian

Zanim przystąpiono do malowania ścian NJORDEM, należało możliwie najdokładniej usunąć stare powłoki malarskie. Kolory wybrane przez właścicieli to żółty w jasnym odcieniu i biały, dlatego usunięcie poprzednich warstw impregnatu było konieczne. Do tego celu użyto szlifierki mechanicznej. Po uporaniu się ze szlifowaniem przyszedł czas na gruntowanie. Do tego celu wykorzystano Grunt odcinający LuxDecor NJORD. To bezbarwny, wodorozcieńczalny preparat do drewna wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Szczególnie polecany do elementów wykonanych z dębu, jesionu i drewna egzotycznego. Produkt jest gotowy do użytku, łatwy w stosowaniu, bezpieczny dla użytkownika i środowiska. Nałożony na drewno blokuje migrację tanin, dzięki czemu skutecznie zapobiega żółknięciu i ciemnieniu powierzchni przeznaczonej do malowania, co zapobiega przebarwieniom powłok nawierzchniowych. Produkt jest szczególnie zalecany przy realizacjach, w których wykorzystuje się impregnat LuxDecor NJORD. Po odpyleniu i zagruntowaniu elewacji nadszedł czas na właściwe malowanie.

Kolory Skandynawii

LuxDecor NJORD to impregnat przeznaczony do malowania powierzchni drewnianych na zewnątrz pomieszczeń. Polecany do stosowania na drewno statycznie nieobciążane, niemające kontaktu z gruntem i nienarażone na stały kontakt z wodą. Po wyschnięciu tworzy bardzo trwałą, satynową powłokę odporną na warunki atmosferyczne, pleśń i wilgoć. Dostępny jest w 14 oryginalnych kolorach. Preparat znacząco różni się od impregnatów do drewna dostępnych na rynku. Jego nietypowość wynika z unikalnej kolorystyki, siły i jakości krycia oraz powłoki. Produkt skutecznie łączy najlepsze cechy impregnatu i farby. Jak widać na zdjęciach, praca z produktem nie wymaga od odbiorcy fachowej wiedzy na temat chemii do drewna.

Przed użyciem impregnat należało dokładnie wymieszać i co jakiś czas powtarzać tę czynność w trakcie prac. Zgodnie z instrukcją, preparat nanoszono cienką warstwą, rozprowadzając go wzdłuż słojów drewna. Wybrane kolory są dość jasne, a poprzednie były w ciemnych odcieniach brązu, dlatego naniesiono po trzy warstwy koloru żółtego i białego. Co prawda już po dwóch warstwach kolor prezentował się bardzo imponująco, ale trzecia była prawdziwym dopełnieniem dzieła. Dzięki trzem powłokom impregnat wspaniale pokrył drewno, dał bardzo intensywny, ciepły kolor maskując przy tym wszelkie przebarwienia oraz bardzo ładnie podkreślił rysunek słojów drewna. Po upływie 24 godzin od zakończenia malowania ściany były w pełni suche i gotowe do użytkowania. A efekt? Spójrzcie sami.