Ogród nie musi być nudy i zwyczajny - by go odmienić wystarczy mieć kilka kreatywnych pomysłów. Jak wprowadzić do ogrodu niezwykły klimat, tak aby stał się przydomową oazą spokoju wśród zieleni?

Aranżację ogrodu rozpocznijmy od sporządzenia dobrego planu - zorientujmy się ile mamy powierzchni do zagospodarowania, jakie rośliny będą miały w nim odpowiednie warunki i przede wszystkim jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć.

Pamiętajmy o rozsądnym rozplanowaniu przestrzeni - to co można zastosować w dużym ogrodzie nie zawsze sprawdzi się w mniejszym.

Aranżacja ogrodu - krok 1. Zadbaj o kwiaty i zielone rośliny

Pierwszym etapem, od którego powinniśmy zacząć urządzanie swojego ogrodu jest wypielęgnowanie obecnych roślin i trawy. Jeśli przez znaczne upały stała się żółta i mało atrakcyjna warto zastąpić ją tą w rolce. Taką gotową trawę można kupić w każdym sklepie ogrodniczym lub nabyć z uprawy - wówczas jej koszt będzie znacznie niższy. Kolorowe kwiaty w donicach czy zielone tuje w formie ogrodzenia z pewnością ożywią każdą działkę.

Jeśli decydujemy się na zakup nowych roślin wybierzmy te długo kwitnące - dobrym wyborem jest fioletowa kocimiętka, rozłożyste hortensje czy różowa tawulka. Zainwestowanie właśnie w takie gatunki sprawi, że będziemy mogli cieszyć się pięknym ogrodem od wiosny do jesieni.

Roślinność w ogrodzie, fot. Jawar
Roślinność w ogrodzie, fot. Jawar

Aranżacja ogrodu - krok 2. Zaaranżuj kominek zewnętrzny

Kto z nas nie marzy o spotkaniach z przyjaciółmi w ogrodzie, ciesząc się widokiem zewnętrznego kominka? Wprowadza on nie tylko niesamowity klimat, ale również w chłodniejsze, letnie wieczory staje się świetną alternatywą dla ogrzewaczy. Możemy go postawić nawet na niewielkiej posesji i to bez pozwolenia na budowę.

Jeśli zdecydowaliście się na stworzenie takiego kominka, pamiętajcie aby był spójny ze stylem domu - utrzymany w zbliżonej kolorystyce i zbudowany z podobnych materiałów budowlanych. Okładzina może nawiązywać do elewacji, cokołu lub samego komina. W przypadku nowoczesnych budowli sprawdzą się proste i minimalistyczne dekory, zaś do domu o tradycyjnej zabudowie pasowa będzie wzór rustykalny.

Kominek zewnętrzny można zbudować w otoczeniu architektury ogrodowej lub jeśli dysponujemy już jednym w salonie, dobudujmy do niego bliźniaczy. Tego typu konstrukcje stawia się po obu stronach ściany przylegającej do tarasu. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie, ze względu na wspólne elementy konstrukcyjne i architektoniczne.

Jeśli zdecydujemy się na tego typu kominek możemy wprowadzić do niego dodatkową funkcję grilla. Jest to rozwiązanie cieszące się dużym zainteresowaniem szczególnie w okresie letnim. Możemy go zrobić już w istniejącym kominku zewnętrznym lub zdecydować się na stacjonarny, który wówczas wystarczy podłączyć do komina.

Kominek zewnętrzny, fot. Jawar
Kominek zewnętrzny, fot. Jawar

Aranżacja ogrodu - krok 3. Postaw na małą architekturę

Jeśli nasz ogród ma być wygodnym miejscem wypoczynku, oprócz zadbanych roślin i pachnących kwiatów powinniśmy wyposażyć go w małą architekturę. Są to niewielkie obiekty budowlane, wznoszone w ramach zagospodarowania terenu działki budowlanej, zaś podstawowym kryterium zaliczającym do niej dany obiekt jest jego funkcja i wielkość.

Mała architektura to altanki, patio, pergole, fontanny, oczka wodne czy kaskady, czyli wszystkie elementy służące rekreacji i utrzymaniu porządku na terenie nieruchomości. Ciekawą ozdobą są również duże donice dekoracyjne, ostatnio w modnych tonacjach betonu czy drewna. Możecie zaaranżować je w dowolny sposób, ustawiając np. przy ogrodzeniu lub ścieżkach spacerowych.

Aranżacja ogrodu - krok 4. Wybierz odpowiednie wyposażenie i dekoracje

Czym byłby ogród bez nastrojowego oświetlenia lub nowoczesnych mebli ogrodowych? Jego wyposażenie to wisienka na torcie, która sprawia najwięcej przyjemności. Warto udekorować przestrzeń w taki sposób, aby maksymalnie podkreślić wyjątkową funkcję tego miejsca.

Jednym z kluczowych elementów jest strefa relaksu - to tutaj odpoczywamy po ciężkim dniu i spędzamy czas z najbliższymi. Ciekawym rozwiązaniem jej wyposażenia mogą być wygodny hamak, ostatnio bardzo popularne wiszące fotele czy tzw. lazy bagi, które pod wpływem nabieranego powietrza przybierają formę dmuchanej sofy.

Światło odgrywa również bardzo ważną rolę w aranżacji ogrodu. Do wyboru mamy mnóstwo dekoracji tego typu - lampiony, girlandy świetlne czy latarenki, które sprawią, że ogród nabierze magicznego charakteru.

Ogród oświetlony lampionami, fot. Jawar
Ogród oświetlony lampionami, fot. Jawar