Miejskie balkony zwykle nie grzeszą dużą przestrzenią. Zwykle można je opisać jako wąski długi balkon. Niewiele się na nim zmieści. Jednak nie oznacza to, że nie można zamienić go w piękną strefę odpoczynku wśród zieleni. Wystarczy zastosować się do kilku prostych porad i skorzystać z trików, aby wąski balkon, stał się małą oazą spokoju.

Jak zagospodarować wąski i długi balkon?

Zagospodarowanie przestrzeni na małym balkonie wcale nie jest takie trudne. Wystarczy zastosować się do kilku zasad.

1. Odpowiednio dobierz meble

Po pierwsze - korzystaj z odpowiednich mebli. Wąski i długi balkon pozornie wyklucza obecność mebli. Co może się bowiem zmieścić na takim kawałku przestrzeni? Otóż całkiem sporo jeśli podejdziemy do tego odpowiednio i dobrze zaplanujemy przestrzeń. Przykładowo możemy zastosować ławki ze schowkami pod siedzeniem, czy wyciąganymi półkami. Ustawione pod ścianami, dadzą nam sporo przestrzeni na środku balkonu, plus więcej miejsca na przechowywanie, mniejszych narzędzi ogrodniczych, czy doniczek.

Innym dobrym pomysłem są składane krzesła. Możemy mieć dwa takie i w razie potrzeby rozkładamy tylko jedno lub oba. Stoliki również mogą być składane, choć ostatnio coraz popularniejsze są blaty przytwierdzane do barierek. Zajmują one jeszcze mniej miejsca, ale umożliwiają spokojne wypicie kawy na balkonie. Szukając, mebli na balkon warto również spojrzeć na wszelkie półki. Są one dobrym miejscem nie tylko na przechowywanie rzeczy na balkonie, ale także dla roślin wiszących.

Mniejsze regały sprawdzą się zaś do utworzenia ściany zieleni. Przykładowo z roślin wiszących ustawionych na najwyższych półkach i coraz to mniejszych roślin na dole. Inna opcja to zastawienie całego regału donicami z roślinami o podobnej wysokości. Albo zamiana półek na wielkie donice. Wystarczy zamontować niższe deski od przodu, wypełnić tak utworzone przestrzenie folią zabezpieczającą i mocno ją przymocować. Teraz tylko wypełniasz ziemią i spokojnie możesz hodować mniejsze rośliny wieloletnie lub kwiaty jednoroczne. Przy założeniu, że regał nie zawali się pod ciężarem ziemi.

2. Nie przesadzaj z dodatkami

Po drugie - mniej znaczy więcej. Zwłaszcza w przypadku dodatków na balkonie. Wszelkie poduszki, koce, wiszące lub stojące dekoracje ogólnie nadają przestrzeni charakteru. Jednak w przypadku małych przestrzeni, nie ma co przynosić za wiele takich ozdobników. Na małym balkonie w zupełności wystarczy kilka poduszek na ławce lub krzesłach, jakiś koc, aby w chłodniejsze wieczory móc się czym okryć i ewentualnie jakieś kurtyny, czy osłony. Niezależnie czy od wiatru, słońca, deszczu, czy wzroku sąsiadów.

3. Wybierz niewielkie rośliny

Po trzecie - odpowiednio dobrane rośliny w dopasowanych doniczkach. Zależnie od tego, po której stronie jest nasz balkon, tak inne gatunki roślin będą na nim rosły. Musimy więc wziąć pod uwagę małą ilość miejsca i warunki na balkonie. Zatem:

  • na balkonie południowym, gdzie jest dużo słońca i wyższa temperatura, najlepiej sprawdzą się bratki, lawenda, wrzos, margerytka,
  • balkon po stronie wschodniej to idealne miejsce dla kocanki, niecierpków, lobelii oraz róż,
  • balkon zachodni można przyozdobić roślinami lubiącymi więcej cienia jak goździki, jaskry, klematis, czy groszek pachnący,
  • na północnym, najbardziej zacienionym balkonie dobrze będą rosły bratki, niezapominajki, komarzyce, bluszcze i paprocie.

Wszystkie te rośliny trzeba jednak gdzieś wsadzić. Na wąskim balkonie duże skrzynie stanowią większy problem, niż udogodnienie. Warto więc poszukać lekkich donic na półki. Lżejsze rośliny, które nie rozrastają się do dużych rozmiarów, spokojnie mogą stać na wiszących półkach, w tym półkach narożnych.

Wcześniej też wspominaliśmy o regałach, które można wykorzystać jako duże kwietniki. Dla roślin pnących można zaś przygotować donice stojące na ziemi i kratki choćby z grubszej, metalowej siatki z osłonką. W ten sposób można uzyskać zachwycającą ścianę pnącego bluszczu, klematisu lub groszku pachnącego.

4. Zadbaj o światło

Czwarta zasada i po części trik na powiększenie wąskiego balkonu to odpowiednie światło. Na małym balkonie świetnie sprawdzają się mniejsze punktowe światełka. Lampki solarne, wetknięte w doniczki z kwiatami. Wiszące mniejsze światełka, stanowiące użyteczną ozdobę, czy proste kinkiety na ścianie. Kilka takich punktów światła w różnych miejscach balkonu sprawi, że będzie się wydawał większy, a przy tym przytulniejszy i ciekawszy wizualnie.  

Wąski balkon w bloku - triki na urządzanie małej przestrzeni

Stosując się, do ogólnych zasad przedstawionych wyżej jesteśmy w stanie ciekawie ograć małą przestrzeń balkonu w bloku. Jednak możemy ten efekt podkręcić i stworzyć złudzenie większej, atrakcyjniejszej przestrzeni za pomocą kilku trików. Nie trzeba przy nich dużo wysiłku, a efekty są zniewalające.

Po pierwsze jasne kolory. Jasne, łagodne kolory optycznie powiększają przestrzeń. Sprawiają, że nawet północy balkon, ukryty w cieniu niemal cały czas wydaje się jaśniejszy. Warto więc postawić na białe meble i jeśli mamy taką możliwość, przemalowanie ścian na beżowy lub kremowy kolor. Wszelkie dodatki i kwiaty będą zaś spełniać funkcję kolorowych dodatków, które nie pozwolą na monotonię.

Po drugie wykorzystaj lustra. Może być to duże lustro, które sprawi, że optycznie nasz balkon jeszcze bardziej się powiększy lub odpowiednia mozaika z mniejszych, specjalnie ciętych lusterek. Stanowi to niezwykłą ozdobę. Oczywiście, jeśli nasz balkon jest osłonięty od wiatru i deszczu, który mógłby zniszczyć nasze lustro.