Dywany typu outdoor to nie tylko bardzo praktyczne, ale również estetyczne rozwiązanie w przypadku tarasów i balkonów. Stanowią one zewnętrzną część domów, gdzie chętnie odpoczywamy i zapraszamy przyjaciół w okresie wiosennym lub letnim, dlatego walory estetyczne są nie bez znaczenia. Dzięki dywanom przestrzeń zdaje się przytulniejsza, a odpowiedni dobór kolorystyczny zapewnia piękne kompozycje aranżacyjne.

Dywan zewnętrzny - czym się różni od tradycyjnego?

Dywany zewnętrzne, ze względu na ich przeznaczenie, mają inne parametry niż tradycyjne dywany. Do najważniejszych z nich należy fakt, że są łatwe w czyszczeniu, nie nasiąkają wodą i są odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne takie, jak wahania temperatury, ekspozycja na silne światło słoneczne czy opady.

Istnieje kilka najpopularniejszych materiałów, z których produkuje się trwałe i efektowne dywany na tarasy i balkony. Dywany bambusowe pięknie wyglądają i są w stu procentach naturalne, ale ich wadą jest fakt, że źle znoszą wilgoć. Należą do tych, które należy chować w domu podczas opadów, za to w słoneczne dni stanowią nietuzinkową ozdobę.

fot. Bloomingville

Dywany ze sznurka naturalnego również są całkowicie ekologiczne i biodegradowalne. W przeciwieństwie do bambusa, sznurek jest tworzywem bardzo trwałym i odpornym na wilgoć. Warto jednak chronić go przed bardzo silnymi opadami i mrozem. Ostatnim wariantem jest dywan z polipropylenu, który uważa się za najbardziej odporny na czynniki zewnętrzne i najłatwiejszy w czyszczeniu. W porównaniu do dwóch poprzednich jest on jednak najmniej przyjemny w dotyku.

Wszystkie dywany outdoorowe poprawiają wygląd balkonów i tarasów, chronią płytki podłogowe przed uszkodzeniem i zwiększają bezpieczeństwo podczas użytkowania tego rodzaju przestrzeni.  

Dywan na taras i balkon - ile kosztuje i jakie najczęściej ma wymiary?

Wymiary dywanów na taras i balkon zależne są od indywidualnych potrzeb, a z kolei cena zarówno od wymiaru, jak i materiału czy wzoru. Najczęściej dywany zewnętrzne sprzedawane są w wymiarach 80 na 150 centymetrów, jednak można równie często spotkać dywany o kilkanaście centymetrów krótsze, jak i opcje wyboru z bardzo szerokiego zakresu. Do najtańszych w tych wymiarach dywanów należą syntetyczne imitacje trawy, za które można zapłacić nawet około trzydziestu złotych.

fot. Madam Stoltz

Polipropylenowe dywany w finezyjne wzory w podobnym rozmiarze mogą kosztować nawet dwukrotnie więcej, a cena za dywany sznurkowe to nawet ponad sto złotych. Nieco droższe są dywany bambusowe, jednak żadna z tych opcji pod względem ceny nie może równać się z ręcznie tkanymi dywanami jutowymi, które mogą kosztować nawet ponad tysiąc złotych.

fot. Bloomingville

Dywany outdoorowe - najpiękniejsze modele

Wybór odpowiedniego dywanu na taras lub balkon to kwestia indywidualnych preferencji. Jeśli cała aranżacja ma być maksymalnie bezpretensjonalna i ekologiczna, a na tarasie królują egzotyczne rośliny i minimalizm, to wybór dywanów bambusowych lub jutowych zdaje się oczywisty. Brak barwników sprawia, że cieszą one oko naturalnym pięknem i świetnie komponują się z wielkimi donicami, lampionami czy ozdobami z drewna. Jeśli jednak ktoś chce, aby na tarasie królowały niesamowite kompozycje kolorystyczne, warto postawić na polipropylenowe dywany, które oferują ogromny wybór w zakresie barw i wzornictwa. Na przykład kolorowe geometryczne wzory mogą pięknie komponować się z barwnymi donicami na kwiaty, tworząc niezwykle przytulną i pozytywną przestrzeń.

fot. Madam Stoltz

Z kolei czarno-białe wzory sprawdzą się idealnie w przypadku osób ceniących klasykę, minimalizm i elegancję. Wielu producentów decyduje się na tworzenie niezwykłych wzorów 3D, których przestrzenny układ doprowadza do niesamowitego złudzenia optycznego i sprawia, że cały balkon nabiera więcej charakteru. Wielką popularnością cieszą się również dywany, na których wzory imitują płytki z wzorami przywodzącymi na myśl kraje Orientu. Taki dywan będzie idealnym uzupełnieniem na tarasie, na którym znajdują się również niskie pufki, stoliczek na herbatę, lampiony i korzenne kadzidełka.