Jaki powinien być idealny grill?

Idealny grill ogrodowy powinien „nakarmić” nawet sporą grupę przyjaciół i rodzinę, czyli ważna jest wielkość rusztu. Przeważnie posiadamy w zamrażarce zapasy wędlin i mięs, więc każda okazja jest idealna, żeby „odpalić” urządzenie. Nawet niezapowiedziani goście nie wyjdą od nas głodni, jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami tego funkcjonalnego sprzętu.

Jaka powinna być wielkość urządzenia? Dopasowana do potrzeb i oczywiście ilości miejsca, którym dysponujemy w przestrzeni tarasowej lub ogrodowej. Urządzenia dzielimy na małe (dla maksymalnie 4 osób), średnie (od 2 do 8 osób) oraz duże, w których wielkość rusztu zapewnia swobodne przyrządzenie potraw dla nawet 12 osób jednocześnie. Jeśli oprócz tradycyjnych kiełbasek i mięs zamierzamy na grillu przyrządzać również warzywa, warto pomyśleć o większym ruszcie, aby wszystkie składniki się na nim zmieściły.

Dobrze jest także dowiedzieć się, czy grill posiada dodatkowe funkcje takie jak ruszt obrotowy oraz dodatkowe akcesoria w postaci płyty żeliwnej, kamienia do pizzy, prasy do hamburgerów, czy szczotki do czyszczenia. Akcesoria w zestawie z grillem optymalizują koszty, gdyż ich zakup w osobnej transakcji to często droższa inwestycja.  

Ogrodowy grill gazowy - komfortowe grillowanie pod znakiem ekologii

Grill gazowy to synonim zdrowego odżywiania. Gwarantuje szybkie rozpalenie i smażenie oraz czystość, a to wszystko w atmosferze dbałości o środowisko, gdyż grill gazowy nie wydziela podczas użytkowania toksycznych związków, jak ma to miejsce w przypadku grilla węglowego. Z powodzeniem grill gazowy znajdzie miejsce na tarasie i będzie umożliwiał zachwycanie się smakiem grillowanych posiłków przez cały rok, również zimą. Niestraszne mu niskie temperatury i wilgoć, ponieważ zasilany jest gazem propan-butan z butli dokładnie takiej, jakie stosowane są w kuchenkach gazowych, a niektóre modele można podłączyć bezpośrednio do sieci gazowej.

Możemy na grillu gazowym używać płyt, tacek, koszy, nie jest to jednak konieczne, ponieważ grille gazowe najczęściej wyposażone są w azometry, dzięki którym tłuszcz zostaje odparowany, a potrawy zyskują charakterystyczny aromat i smak. Kolejną zaletą jest fakt, że palniki emitujące płomień, nagrzewają elementy, które rozgrzewają ruszt. Dzięki takiej zasadzie działania, ułożone na ruszcie potrawy są równomiernie opiekane. Jednak zaletą, która często przesądza o wyborze grilla gazowego, jest całkowity brak toksycznego dymu.

Na co zwrócić uwagę, kupując grill gazowy?

Poniżej kilka wskazówek.

• Ruszt - najlepiej, jeśli wykonany jest z żeliwa lub stali nierdzewnej. W zasadzie im cięższy ruszt tym jest lepszy i solidniejszy. Nowoczesne modele wyposażone są w ruszty umożliwiające ustawianie ich pod kątem.

• Palniki - najtrwalsze są wykonane ze stali nierdzewnej. Ważna jest również ilość palników. Grill gazowy powinien posiadać minimum trzy palniki, aby potrawy były poddawane równomiernej obróbce.

• Pokrętła - powinny działać płynnie i umożliwiać precyzyjne ustawienie temperatury. Grillowanie po zmroku ułatwią podświetlane pokrętła, w które wyposażone są nowoczesne modele urządzeń.

• Konstrukcja - to stabilny, solidny i wykonany z trwałych materiałów najwyższej jakości korpus. Idealnie do tego celu nadaje się stal emaliowana i stal nierdzewna. Warto zwrócić uwagę na to, żeby kółka obracały się o 360 stopni wokół własnej osi, co poprawia mobilność urządzenia. Szafka pod płytą z palnikami pomieści butlę, jednak idealnie, gdyby została wyposażona w dodatkowe półki.

• Pokrywa - jest ważnym elementem urządzenia, gdyż jej szczelność i solidność wykonania minimalizują wydostawanie się ciepła na zewnątrz oraz utrzymywanie odpowiedniej temperatury wewnątrz urządzenia. Termometr w pokrywie to miły dodatek i przydatny gadżet.

• Boczne półki - jeśli dysponujemy niewielką ilością miejsca, rozważmy zakup grilla ze składanymi bocznymi półkami. Jeśli natomiast przestrzeń nas nie ogranicza, możemy skusić się zakup grilla gazowego wyposażonego w zamontowaną na stałe boczną półkę z palnikiem (opcja przydatna do podgrzewania potraw lub postawienia dodatkowej płyty żeliwnej), albo dwiema półkami pomocnymi w przygotowaniu posiłku i grillowaniu.

Największą wadą grilla gazowego jest dość wysoka cena, jednak łatwość obsługi, szybkość rozpalania, brak dymu, przyrządzanie zdrowych posiłków oraz niski koszt użytkowania wynagradzają poniesiony koszt zakupu.

Grill elektryczny - samo zdrowie przez cały rok

Grill elektryczny jest zdecydowanie najbardziej uniwersalnym spośród urządzeń grillowych. Dozwolone prawnie jest używanie go na balkonie przez cały rok, a jeśli na zewnątrz temperatura bądź aura jest mało przyjazna, możemy przenieść barbeque do domu. Inne opcje to kuchnia letnia z grillem elektrycznym i stanowisko na tarasie lub w ogrodzie. W zasadzie każde miejsce z dostępem do gniazdka elektrycznego jest dozwolone, również wewnątrz domu. Ruszt grilla elektrycznego przypomina nieco ruszt opiekacza do kanapek, bo i zasada działania jest podobna. Za „produkcję” wysokiej temperatury, odpowiedzialna jest grzałka.

Rodzaje grillów elektrycznych

• Grill zamykany (kontaktowy) przypomina wyglądem opiekacz do kanapek, ponieważ składa się z dwóch części i opieka danie naraz z obu stron. W opcji ogrodowej umieszczony jest na stalowym stelażu.

• Grill otwarty (stołowy) to urządzenie, które możemy postawić na stole lub blacie. Posiada tylko jedną płytę grzewczą, dlatego potrawy opiekane są tylko od dołu. Pamiętajmy o zabezpieczeniu podłoża przed pryskającym tłuszczem.

• Grill stojący (ogrodowy) do złudzenia korpusem przypomina grill gazowy. Podobnie jak grill gazowy, może być wyposażony w szafkę lub półkę w dolnej części stelaża oraz boczne półki ułatwiające przygotowywanie potraw.

Jakie korzyści oferuje grill elektryczny?

Grillowanie bez szkodliwego dymu, łatwość obsługi urządzenia, możliwość przygotowania zdrowych i dietetycznych beztłuszczowych potraw bez uciążliwego przywierania do rusztu. Taki sposób grillowania gwarantuje soczyste i chrupiące posiłki. Zaletą w przypadku niewielkiej ilości miejsca są również niewielkie wymiary urządzenia, jeśli zdecydujemy się na kompaktowy grill zamknięty bądź stołowy.

Wadą jest opcja zasilania, czyli konieczność podłączenia do prądu (to problem w plenerze) oraz brak specyficznego aromatu potraw grillowanych na tradycyjnym grillu węglowym. Kupując grill elektryczny ogrodowy, warto zwrócić uwagę na aspekty analogiczne, jak w przypadku grilla gazowego (płynna regulacja temperatury, rozmiar urządzenia dostosowany do ilości miejsca, solidna konstrukcja, stabilny stelaż). Najważniejsza jest jednak moc urządzenia. Im większa moc, tym szybciej grill się rozgrzeje i będzie gotowy do pracy.

Autor
Grill ogrodowy - gazowy czy elektryczny?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...