Na co zwrócić uwagę, wybierając ogrodzenie?

Od czego zacząć? Oczywiście od przepisów, dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego płotu, dobrze jest sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), jakiego ogrodzenia dotyczą wytyczne w nim zawarte. Zdarza się bowiem, iż priorytetem dla gminy jest dopasowanie płotu do okolicznej zabudowy, jego określona wysokość bądź konkretny kolor. Po ustaleniu, że naszego konkretnego wyboru nie ograniczają przepisy, warto zastanowić się jeszcze nad kilkoma kluczowymi aspektami.

Ogrodzenie pełne, czy ażurowe?

Tutaj musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy nasza posesja umiejscowiona jest przy ruchliwej głośniej drodze i czy zależy nam na pełnej prywatności? Jeśli tak, możemy wybrać ogrodzenie pełne, które oddzieli posesję od hałasu, kurzu oraz wzroku sąsiadów i przechodniów. Jeśli mieszkamy w cichej i spokojnej okolicy, w zupełności wystarczy lekkie ogrodzenie ażurowe.

Jak dobrać design płotu?

Odpowiedź jest prosta - do stylu elewacji oraz otoczenia, czyli ogrodu i małej architektury. Pełną harmonię osiągniemy wtedy, gdy dopasujemy ogrodzenie do stylu posesji. Inny płot będzie pasował do stylu minimalistycznego, a inny do dworkowego.

Jaki wybrać kolor ogrodzenia?

Nie tylko styl jest tu ważny, ale również kolor. Jeśli chcemy dopasować naszą posesję do otaczających, wybierzmy podobną kolorystykę płotu, jeśli jednak nie jest to dla nas priorytet, możemy postawić na ekstrawagancję i wyróżnić się na tle sąsiadów. Kolor płotu możemy dopasować do kolorystyki elewacji bądź do odcienia stolarki, pokrycia dachowego lub balustrad.  

Ogrodzenie betonowe w nowoczesnej odsłonie

Zapominamy o przestarzałym wzornictwie i zaokrąglonych na górze ciężkich betonowych płytach, to już przeszłość. Nowoczesne ogrodzenia betonowe cechują się lekkością i prostotą, dlatego doskonale pasują do posesji w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Ogrodzenie modułowe z bloczków betonowych, betonu lanego, paneli betonowych oraz najnowszej generacji płyt betonowych impregnowanych fabrycznie to synonim trwałości i odważnego stylu.

Do wyboru mamy zarówno ogrodzenia pełne, jak i ażurowe składające się z poziomych bądź pionowych elementów. Co więcej, producenci ogrodzeń betonowych dysponują pełną paletą szarości od niemalże bieli po grafit. Jeśli jednak znudzi się odcień, z powodzeniem możemy płot samodzielnie przemalować. Należy nadmienić, iż ogrodzenia betonowe nie wymagają konserwacji, co jest niezwykle komfortową opcją.

Ogrodzenie aluminiowe - trwałość i funkcjonalność

Pamiętamy czasy, kiedy niezwykle modne były metalowe ogrodzenia z kutych fikuśnie giętych elementów. Nadal mają swoich zwolenników, jednakże niezwykle gorącym trendem są obecnie ogrodzenia aluminiowe. Kojarzone dotąd z niezbyt estetycznymi metalicznymi ogrodzeniami okalającymi obiekty przemysłowe, współcześnie totalnie zmieniły swój image. Obecnie płoty aluminiowe to występujące w formie pełnej lub ażurowej panele dostępne w wielu kolorach i wzorach. Są lekkie i dlatego charakteryzują się łatwością transportu i montażu, a duża wytrzymałość zapewni nam pełne bezpieczeństwo zarówno przed wizytą nieproszonych intruzów, jak i intensywnym silnym wiatrem.

Aluminium nie koroduje, dlatego nie musimy martwić się o nieestetyczną rdzę na powierzchni płotu, jednak lakier pokrywający przęsła nie jest wieczny, dlatego warto co kilkanaście lat odświeżyć powłokę. To również dobra okazja do zmiany koloru, dopasujemy tym samym płot do współczesnego aranżu. Przęsła aluminiowe możemy łączyć z elementami betonowymi i drewnianymi, a z pewnością płot jeszcze bardziej zyska na atrakcyjności.

Ogrodzenie drewniane - elegancka ponadczasowa klasyka

Nowoczesne drewniane ogrodzenia pasują do każdego stylu posesji. Również możemy wybrać opcję ażurową lub pełną, przy czym uzyskamy nieschematyczny spektakularny efekt, łącząc drewniane elementy płotu z komponentami metalowymi bądź betonowymi. Wybór formy drewnianego ogrodzenia pomiędzy boazerią, drewnem ryflowanym, panelami, sztachetami i lamelami daje spore możliwości aranżacyjne.

Dysponując większym budżetem, wcale nie musimy ograniczać się do gatunków rodzimych. Drewno egzotyczne charakteryzuje niepowtarzalny urok wynikający z niecodziennych barw i wyjątkowego usłojenia. Możemy potraktować je jako dekoracyjny dodatek do betonowych bądź aluminiowych elementów, a efekt z pewnością zaskoczy największych sceptyków. Drewno pięknie się starzeje, nabierając z wiekiem szlachetności, jednak musimy pamiętać o cyklicznej konserwacji ogrodzenia.

Ogrodzenie gabionowe - dla kreatywnych

Kreatywność to skarb. Za sprawą dobrego pomysłu możemy wyróżnić swój pot spośród setek podobnych do siebie ogrodzeń, wystarczy zdecydować się na ogrodzenie gabionowe. Składa się z drucianych koszy układanych obok siebie, które zostają wypełnione tym, co akurat mamy pod ręką, lub czymś, na co aktualnie jest promocja w składzie budowlanym bądź ogrodowym.

Co to oznacza? Że do koszy możemy wrzucić polne otoczaki, bryły szkła lub tworzywa z recyklingu, kruszony na mniejsze fragmenty piaskowiec, kolorowy beton, cegłę, dowolny kamień, czy kostką granitową. Możemy również materiał układać warstwami i stworzyć oryginalny wzór. Spektakularny efekt gwarantuje wypełnienie gabionów bryłami szkła i montaż podświetlenia na takim ogrodzeniu. Należy nadmienić, że to dość ciężki płot, dlatego należy go wzmocnić metalowymi przęsłami. Gabionowe kosze mogą również stać się uzupełnieniem i dekoracją płotu betonowego bądź aluminiowego.

Ogrodzenie kompozytowe - efektowna alternatywa dla drewna

Płotem, na który na pewno warto zwrócić uwagę, jest ogrodzenie kompozytowe. To stosunkowo młoda technologia wykonywania ogrodzeń, jednak cechuje ją wiele zalet. Ogrodzenie wykonane z kompozytu, czyli mieszaniny polichlorku winylu (PVC) i mączki drzewnej jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne i przebarwienia, lekkie, a co najważniejsze, w całości może zostać poddane recyklingowi.

To świetna alternatywa dla ogrodzeń drewnianych, gdyż elementy w formie desek lub paneli wiernie odzwierciedlają rysunek słojów i fakturę drewna. Ogrodzenie z kompozytu ma tę przewagę nad drewnianym, że nie wymaga cyklicznej konserwacji i jest bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ pozbawione jest ryzyka powstania zadziorów i drzazg.

Autor
Nowoczesne ogrodzenia - betonowe, aluminiowe czy drewniane? [galeria]
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...