Kosiarka elektryczna - do koszenia niewielkich obszarów

Kosiarka elektryczna to narzędzie dla posiadaczy równych obszarów o powierzchni do 600 m2. Idealnie sprawdza się w systematycznym użytkowaniu, ponieważ wysoka i gęsta trawa może stanowić dla niej problem. To sprzęt, dzięki któremu osiągniemy zadbany trawnik, jednak wyłącznie pod warunkiem systematycznego koszenia. Ograniczeniem kosiarek elektrycznych jest konieczność zapewnienia źródła prądu podczas pracy. Wiąże się to z niedogodnością w postaci plątającego się pod nogami kabla oraz dodatkowo użycia przedłużacza, jeśli teren jest rozległy. To już krok do przecięcia kabla wskutek nieuwagi, dlatego kosiarki elektrycznej należy używać z rozwagą.

Mocna bateryjna kosiarka LMO 36-40 Battery Set sprawia, że każde koszenie staje się łatwe. Dzięki dużej szerokości koszenia i pojemnemu koszowi pozwala pracować szybciej bez częstych przerw. System koszenia 2 w 1 pozwala na zbieranie pokosu do pojemnika lub rozprowadzanie go po trawniku jako naturalnego nawozu, wykorzystując wtyczkę do mulczowania. Ostry stalowy nóż zapewnia schludnie przystrzyżony trawnik bez nierówności. Wysokość koszenia może być łatwo regulowana na pięciu poziomach. KÄRCHER

Alternatywą może być kosiarka elektryczna akumulatorowa, w której kabel zastępuje akumulator, jednak trzeba liczyć się z jej wyższą ceną i nieuchronnością cyklicznego ładowania akumulatora. Kosiarka elektryczna to wybór uzasadniony ekonomicznie. Jest stosunkowo niedroga, cicha i ekologiczna, choć jej moc jest mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku kosiarek spalinowych. Zaletą jest również opcja zakupu modelu z koszem na trawę, którą po koszeniu możemy wyjąć z kosza i kompostować, zapewniając sobie naturalny nawóz dla roślin ogrodowych. Kosiarka elektryczna wyposażona jest w wytrzymałe kółka i wygodną rączkę, dzięki czemu wygodnie prowadzimy ją po podłożu.

Kosiarka spalinowa - solidny sprzęt do dużych i trudnych terenów

Kosiarka spalinowa to znacznie większy wydatek niż kosiarka elektryczna. Poniesiony koszt rekompensuje jednak znacznie większa moc urządzenia, a co za tym idzie, możliwość szybszej pracy i koszenia na trudniejszych terenach. Nie jest jej straszna wysoka, gęsta i mokra trawa ani duże powierzchnie nawet do kilku tysięcy metrów kwadratowych. Z uwagi na brak kabla zasilającego dobrze radzi sobie również w terenach zakrzewionych i w pobliżu drzew. To już porządny sprzęt z dużą siłą pracy, dlatego należy pamiętać o ubraniu ochronnym i goglach, aby odłamki krzewów i twardych pędów nie spowodowały urazów ciała.

Honda HRX 476/537 to wielofunkcyjne kosiarki wyposażone w udoskonalone silniki nowej generacji, system podwójnych noży, system mielenia zmiennego, regulację wysokości koszenia i wygodny system sterowania napędem. Koszą i mulczują trawę, zbierają i mielą liście. MOJAHONDA.PL

Kosiarki spalinowe występują w dwóch opcjach. Pierwszą jest podkaszarka, której chętnie używają służby porządkowe zajmujące się terenami zielonymi, drugą natomiast kosiarka na kołach, która wyglądem zbliżona jest do elektrycznej. Kosiarki spalinowe również mogą posiadać kosz na trawę. Do wad należy zaliczyć konieczność uzupełniania paliwa i oleju w urządzeniu oraz emisję spalin, choć wartości nie są zbyt wielkie. Kosiarki spalinowe koniecznie należy poddawać również cyklicznej konserwacji. Ten typ kosiarek jest znacznie głośniejszy, niż kosiarki elektryczne, jednak właściciele średnich i większych posesji z pewnością będą zadowoleni z zakupu. Do koszenia dużych i nierównych terenów możemy zaopatrzyć się w traktorek spalinowy.

Kosiarka automatyczna - oszczędność czasu i wygoda

Ten, kto posiada samojezdnego robota sprzątającego w mieszkaniu, z pewnością docenia oszczędność czasu i czystość podłóg. Podobnie jest z kosiarką automatyczną. Maszyna kosząca, wymagająca jedynie zaprogramowania, to rozwiązanie idealne dla osób zapracowanych, jednakże dbających o nienaganną prezencję trawnika. Urządzenie po zaprogramowaniu samodzielnie porusza się po wyznaczonych trasach, a przed uszkodzeniem chroni go podobny, jak w robotach sprzątających, system zapobiegający kolizji. Kosiarka automatyczna nie posiada pojemnika na trawę, a kosząc, zostawia ją po prostu na trawniku, wykonując tym samym mulczowanie, czyli jednoczesne nawożenie trawnika. Wpływa to bezpośrednio na jego estetyczny wygląd i lepszą jakość trawy.

Roboty koszące Honda Miimo 40 i 70 Live - do trawników o powierzchni do 400 i 700 m2 – komunikują z siecią GSM, same zarządzają koszeniem i ładowaniem baterii. Kontrolę ich pracy zapewnia przejrzysty interfejs aplikacji „Mii-monitor” oraz aplikacja Alexa do komunikacji werbalnej. MIIMO.PL

Kolejną zaletą robota koszącego jest jego cicha praca, a także mniejsze, niż w przypadku kosiarek elektrycznych zużycie prądu. Większość robotów koszących przystosowana jest do równych terenów, jednak w sprzedaży znajdziemy również modele przystosowane do nawet 45-stopniowego nachylenia trawnika. Jak każde urządzenie, również kosiarka automatyczna nie jest pozbawiona wad. Główną jest cena, ponieważ chcąc zakupić robota koszącego, należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Kolejną wadą jest konieczność regularnego ładowania akumulatora, a także ułożenie przewodów ograniczających wokół posesji, wyznaczających obszar pracy urządzenia.

Kosiarka ręczna bez prądu

Kosiarka ręczna wykorzystuje tylko i wyłącznie siłę naszych rąk. Nie jest podłączona do prądu, nie wymaga również użycia paliwa. To proste, poręczne i lekkie urządzenie, w którym wprawienie go w ruch uruchamia natychmiast pracę kółek i mechanizmu tnącego. W skrócie - pchając kosiarkę, automatycznie kosimy trawę. Brak dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, łatwość obsługi i kompaktowe wymiary sprawiają, że warto poświęcić jej nieco uwagi. Najlepiej sprawdzi się w niewielkich zadbanych ogródkach do 250 m2. Wadą jest fakt, że nie poradzi sobie z wysoką trawą, a używanie jej na dużym obszarze jest niekomfortowe.

Na co zwrócić uwagę, kupując kosiarkę?

Kluczowym aspektem warunkującym zakup określonej kosiarki jest wielkość terenu. O ile do koszenia działki do 600 m2 powierzchni możemy zakupić każdą kosiarkę, o tyle z większym i trudniejszym terenem najlepiej poradzi sobie kosiarka spalinowa. Do koszenia zadbanego równego trawnika wymagającego tylko kosmetyki możemy natomiast wykorzystać robota koszącego. Niewykluczone, że w przypadku trawników dekoracyjnych będziemy zmuszeni zakupić zarówno kosiarkę na kółkach, jak i podkaszarkę.

Weźmy również pod uwagę częstotliwość koszenia i urozmaicenie terenu. Trawę na nierównej łące za domem wystarczy skosić kilka razy w roku i wymaga to użycia solidnej kosiarki spalinowej na kółkach bądź traktorka, natomiast trawnik w przydomowym ogródku należy przyciąć raz na tydzień lub dwa, więc i moc kosiarki może być mniejsza.

Będąc szczęśliwym posiadaczem niewielkiego skrawka trawnika, lepiej zakupić podkaszarkę lub kosiarkę ręczną, którą zawiesimy na ścianie w budynku gospodarczym, oszczędzając miejsce. Ostatnim czynnikiem warunkującym zakup kosiarki jest budżet. Kosiarkę elektryczną o mocy 1200W zakupimy już za niespełna 300 zł, kosiarkę spalinową na kołach za minimum 700 zł, a za robota koszącego zapłacimy około 3500 zł. Kosiarka ręczna bębnowa przeznaczona do niewielkich obszarów to wydatek rzędu 150 zł.

Zdjęcie otwierające artykuł: Kärcher

Autor
Kosiarka spalinowa, automatyczna czy elektryczna? Sprawdzamy, jaką kupić
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...