Zasady grillowania zależnie od miejsca
Spotkania towarzyskie przy grillu są bardzo lubiane. Jest to doskonała okazja do tego, żeby spotkać się z rodziną i znajomymi i sposobność by zjeść coś pysznego. Tego typu spotkaniom towarzyszy zwykle picie alkoholu oraz głośna muzyka. Korzystanie z grilla wiąże się także z emisją dymu. Nic więc dziwnego, że grillowanie może być uciążliwe dla innych w sytuacji, gdy odbywa się na małej działce albo na tarasie.
Osoby, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe zwykle muszą stosować się do przepisów ustanowionych przez ten organ. Dość często jest tak, że wspólnota ma w swoim regulaminie zapis o zakazie grillowania na balkonach i należy się do tego stosować.
Mniej restrykcyjne zasady obowiązują zwykle w zabudowie szeregowej. Z kolei gdy ktoś chce grillować na własnej posesji powinien pamiętać, że obowiązują go przepisy z zakresu prawa cywilnego. Chodzi tu szczególnie o zapisy na temat negatywnego oddziaływania na posesje sąsiednie. Wszystkie osoby, które decydują się grillować powinny także pamiętać o przepisach przeciwpożarowych. Zawsze należy mieć na uwadze, że emisja dymu z grilla może być uciążliwa dla sąsiadów.
W jakich porach można grillować?
Cisza nocna w polskim prawie nie jest jasno zdefiniowana, natomiast istnieją pewne normy zwyczajowe. Powszechnie przyjmuje się więc, że godziny w których należy zachowywać się ciszej to czas pomiędzy godziną 22 a 6 rano. Spotkania przy grillu zwykle odbywają się popołudniami i wieczorem.
Dość często przeciągają się one do godzin nocnych i w tym czasie należy zrezygnować z głośnego słuchania muzyki oraz starać się na tyle cicho spędzać czas przy grillu aby innym nie zakłócać snu. Warto pamiętać o tym, że w polskim prawie wyszczególnione są przepisy na temat dopuszczalnego poziomu hałasu na danym terenie. Najczęściej taki poziom mieści się w przedziale od 40 do 50 decybeli.
Jakie kary przewidziano za nieprawidłowe zachowania podczas grillowania?
Osoby, które cierpią z powodu niedogodności związanych z grillowaniem mogą ten fakt zgłosić do straży miejskiej lub na policję. Wyższe uprawnienia ma oczywiście policja i w pewnych przypadkach może nałożyć mandat. Dotyczy to zwykle sytuacji, gdy dana osoba regularnie grilluje, jest uciążliwa dla sąsiadów i nie reaguje na upomnienia. W skrajnych przypadkach sprawy sporne mogą znaleźć swój finał w sądzie, który może wydać nakaz zaprzestania określonych czynności.
Jakie przepisy regulują grillowanie w lasach i parkach?
Osoby, które decydują się grillować na terenach, które do nich nie należą, muszą mieć na uwadze, że podlegają różnym przepisom. Na wstępie należy zawsze sprawdzić czy na danym ternie, na przykład nad jeziorem, w ogóle można grillować, bo wiele obszarów objętych jest zakazami. Zazwyczaj nie można grillować w lasach i parkach, chyba że wyznaczone są specjalne miejsca.