Do czego służy zbiornik na deszczówkę?

Rezerwy wody pitnej na całym świecie są z roku na rok coraz mniejsze, a okresowe susze coraz bardziej odczuwalne. Zbiorniki na deszczówkę to praktyczne rozwiązanie wielu problemów, które pozwala na magazynowanie deszczu. Inwestycja w zbiornik ma na celu poprawę sytuacji hydrologicznej, ponieważ pozwala na wykorzystywanie zmagazynowanej wody do podlewania ogrodu, a przy okazji pozwala uniknąć podtopień i nieatrakcyjnych kałuż na trawniku po gwałtownych opadach deszczu. W rezultacie można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, inwestując w jeden pojemnik na deszczówkę, który samodzielnie można zamontować.

Czy opłaca się inwestować w zbiornik na deszczówkę?

Istnieją różne rodzaje zbiorników na deszczówkę, które mogą mieć rozmaitą pojemność. Naziemny zbiornik o pojemności do tysiąca litrów może w zależności od rodzaju kosztować od 150 do 300 złotych. Nie jest to kolosalny wydatek, a warto dodać, że inwestycja może szybko się zwrócić. Po pierwsze warto w tym wypadku korzystać z rządowych dopłat takich jak "Moja woda", ale nawet bez nich koszty instalacji, która pozwala na automatyzację oraz transport zgromadzonej wody wcale nie jest wysoki.

Dodatkowym walorem tego rozwiązania w przypadku braku odrębnego wodomierza liczącego wodę konieczną do podlewania ogrodu jest fakt, że można znacząco ograniczyć opłaty za odprowadzanie ścieków czy też podatku od deszczu. Jest to nie tylko opłacalne rozwiązanie, ale również wariant proekologiczny, ponieważ magazynowana na własną rękę deszczówka jest w stanie znacząco odciążyć niewielkie rezerwy zbiorników retencyjnych. Gromadzona deszczówka z kolei idealnie nadaje się do pielęgnacji roślin w ogrodzie. 

Naziemne zbiorniki na deszczówkę

Naziemne zbiorniki na deszczówkę są ustawiane pod rurą spustową i znajduje się w nich specjalny kranik, dzięki któremu można z łatwością pobierać zgromadzoną wodę. Niektóre modele wyposażone są również  w pompę, a dzięki podlewanie ogrodu jest znacznie wygodniejsze.

Wielkość beczki na deszczówkę powinna być uzależniona od powierzchni dachu, a eksperci szacują, że na każde 25 metrów kwadratowych jego połaci powinien przypadać jeden metr sześcienny pojemności zbiornika. Pojemnik powinien być całkowicie odporny na wodę i zmienne warunki atmosferyczne. Nie powinien przepuszczać światła, aby w środku nie doszło do rozwoju glonów oraz bakterii.

Do popularnych materiałów, z których produkowane są pojemniki na deszczówkę, należą między innymi metal, drewno, terakota czy tworzywa sztuczne. Co ciekawe, zbiorniki mogą mieć najróżniejsze kształty, a nawet imitować rzeźby, dlatego część z nich jest nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Woda gromadzona w zbiorniku może być wykorzystywana nie tylko do podlewania roślin, ale również do mycia samochodów, zasilania ogrodowego basenu czy oczka wodnego czy nawet do spłukiwania wody w toalecie. 

Podziemne zbiorniki na deszczówkę

Ten rodzaj zbiorników jest produkowany z wyjątkowo odpornych na uszkodzenia materiałów, takich jak poliester czy polietylen, żywica oraz stal. Stanowią szczególnie dobre rozwiązanie w sytuacjach, kiedy zbiornik musi cechować się dużą pojemnością i są w stanie stopniowo nawadniać grunt. Ich wielką zaletą jest fakt, że nie zajmują na działce przestrzeni użytkowej, a ponadto można w nich gromadzić wodę ze wszystkich rur spustowych. Chociaż ich instalacja jest droższa niż to ma miejsce w przypadku naziemnych zbiorników, dają one o wiele więcej możliwości. 

Montaż zbiornika na deszczówkę

Podłączenie zbiornika na deszczówkę w przypadku zbiorników naziemnych nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy ustawić zbiornik pod rurą spustową, zdemontować część orynnowania i zamontować na końcu tak zwany łapacz deszczówki. Jest on wyposażony w specjalną klapkę odpływową, dzięki której woda wpływa bezpośrednio do zbiornika. W takim wypadku pojemnik nie może mieć pokrywki, a właściciel musi monitorować regularnie poziom wody, aby nie doprowadzić do zalania posesji.

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie kranu, dzięki któremu w wygodny sposób można zlewać wodę lub też podłączyć do niego wąż ogrodowy, aby w komfortowy sposób podlać trawnik i inne rośliny w ogrodzie. Wielką popularnością cieszy się również ustawianie w szeregu kilku zbiorników, przez co można zapobiec przelaniu się wody. Jeśli jeden ze zbiorników będzie pełny, woda zacznie wpływać do kolejnego.

Montaż podziemnego zbiornika na deszczówkę jest bardziej skomplikowany. W tym wypadku już na etapie budowy domu trzeba zorientować się, czy poziom wód gruntowych jest niski. Firma instalacyjna może przystąpić do prac dopiero po otrzymaniu informacji na temat sytuacji gruntu, a wówczas proces zaczyna się od wykopania otworu, a kończy na montażu sita i instalacji hydraulicznej.