Prawidłowa podkonstrukcja

Zacznijmy od podstaw przy planowaniu tarasu, czyli:

 • przygotowaniu stabilnego podłoża
 • zachowaniu spadku zapewniającego odpływ wody
 • zachowaniu odpowiednich odstępów (dylatacji)
 • zapewnieniu efektywnej wentylacji tarasu od spodu


"Bardzo istotny jest materiał, z którego wykonana jest podkonstrukcja. Tradycyjnie robiło się z ją z drewna, a deski przykręcało wkrętami. Niestety, z perspektywy czasu takie konstrukcje, zwłaszcza wykonywane przy nadmiernych oszczędnościach, szybko butwieją, rdzewieją i wymagają rozbiórki całego tarasu. Jeżeli decydujemy się na legary z drewna to musimy pamiętać, aby były co najmniej tej samej gęstości co montowane deski, a wkręty nierdzewne". -
 radzi Piotr Lisowski, ekspert tarasów WPC w JAF Polska

Na szczęście technologia budowy tarasów zmienia się z roku na rok. Wiedza idzie do przodu i mamy już do wyboru dużo bardziej wytrzymałe, a zarazem wygodne rozwiązania, takie jak system legarowania Gardin. Są to udoskonalone systemowe legary aluminiowe z dedykowanymi łącznikami, które zamocujemy z łatwością klocków LEGO. Możemy wykorzystać je do desek tarasowych z drewna, desek bambusowych (Dasso CTECH) lub szalenie popularnych desek kompozytowych np. Gardin Natur. Warto wiedzieć, że system legarowania to nie to samo, co zwykłe profile z aluminium w marketach budowlanych. Nie wolno też oszczędzać na liczbie legarów, rozstawiając je rzadziej niż radzi producent.

"Postęp dotyczy również podłoża pod tarasami. Kiedyś dominowały pełne płyty betonowe, na które montowało się legary. Obecnie dostępna jest szybka technologia gotowych słupków betonowych z regulowaną kotwą. Dzięki temu obejdziemy się bez betoniarki. Usuwamy czarnoziem, grunt pod tarasem musi być chłonny. Porost chwastów blokujemy agrowłókniną. Po wykonaniu otworów wiertnicą - osadzamy słupki. Na tak przygotowanym podłożu tworzymy kratownicę z systemowych legarów i łączników. W ten sposób otrzymujemy wytrzymałą podkonstrukcję, która nie boi się wilgoci. Legary oraz akcesoria systemowe Gardin to system ukrytego montażu o bardzo dużej trwałości. Właściwie użyty jest bezobsługowy i nie wymaga dodatkowej troski". -
 radzi Piotr Lisowski, ekspert tarasów w JAF Polska

Odradzamy szczelne obudowanie tarasu deskami, które blokują naturalny przepływ powietrza. Jest to szczególnie ważne w przypadku tarasów z drewnianych desek. Co z ewentualnym skrzypieniem? JAF Polska oferuje samoprzylepną taśmę z mikrogumy lub butylową do mocowania legarów. Taśma nie tylko maskuje i niweluje skrzypienie, ale także (w przypadku drewnianych legarów) chroni je przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Podkonstrukcja gotowa, czas na deski!

Rynek desek kompozytowych jest coraz bardziej rozbudowany, z roku na rok pojawiają się nowe propozycje. Jak dokonać mądrego wyboru? Pierwszym krokiem powinno być sięgnięcie po produkt renomowanego producenta lub importera. Unikajmy desek "no name", których pochodzenie, skład i jakość pozostają niewiadome.

Kolejną kluczową kwestią jest typ użytej żywicy. Do wyboru mamy dwa główne rodzaje: HDPE i PVC.

Deski HDPE:

 • Wyróżniają się wyższą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
 • Są bardziej elastyczne, co czyni je mniej podatnymi na pękanie.
 • Lepiej znoszą działanie promieni UV, zachowując kolor przez dłuższy czas.
 • Mogą być stosowane w bardziej wymagających warunkach.

Deski PVC:

 • Zazwyczaj są tańsze niż deski HDPE.
 • Charakteryzują się większą twardością.
 • Mogą być bardziej kruche, co czyni je bardziej podatnymi na pękanie.
 • Mniej odporne na działanie promieni UV, mogą z czasem blaknąć.


"Deski na bazie HDPE są bardziej elastyczne i mniej kruche, lepiej znoszą niskie temperatury. Są też bardziej odporne na udarność np. upuszczenie lub uderzenie ciężkiego przedmiotu. Lepsza stabilność wymiarowa pozwala na stosowanie mniejszych szczelin dylatacyjnych. Trwałość kompozytu producenci szacują ostrożnie na 15 lat, natomiast w praktyce, przy przestrzeganiu zaleceń montażowych producenta, może wytrzymać znacznie dłużej". - wyjaśnia Piotr Lisowski, ekspert desek kompozytowych w JAF Polska

Ze względu na parametry techniczne i wizualne, 90% producentów na świecie produkuje na bazie żywice HDPE. Pomimo, że jest droższa niż PVC. Naturalnie wyglądający Gardin (np. kolekcja Natur, Deco 2.0 lub topowe deski Deco X) oraz francuski Silvadec, czyli największy europejski producent, stawiają na HDPE.

"Na początek tegorocznego sezonu tarasowego wkraczają kompozyty nowej generacji, zaprojektowane i przetestowane w Austrii, a dystrybuowane przez JAF Polska. Nowa kolekcja Gardin DECO 2.0 to druga odsłona desek WPC Co-EX, którą klienci upodobali sobie już dawno. Natomiast kolekcja Gardin DECO X to nowość z najwyższej półki. Łączy trwałość intensywnego koloru z efektowną strukturą chronioną przez tarczę X-SHIELD. Po jednej stronie mamy powierzchnię inspirowaną naturalnym rysunkiem drewna, a z drugiej modną drapaną. Tak dopracowanych i realistycznie wyglądających desek jeszcze na rynku nie było". - dodaje Piotr Lisowski z JAF Polska

Sezon na tarasy kompozytowe w pełni! Zadbaj o profesjonalny montaż!

Sezon na tarasy kompozytowe w pełni rozkręca się! Już teraz specjaliści coraz częściej wypełniają swoje kalendarze zleceniami. Jeśli marzysz o pięknym i funkcjonalnym tarasie z deski kompozytowej, nie zwlekaj! Pomyśl o montażu już dziś, aby uniknąć rozczarowania i długich terminów oczekiwania.

Pamiętaj, że montaż to kluczowy element wpływający na trwałość i estetykę tarasu kompozytowego. Dlatego tak ważne jest, aby powierzyć to zadanie doświadczonym fachowcom.

Jak znaleźć sprawdzonych specjalistów?

Jeżeli nie masz poleconych monterów, skorzystaj z usługi montażu oferowanej przez internetowy sklep www.gardin.pl. Doświadczeni specjaliści z całej Polski współpracujący z serwisem zadbają o fachowy i terminowy montaż Twojego tarasu.

Dlaczego warto skorzystać z usługi montażu w sklepie www.gardin.pl?

 • Intuicyjny kalkulator na stronie pozwala na łatwe oszacowanie całkowitego kosztu tarasu kompozytowego wraz z montażem.
 • Szybkie płatności i wygodna dostawa zamówionego tarasu pod wskazany adres.
 • Możliwość wyboru montażu z usługą lub bez, w zależności od Twoich potrzeb.
 • Gwarancja profesjonalnej obsługi i wysokiej jakości usług.

Wybór tarasu kompozytowego to inwestycja na lata. Odpowiednio dobrany i fachowo zamontowany taras będzie służyć Ci przez wiele sezonów, stając się ulubionym miejscem wypoczynku dla całej rodziny.

Sklep www.gardin.pl oferuje szeroki wybór tarasów kompozytowych renomowanych marek. Nasi specjaliści pomogą Ci w doborze odpowiedniego rozwiązania, dopasowanego do Twoich potrzeb i budżetu.

Nie czekaj do ostatniej chwili! Zamów taras kompozytowy z montażem już dziś i ciesz się pięknym ogrodem przez długi czas!

Więcej informacji na: www.jaf-polska.pl