Zagadnienia w artykule:
  • Czy to niebezpieczne dla człowieka? Ponad połowa Polaków przegrzewa mieszkania! 
  • Jaka powinna być optymalna temperatura w mieszkaniu w bloku?
  • Jak uchronić się przed słońcem w domu? 
  • Dzięki temu produktowi obniżysz temperaturę w mieszkaniu o 10 stopni!
  • Markizy pionowe - zalety
  • Montaż markiz pionowych
  • Markizy pionowe FAKRO - ceny i opinie

Czy to niebezpieczne dla człowieka? Ponad połowa Polaków przegrzewa mieszkania!

W ostatnich latach problem przegrzewania mieszkań stał się powszechnym zjawiskiem w Polsce. Ponad połowa Polaków utrzymuje temperatury w swoich domach na poziomie znacznie przekraczającym zalecane normy, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Przegrzewanie pomieszczeń sprzyja bowiem problemom z układem oddechowym, bólom głowy oraz ogólnemu osłabieniu organizmu. Co więcej, nadmierne ciepło w domu nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie, ale również zwiększa koszty ogrzewania i obciąża środowisko naturalne.

Dlatego tak ważne jest, aby świadomie zarządzać temperaturą w mieszkaniach, korzystając z nowoczesnych technologii, takich jak termostaty programowalne i inteligentne systemy zarządzania energią, które mogą pomóc utrzymać optymalny klimat wnętrz.

Markiza ogranicza zużycie energii w urządzeniach klimatyzacyjnych, przez co zmniejsza emisję CO2 do środowiska, a my nie musimy płacić wysokich rachunków za prąd.

Jaka powinna być optymalna temperatura w mieszkaniu w bloku?

Optymalna temperatura w mieszkaniu w bloku to klucz do komfortowego i zdrowego życia. Specjaliści zalecają, aby w salonie i pokojach dziennych utrzymywać temperaturę w granicach 20-22°C, co sprzyja relaksowi i codziennym aktywnościom. Sypialnia powinna być nieco chłodniejsza, około 18-20°C, aby zapewnić lepszy sen i regenerację organizmu. W łazience warto podnieść temperaturę do 22-24°C, by uniknąć uczucia zimna po kąpieli.

Ważne jest również, aby pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, co poprawia jakość powietrza i wspomaga utrzymanie optymalnej wilgotności. Dbałość o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale również na zdrowie, zwłaszcza w okresie grzewczym.

W porównaniu do rolety zewnętrznej, która rozwinięta nie wpuszcza do wnętrza światła, markiza zapewnia nam napływ dziennego światła i widok na zewnątrz.

Jak uchronić się przed słońcem w domu?

Latem intensywne słońce może sprawiać, że nasze domy stają się nieprzyjemnie gorące, a także niszczyć meble i podłogi. Jak skutecznie chronić się przed jego nadmiernym promieniowaniem? Pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich rolet i osłon zewnętrznych. Grube, zaciemniające materiały doskonale blokują promienie słoneczne, utrzymując wnętrze chłodnym.

Kolejnym rozwiązaniem są markizy do okien pionowych oraz klasyczne rolety zewnętrzne, które nie tylko zapewnią cień, ale także dodadzą charakteru naszemu tarasowi. Warto również pomyśleć o oknach z powłoką przeciwsłoneczną - są one nieco droższe, ale zdecydowanie wydłużają żywotność mebli oraz redukują koszty klimatyzacji. Wreszcie, nie zapominajmy o roślinach - zielone ściany i duże donice z bujnymi roślinami na parapetach i balkonach mogą działać jak naturalna bariera, zmniejszając ilość wpadającego do wnętrza światła i ciepła.

Markizy w wersji podtynkowej VMU przeznaczone są do okien pionowych i dedykowane są głównie do nowego budownictwa.

Dzięki temu produktowi obniżysz temperaturę w mieszkaniu o 10 stopni!

Markizy pionowe to idealne rozwiązanie do ochrony pomieszczeń przed przegrzaniem. Montowane na zewnątrz okna, skutecznie odbijają promienie słoneczne, zanim dotrą one do szyby, a tym samym znacząco ograniczają nagrzewanie się wnętrza. Badania firmy FAKRO wykazały, że markizy pionowe są do 8 razy skuteczniejsze niż popularne rolety wewnętrzne, które jedynie zaciemniają pomieszczenie. Zastosowanie zewnętrznych markiz pionowych pozwala obniżyć temperaturę wewnątrz nawet o 10°C! To nie tylko komfort termiczny, ale również oszczędność energii zużywanej na klimatyzację.

Markizę z łatwością dopasujemy do najbardziej popularnych kolorów elewacji. Do wyboru jest zarówno kolor prowadnic jak i kolor materiału markizy.

Markizy pionowe - zalety

Obniżenie temperatury w mieszkaniu to nie jedyna zaleta stosowanie markiz okiennych. Dzięki nim doskonale zaciemnisz wnętrze, zachowasz prywatność jeśli masz okna blisko sąsiadów, ochronisz dom przed owadami, a także podepniesz markizy do systemu SmartHome! 

Czy markizy okienne zaciemniają wnętrze?

Markizy VMZ zapewniają przyjemny cień, jednocześnie dopuszczając naturalne światło dzięki zastosowaniu tkanin o zróżnicowanym stopniu prześwitu. Najczęściej wybierane modele to te z 10% i 4% prześwitem, które doskonale regulują ilość wpadającego do pomieszczenia światła, eliminując potrzebę korzystania z oświetlenia sztucznego. Dodatkowo, umożliwiają zachowanie kontaktu wzrokowego z otoczeniem zewnętrznym, co sprawia, że pomieszczenia wydają się bardziej przestronne i przyjemne. Te rozwiązania zapewniają optymalne zaciemnienie wnętrza, nie ograniczając jednocześnie widoczności na zewnątrz. W naszej ofercie dostępne są również materiały o prześwicie 1% oraz 0%, co pozwala dopasować stopień zaciemnienia do indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników.

Zasunięta markiza elektryczna (Z-Wave, Solar, Wifi) oraz markiza VMZ ZIP na oknie pionowym pełni także funkcje moskitiery.

Markizy pionowe - skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV i owadami

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może powodować odbarwienia i blaknięcie powierzchni, co negatywnie wpływa na wygląd i trwałość mebli. Zastosowanie markiz pionowych pozwala skutecznie chronić wyposażenie pomieszczeń przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zapewniając im dłuższą żywotność i zachowanie pierwotnego wyglądu. Markizy pionowe w wersji elektrycznej oraz VMZ ZIP pełnią dodatkowo funkcję moskitiery, chroniąc nas przed uciążliwymi owadami.

Estetyczne dopasowanie do architektury budynku

Pionowe markizy FAKRO idealnie współgrają z architekturą budynku, stając się integralną częścią jego estetyki. Łączą w sobie funkcjonalność z walorami dekoracyjnymi. Szczególną uwagę warto zwrócić na markizy podtynkowe VMU. Ich unikalna konstrukcja umożliwia ukrycie kasety pod elewacją, co sprawia, że po złożeniu tkanina markizy staje się praktycznie niewidoczna. Markizy te nie tylko zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem, ale również harmonijnie wkomponowują się w wygląd budynku, podkreślając jego elegancki charakter.

Zaciągnięte markizy, w ciągu dnia chronią wnętrze pomieszczenia przed obserwatorami zapewniając jednocześnie widoczność na zewnątrz.

Możliwość personalizacji osłon okiennych

Nowoczesny design markiz idealnie wpisuje się w aktualne trendy, a szerokie możliwości personalizacji markiz VMZ pozwalają zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Profile markiz standardowo dostępne są w czterech kolorach, jednak na życzenie klienta mogą zostać wykonane w dowolnym kolorze z palety RAL. Przy wyborze materiału zwracamy uwagę nie tylko na jego barwę, ale również na stopień prześwitu i wzór.

W zależności od preferencji, można zdecydować się na markizy w uniwersalnych szarych odcieniach, które doskonale wkomponują się w bryłę budynku, lub też na energetyczne kolory, które podkreślą charakter obiektu. Dzięki temu nasze markizy nie tylko zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem, ale również stanowią designerski element, który dodaje uroku każdemu budynkowi.

Systemy SmartHome do markiz pionowych

Markizy pionowe można sterować zarówno tradycyjnie, ręcznie, jak i nowocześniej, za pomocą przełączników, pilotów, a nawet smartfonów. Wybierając modele z elektrycznym sterowaniem w wersji WiFi Tuya lub Z-Wave, zyskujemy nie tylko większy komfort użytkowania, ale też możemy znacznie ograniczyć zużycie energii. Zautomatyzowane sterowanie markizami pozwala optymalnie wykorzystać energię słoneczną, co przekłada się na oszczędność i ekologiczność domu lub biura.

Zalety markiz pionowych w punktach:

• Skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV

• Ochrona przed owadami (w wersji ZIP i elektrycznej)

• Wydłużenie żywotności mebli i wyposażenia

• Zachowanie pierwotnego wyglądu pomieszczeń

• Zwiększenie komfortu użytkowania tarasu lub balkonu - prywatność z dala od sąsiadów

• Możliwość regulacji stopnia zaciemnienia

• Szeroka gama wzorów i kolorów do wyboru 

• Możliwość personalizacji

• Możliwość podpięcia produktu do systemu SmartHome

Markizy pionowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się komfortowym wypoczynkiem na tarasie lub balkonie bez względu na pogodę.

Markiza pionowa zwana także markizą okienną lub roletą screen montowana jest na oknach fasadowych i ma wiele zalet, które w znacznym stopniu podnoszą komfort przebywania w budynku podczas upalnych dni.

Montaż markiz pionowych

Chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo zamontować markizy pionowe FAKRO? Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby zapewnić sobie optymalną ochronę przed słońcem i ciepłem:

1. Przygotowanie narzędzi i elementów: Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia oraz elementy markizy.

2. Montaż uchwytów (opcjonalnie): Zamocuj uchwyty montażowe do ramy okna.

3. Mocowanie kasety: Przytwierdź kasetę markizy do zamontowanych uchwytów.

4. Instalacja prowadnic: Zamontuj prowadnice, upewniając się, że są dobrze dopasowane.

5. Podłączenie napędu: Podłącz napęd elektryczny, jeśli markiza jest zasilana solarami.

6. Testowanie: Sprawdź działanie markizy, upewniając się, że działa płynnie i bez zakłóceń.

Dzięki temu poradnikowi montaż markiz pionowych FAKRO będzie prosty i szybki, a Ty zyskasz skuteczną ochronę przed słońcem i ciepłem.

Markizy pionowe FAKRO - ceny i opinie

Markizy pionowe od najpopularniejszego i najbardziej cenionego producenta FAKRO dostaniemy w bardzo przystępnych cenach. Oczywiście dokładne kwoty uzależnione są od wyposażenia produktu, kluczowe znaczenie ma tutaj również wielkość markizy oraz napęd (ręczny bądź automatyczny). Za markizy pionowe z napędem ręcznym (mechanicznym) zapłacimy od około 300 złotych. Wersje elektryczne dostaniemy już od 1900 zł. 

Markiza poprawia warunki ergonomiczne w miejscach pracy zapewniając naszym oczom wizualny komfort i chroniąc je przed szkodliwym oddziaływaniem refleksów, szczególnie przy pracy z komputerem.

Markizy pionowe od FAKRO cieszą się również doskonałymi opiniami. W sieci trafimy na opinie klientów takie jak:

- Jestem nimi zachwycona, sprawdzają się latem w 100%. Tego lata nie włączałam klimatyzacji, bo nie było takiej potrzeby.

- Super produkt. Zastosowałem na poddaszu i od tej pory komfort poleciał w górę, nie ma już zaduchu. Tania alternatywa dla klimatyzacji.

- Markiza spełniła oczekiwania w 100%. Mocno nagrzewające się mieszkanie na poddaszu przestało być problemem. Wcześniej próbowałam rolet wewnętrznych, samoprzylepnych folii - bezskutecznie. Estetyczna, funkcjonalna, łatwa w montażu i skuteczna, a poza tym nie zaciemnia pomieszczenia. Nie przeszkadza jej też deszcz (sprawdzone) :) Planuję dokupić takie same do dwóch kolejnych pomieszczeń.

- Markizy bardzo dobrze wykonane. Do tego duży wybór wymiarów i kolorów. Mogliśmy wszystko dopasować pod siebie począwszy od rozmiaru, a kończąc na dobraniu rodzaju sterowania. Chronią przez słońcem i upadłem tak jak jest w opisie.

Opinie klientów potwierdzają jakość i skuteczność zastosowania markiz okiennych, a produkt polecają nie tylko konsumenci, a również liczni projektanci. Chcesz wypróbować produkt w swoim domu i nie dać zaskoczyć się upałom? Sprawdź szczegóły na: www.fakro.pl

Autor
Jak chronić mieszkanie przed przegrzaniem? Sprawdzone patenty
Redakcja portalu
Redakcja portalu CzasNaWnętrze.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz. Dzielimy się inspiracjami, poradami i najnowszymi trendami w urządzaniu przestrzeni....