Minimalne wymiary drzwi wejściowych: szer. 90 cm, i wys. 200 cm. Gdy drzwi są kilkuskrzydłowe, minimalną szerokość musi mieć tylko jedno skrzydło. Drzwi składają się z ościeżnicy (nazywanej też framugą lub futryną) i skrzydła oraz okuć (zawiasów, klamki, zamków). Ościeżnica jest ramą, w której osadza się skrzydło. Może być wykonana z materiału takiego, jak skrzydło albo ze stali.

Drzwi wejściowe powinny otwierać się na zewnątrz, w przeciwnym razie łatwo byłoby włamać się przez wepchnięcie skrzydła do środka.

Drzwi zewnętrzne, dwuskrzydłowe GTT PLUS DUO Drzwi zewnętrzne, lakierowane GWX 20 MODERN LINE Drzwi zewnętrzne X 20 LIGNUM Odporne na włamanie drzwi zewnętrzne SX 20 hel Drzwi przeciwpożarowe CP-3
Drzwi zewnętrzne, dwuskrzydłowe GTT PLUS DUO - z przeszkleniem doświetlającym wnętrze, GERDA
Drzwi zewnętrzne, lakierowane GWX 20 MODERN LINE -
wyposażone w panele
ozdobne i przeszklenia, GERDA
Drzwi zewnętrzne X 20 LIGNUM -
wykończone drewnianymi
panelami ozdobnymi, GERDA
Odporne na włamanie drzwi zewnętrzne SX 20 hel - bez przeszklenia, GERDA Drzwi przeciwpożarowe CP-3 - z samozamykaczem, GERDA

Materiały i wykończenie

Drzwi zewnętrzne są okładane różnymi materiałami, od metalu, przez płyty wiórowe, pilśniowe, HDF i MDF, tworzywo
sztuczne, włókno szklane, po drewno. Coraz częściej producenci oferują także drzwi wejściowe przeszklone lub z dodatkowymi naświetlami (nieotwieranymi przeszkleniami umieszczonymi nad lub z boku skrzydła). Do takich drzwi montuje się specjalne szkło, tzw. bezpieczne, odporne na włamania, hartowane, a nawet kuloodporne (bardzo ciężkie).

Kolory drzwi można dobierać do barw ścian, dachu, okien. Producenci oferują kilka kolorów podstawowych, np. biel, brąz, czerń, a inne robione są na zamówienie. Drzwi drewniane i w okleinach imitujących drewno mają standardowo odcienie brązu i beżu. Drzwi z tworzywa sztucznego mogą być barwione, pokryte folią albo okleiną PVC i są dostępne w kolorach podstawowych, np. niebieskim, zielonym, czerwonym oraz odcieniach pastelowych. Drzwi te mogą również imitować drewniane - nie tylko kolorem, ale także fakturą.

Zwykłe czy antywłamaniowe

Nowoczesne drzwi zewnętrzne mogą być wzmacniane różnego rodzaju blokadami – także sztabami znajdującymi się w skrzydle. Jeżeli mają być bezpieczne, muszą zostać wyposażone w dwa zamki, w tym jeden kilkupunktowy - przekręcenie klucza powoduje wysunięcie się bolców, które wchodzą w ościeżnice.

Z kolei drzwi antywłamaniowe warto zamontować, gdy dom jest na uboczu lub wejście do niego nie jest widoczne z ulicy.

Jeżeli dom jest dobrze zabezpieczony przed włamaniem, drzwi antywłamaniowe powinno się zamontować w przejściu z garażu do wnętrza. Drzwi antywłamaniowe powinny mieć atest potwierdzający tzw. odporność na włamanie klasy C (czyli najwyższej).

  • W drzwiach należy zamontować co najmniej trzy pary zawiasów, przy czym środkowy nieco powyżej środka wysokości skrzydła. Najczęściej stosuje się mosiężne, osłonięte nakładkami utrudniającymi odcięcie. Zawiasy antywłamaniowe są wpuszczane w skrzydło i ościeżnicę, co utrudnia ich wyłamanie.
  • Klamki do drzwi zewnętrznych mają specjalne szyldy antywłamaniowe, bez widocznych główek wkrętów mocujących. Stosowane są szyldy jednoczęściowe o trzech odległościach od klamki do klucza - 60, 70 i 90 mm. Mogą też być szyldy oddzielne do klamki i do klucza (tzw. szyld podzielony).