Na rynku dostępne są technologie i materiały pozwalające wykonać różnorodne kształty stopni, balustrad czy poręczy.
Najbardziej rozpowszechnionym w Polsce typem schodów są schody płytowe, wykonywane na etapie budowy domu. Są trwałe, a na dodatek o ich wykończeniu - drewnem, kamieniem lub ceramiką - można zadecydować później, na etapie kładzenia podłogi.
Rzadziej decydujemy się na schody wspornikowe, które charakteryzują się jednostronnym umocowaniem każdego stopnia do ściany. Taka forma daje duże możliwości aranżacyjne i chętnie jest wykorzystywana we współczesnej architekturze. Schody te efektownie wyglądają w otwartych wnętrzach. Niezależnie od materiału wykończeniowego zawsze będą się prezentowały nowocześnie.
Nieco częściej decydujemy się na schody policzkowe, których elementem konstrukcyjnym są belki (policzki), do których mocuje się stopnie. To konstrukcja wykonywana głównie z drewna, ale może być też metalowa lub z dwóch różnych materiałów. Schody te, zależnie od wykończenia, pasują do wnętrz tradycyjnych lub nowoczesnych.
Zanim kupisz
- O lokalizacji i wyglądzie schodów trzeba decydować na etapie budowy domu, jeśli wykonujemy schody w już istniejącym domu, może się okazać, że nie będą zbyt wygodne i - ze względów konstrukcyjnych - dopasowane stylem do wnętrza.