Schody do klasycznych wnętrz

W wariancie tradycyjnym możemy ograniczyć się do drewna (z zasady nie łączymy różnych gatunków), uzupełniając schody drewniane taką samą balustradą z misternie toczonych tralek. Taki zestaw jest stylowy, ale dość ciężki wizualnie. Dodamy mu lekkości malując tralki na jasny kolor (biały, beżowy, seledynowy czy jasnobłękitny). Jeszcze finezyjniej będą wyglądały schody drewniane lub obłożone ceramiką w połączeniu z kutą żeliwną balustradą. Bogate wzory pałacowe są oczywiście dopuszczalne, jednak więcej szyku zadają dziś subtelne i oszczędne ornamenty roślinne.

Nowoczesne balustrady

Nurt nowoczesny daje jeszcze większą swobodę; sama balustrada może być wykonana z kilku tworzyw: stali z drewnem, szkłem czy kolorowym transparentnym tworzywem. Popularność zyskują balustrady z oświetleniem diodowym - źródła światła montuje się najczęściej w pochwycie. Duże możliwości stwarzają także lite konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych. Poręcz można zamocować do ich górnej krawędzi lub też zamontować w przygotowanej wcześniej, podłużnej niszy, która jest również doskonałym miejscem na montaż oświetlenia.

   
Ażurowe schody spływają finezyjną kaskadą, dzięki czemu w niczym nie przypominają własnego prototypu: kręconych schodków na strych. Dodatkowej lekkości przydaje im minimalistyczna balustrada (fot. Zlem)   Niebanalne schody do stylowego wnętrza: stopnie obłożone płytkami o rustykalnym wyrazie i najmodniejsza, ręcznie formowana balustrada, w której ornamentyka ogranicza się do jednego subtelnego motywu (fot. Ceramika Paradyż)   Stopnie utrzymane w ryzach przez schodkowo ukształtowane, stalowe belki policzkowe, na tle czerwieni ścian wyglądają jak obraz abstrakcjonisty (fot. Zlem)

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Stajder