Podobno w ciągu całego życia na tę właśnie czynność poświęcamy około dwunastu miesięcy. Jaki odkurzacz workowy czy bezworkowy najlepiej kupić, by nie był to najgorszy rok w naszym życiu?

Odkurzacz bezworkowy z filtrem wodnym Aquatic SD9450 Odkurzacz workowy Bosch Home Professional BSGL5PRO1 Odkurzacz workowy ErgoSpace Green ZEG301
Odkurzacz bezworkowy z filtrem wodnym Aquatic SD9450, moc silnika 1600 W, moc ssania 200 W, wyposażony w wielokomorowy system filtracji Aqua Multi Chamber, filtr wodny oraz filtr HEPA H13, technologia Alergy Care+ zatrzymująca 98% mikroskopijnych cząsteczek kurzu, roztoczy itp., pojemnik na kurz poj. 2 l, SAMSUNG, 1699 zł Odkurzacz workowy Bosch Home Professional BSGL5PRO1, moc 1800 W, elektroniczna regulacja siły ssania, system filtracji Air Clean HEPA, worki materiałowe, wyposażony w rurę teleskopową połączoną z odkurzaczem kulą, co ułatwia odkurzanie, BOSCH, 1019 zł Odkurzacz workowy ErgoSpace Green ZEG301, moc silnika 1350 W, regulacja mocy ssania, filtr HEPA H12, ssawka magnetyczna, która zasysa drobinki kurzu zarówno z przodu, jak i po bokach, ekologiczny, wykonany w 55% z surowców wtórnych, ELECTROLUX, 599 zł

Wydawałoby się, że zakup odkurzacza nie powinien być bardzo skomplikowany - w końcu to urządzenie ma po prostu wciągać kurz, paprochy i sierść zwierząt domowych z parkietów, płytek podłogowych i dywanów. Nic bardziej mylnego! Odkurzacze XXI wieku piorą obicia mebli, zbierają rozlaną wodę, myją okna, a nawet mogą sprzątać, kiedy my odpoczywamy.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Zanim przejdziemy do analizy parametrów technicznych poszczególnych odkurzaczy, przede wszystkim musimy zastanowić się, jakie urządzenie nas interesuje pod względem tego, gdzie trafiają zassane zabrudzenia.

Możemy wybierać spośród odkurzaczy workowych, bezworkowych, piorących i automatycznych. Pierwsze z nich - tak zwane tradycyjne - wyposażone są w wymienne worki papierowe. Jest to bardzo wygodne - gdy worek się zapełni, po prostu wyjmujemy go i wyrzucamy z całą zawartością do kosza, nie mając przy tym prawie wcale kontaktu z kurzem i roztoczami. Warto robić to regularnie, ponieważ zapełniony worek obniża moc ssania (wymiana raz na miesiąc w przypadku odkurzania dwa razy w tygodniu mieszkania o powierzchni 60 metrów).

Dodatkowo worki wykonane z kilku warstw działają jak filtr - nie dopuszczają do przedostania się zanieczyszczeń do wnętrza odkurzacza oraz do sprzątanego pomieszczenia.

Odkurzacz bezworkowy Galaxy 2 Odkurzacz workowy Clarris 2700.0 ST Odkurzacz workowy Sebo Airbelt D4 Premium
Odkurzacz bezworkowy Galaxy 2, moc silnika 1800 W, elektroniczna regulacja mocy ssania, filtr HEPA H12, 5-stopniowy system filtracji powietrza, pojemnik na kurz poj. 1 l, ZELMER, od 295 zł Odkurzacz workowy Clarris 2700.0 ST, wyposażony w silnik o mocy 1800 W, cyfrową regulację mocy ssania, filtr HEPA, worki wykonane ze specjalnego, wielowarstwowego porowatego materiału, ZELMER, 329 zł Odkurzacz workowy Sebo Airbelt D4 Premium, moc silnika 2100 W, płynna regulacja mocy ssania na uchwycie, 3-stopniowy układ filtracji Anti Allergy Hospital Grade S-Class Filtration, 3-warstwowy worek Ultra Bag™ o pojemności 6 l, opatentowany zderzak Airbelt (chroni meble i ściany przed uderzeniami, dodatkowy filtr), SEBO, 2239 zł

Odkurzacze bezworkowe (tak zwane cyklonowe) są wyposażone w specjalny pojemnik, do którego trafiają wprawione w ruch wirowy zanieczyszczenia zebrane z podłogi. Zapełniony pojemnik nie ma wpływu na moc ssania, ale trzeba go regularnie opróżniać i myć. Zaletą tego typu urządzenia jest ekonomiczność - cena nieco przewyższa koszt odkurzaczy tradycyjnych, ale za to nie trzeba kupować jednorazowych worków.

Innym rodzajem odkurzaczy bez worków, są modele z filtrem wodnym. Mają pojemnik na wodę, do którego wpada zebrany kurz i brud. Po zakończeniu sprzątania wystarczy wylać brudną wodę i umyć pojemnik.

Jak ważna jest moc odkurzacza?

Jednym z najważniejszych parametrów jest moc odkurzacza - im wyższa, tym szybciej i dokładniej posprzątamy. Składają się na nią moc silnika i moc ssania. W najlepszych, najbardziej skutecznych odkurzaczach wynoszą one odpowiednio 2200 W i 500 W (większość urządzeń posiada regulację mocy ssania, którą można zmieniać w zależności od stopnia zabrudzenia oraz rodzaju podłogi).

Moc odkurzacza, a co za tym idzie - jego wydajność, powinna być dopasowana do powierzchni, na której najczęściej będzie używany. Największa potrzebna jest do dużych podłóg przykrytych dywanami lub wykładzinami, z których trudniej usuwa się kurz i brud, niż na przykład z gładkich paneli.