Recykling, upcykling, zrób to sam - te terminy są dziś odmieniane przez wszystkie przypadki. Po pierwsze, takie podejście przynosi niekiedy spore korzyści dla domowego budżetu. Po drugie, jest przyjazne dla środowiska, bo wszystko przynależy do idei zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki w obiegu zamkniętym. Zakup mebli używanych to również podążanie tą ścieżką! 

Zalety mebli używanych

Nowy dom, nowe meble - to klasyczne podejście. Wciąż nieznaczny odsetek osób stawia na wyposażenie używane, a to spory błąd. Dlaczego? Oto korzyści, jakie może przynieść kupowanie mebli z drugiej ręki:

Znaczne oszczędności - urządzanie mieszkania czy domu wiąże się ze znacznym obciążeniem dla budżetu. A nowe meble, które muszą trafić do kilku pomieszczeń, nie są tu wyjątkiem. Tymczasem za modele używane zapłacimy o wiele mniej, a wcale nie musi to oznaczać niższej jakości. Czasem zresztą zdarza się, że ktoś pozbywa się używanych mebli w doskonałym stanie, i to za symboliczną cenę.

Solidność - paradoksalnie meble używane mogą być w dłuższej perspektywie o wiele bardziej wytrzymałe niż te nowe! Niektórzy znają to chociażby z mieszkań dziadków czy pradziadków - szafy, stoły albo wersalki służą w dobrym stanie przez dekady. Z nowymi meblami bywa tu jednak różnie. Część producentów przewiduje, że nabywamy wyposażenie na góra 10 lat, a potem będziemy kupować coś nowego. Tak zresztą często się dzieje. Starsze meble, nie zawsze produkowane „taśmowo”, w wielu przypadkach lepiej znoszą próbę czasu.

Szansa na unikatowe wyposażenie domu - meble używane to niekiedy designerskie perełki, które już nie są produkowane. Ponadto zawsze mamy szansę upolować coś zabytkowego, a nawet antyki - i to w dobrych cenach. Z kolei jeśli decydujemy się na odświeżenie takich modeli, nadajemy im unikatowy charakter. Nikt inny nie będzie miał identycznego egzemplarza!

Korzyści dla środowiska - produkcja mebli, rosnący popyt i prześciganie się firm w proponowaniu coraz to nowych kolekcji zaprzecza ideom ekologii oraz zrównoważonego rozwoju. Mimo że dziś wiele firm adaptuje do swoich filozofii idee prośrodowiskowe, nadal przemysł meblarski stanowi spore obciążenie dla natury. Stawiając na meble używane, nie przyczyniamy się do większej emisji dwutlenku węgla czy różnych zanieczyszczeń. Pozostajemy bowiem w obiegu zamkniętym, a przy okazji wpływamy na to, że mniej odpadów trafia do środowiska!

Na co zwracać uwagę, kupując meble z drugiej ręki?

Meble używane bywają w różnym stanie, dlatego kluczowe jest to, by im się uważnie przyjrzeć. W przypadku mebli tzw. twardych (m.in. do przechowywania) należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kondycję materiałów bazowych - czy to drewna, czy to płyt meblowych. Z zarysowaniami czy drobnymi uszkodzeniami na powierzchni szybko sobie poradzimy, delikatnie odnawiając mebel. Ale już uszkodzona konstrukcja czy większy fragment korpusu może się wiązać z większymi wydatkami na naprawę. Jeśli interesujący nas okaz jest fornirowany, oceńmy fornir (nie powinien być uszkodzony).

Z kolei w meblach tapicerowanych (np. fotelach i sofach) kluczowy jest stan konstrukcji i tego, co znajduje się w środku - m.in. płyt meblowych, drewna, wkładu, sprężyn. Samą tapicerkę można zaś łatwo i sprawnie wymienić. W przypadku mebli używanych trzeba też uważać na szkodniki. O ile pozbycie się np. korników nie jest bardzo wymagające, o tyle chociażby pluskwy są ogromnie kłopotliwe. Należy więc dokładnie obejrzeć mebel, zajrzeć we wszystkie zakamarki, zgięcia, fałdy i łączenia materiałów. Czarne kropki czy białe jajeczka to sygnał alarmowy!

Gdzie szukać mebli używanych?

Przy poszukiwaniu mebli używanych szczególnie pomocne są:

Serwisy internetowe (typu Allegro czy OLX): prawdziwa kopalnia inspiracji i bodaj najłatwiejszy sposób na namierzenie ciekawych okazów.

Media społecznościowe: szczególnie godne polecenia są różne grupy na Facebooku - zarówno ogólnopolskie, jak i regionalne i lokalne. Warto więc do nich dołączyć i śledzić posty. Czasem też ogłoszenia o sprzedaży (czy nawet oddaniu!) mebli używanych znajdują się w ogólnotematycznych grupach dotyczących danej miejscowości. Popularna grupa na Facebooku to na przykład "Uwaga, śmieciarka jedzie!". Na Instagramie konta z używanymi meblami to m.in:

Media i serwisy lokalne: w wielu przypadkach interesujące meble używane kryją się w najbliższym sąsiedztwie. Dodatkowy atut? Łatwiejszy i szybszy transport.

Firmy specjalizujące się w sprzedaży mebli używanych: znajdziemy je zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Warto więc dobrze poznać swoje najbliższe sąsiedztwo.

Znajomi: jeśli szukamy mebli używanych, dobrze jest też rozpuścić wieści wśród znajomych. Często okazuje się, że ktoś robi remont i pozbywa się wyposażenia, a nawet z wielką chęcią oddaje je za grosze.

Pchle targi: to świetna okazja do upolowania unikatów, w tym antyków. W Warszawie działa chociażby słynny Bazar na Kole. Z kolei przy Alejach Jerozolimskich (naprzeciwko Smyka) znajdziemy outlet z porcelaną i ceramiką najlepszych, światowych marek za grosze (talerz Alessi to koszt ok. 15 zł). Przy ulicy Mińskiej w Warszawie od lat funkcjonuje też komis meblowy SEZAM.

Autor
Dlaczego warto kupować meble używane? Sprawdzone miejsca na szukanie perełek z drugiej ręki!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...