Jak wygląda rybik cukrowy?

Rybik cukrowy to czarny robak o srebrzystym połysku, który wyróżnia się długimi czułkami oraz odwłokiem z trzema szczecinami. Jego długość waha się od siedmiu do dziesięciu centymetrów, a swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest zwinny jak mała rybka, a do tego jego ciało pokryte jest łuską. Robaki te szczególnie przepadają za wilgocią, dlatego też najczęściej można spotkać je w łazienkach. Druga część nazwy nawiązuje do faktu, że rybiki cukrowe bardzo lubią produkty bogate w cukier oraz skrobię. Właśnie w łazienkach robaki te znajdują sporo produktów bogatych w polisacharydy, takich jak kleje, tektura, różnego rodzaju tkaniny czy nawet inne robaki. 

Skąd biorą się rybiki cukrowe w łazience?

Panuje mylne przekonanie, że rybiki pojawiają się wyłącznie w mieszkaniach zaniedbanych, podczas gdy w rzeczywistości mogą bez problemów funkcjonować również w miejscach czystych. Można je zaobserwować zarówno w starych domach i kamienicach, jak i w nowoczesnych budowlach czy łazienkach na dopiero co ukończonych osiedlach. Dzieje się tak, ponieważ mało kto ma wpływ na temperaturę powietrza oraz panującą we wnętrzach wilgoć, a to właśnie ona najsilniej przyciąga rybiki. Pod tym względem nowoczesne budownictwo stwarza wręcz idealne warunki dla rybików. W końcu duże nagromadzenie mieszkań w jednym miejscu i szczelne, plastikowe okna wytwarzają wilgoć w stopniu większym niż starsze budowle. 

Jak funkcjonuje rybik cukrowy?

Na początku należy obalić mit, zgodnie z którym robak ten odżywia się brudem. W rzeczywistości rybikom do pełni szczęścia wystarczają tkaniny, takie jak dywaniki łazienkowe, tektura, skrawki papieru toaletowego czy ręczniki. Mogą one przetrwać bez żadnego pożywienia nawet rok, a długość ich życia to średnio od siedmiu do ośmiu lat. Dodatkowym utrudnieniem w pozbyciu się rybików jest fakt, że samica składa regularnie od dwóch do dwudziestu jajeczek, a więc ich ilość w łazience może szybko się zwiększyć. Nie są one widziane przez cały czas, ponieważ bardzo dobrze idzie im ukrywanie się we wszelkich szczelinach. Człowiek najczęściej widuje je zaraz po zapaleniu światła w łazience po długim czasie. Wówczas rybiki pierzchają do swoich kryjówek, aby ponownie wyjść na żer, kiedy poczują się bezpiecznie. 

Czy rybiki cukrowe są niebezpieczne dla człowieka?

Według naukowców rybiki cukrowe są zupełnie niegroźne dla człowieka, a nawet mogą z nim żyć w symbiozie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że nie są w stanie skrzywdzić człowieka, ani wyrządzić żadnych szkód w jego domu. Ich rytm dobowy jest zwykle zupełnie inny niż rytm człowieka, ponieważ są aktywne głównie w nocy.

Najważniejsze jest jednak to, że rybiki nie roznoszą żadnych chorób. Sytuacja jest nieco inna, jeśli nie tylko łazienka w mieszkaniu jest wilgotna, a rybiki pojawią się również w innych pomieszczeniach. W kuchni rybiki będą kierowały się do dostępnych dla nich zapasów, co może nie jest niebezpieczne, ale z pewnością wyjątkowo nieprzyjemne i niepożądane. Z kolei w innych pomieszczeniach mogą niszczyć książki, ponieważ znajdują w nich niezbędne składniki odżywcze. Rybiki stanowić mogą również wielki problem w zakładach produkcyjnych, lokalach użytkowych czy hotelach, ponieważ wciąż kojarzą się z brakiem higieny i mogą odstraszać klientów. 

Naturalne sposoby na zwalczanie rybików cukrowych

Zanim zdecydujemy się na środki chemiczne, warto przetestować szereg metod naturalnych na pozbycie się rybików z domu. Jednym z najprostszych jest ograniczenie wilgoci w łazience poprzez zrezygnowanie z suszenia tam prania, wietrzenie pomieszczenia w miarę regularnie czy nawet regularne stosowanie w łazience wentylatora. W skrajnych sytuacjach warto zdecydować się na zakup pochłaniacza wilgoci.

Rybiki cukrowe nie znoszą światła i najczęściej ukrywają się w szczelinach między kafelkami. Warto je więc zlikwidować nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale po to, żeby uniemożliwić robakom chowanie się w trudno dostępnych miejscach. Rybiki nie przepadają za zapachem lawendy i cytryny, dlatego warto w łazience stosować olejki eteryczne lub też wiązanki z lawendą, które będą je odstraszać. Ponadto dobrą metodą naturalną jest również przygotowanie pułapek z naczyń wypełnionych cukrem. Ich zewnętrzna strona musi być chropowata, a wewnętrzna gładka, żeby robaki nie potrafiły z niej wyjść.

Środki chemiczne na rybiki cukrowe

Jeśli metody naturalne zawiodły lub nie są w pełni satysfakcjonujące, ostatnim sposobem na pozbycie się problemu są środku chemiczne. Wymieszanie boraksu z cukrem i pozostawienie mieszanki w łazience zlikwiduje rybiki, ale należy pamiętać, że środek ten może być szkodliwy dla zwierząt domowych. Równie popularne są środki z permetryną oraz preparaty z deltametryną.