1. Ogranicz źródła pożywienia

Zwierzęta kierują się instynktem, a ten każe im szukać jedzenia. Pamiętaj zatem, aby dobrze zabezpieczyć swoje pojemniki na odpady. Niedomknięta klapa kosza na śmieci, w którym znajdują się resztki jedzenia działa na gryzonie jak magnes. Szczur potrafi wejść do środka kubła i w nim ucztować. Jeżeli zajdziesz go podczas konsumpcji twoich śmieci, jest gotów zaatakować. Zwierzęta te potrafią wysoko skakać, a ich zęby są naprawę ostre. Pamiętaj, że szczury przenoszą wiele niebezpiecznych dla życia i zdrowia chorób, a kontakt z nimi jest naprawdę ryzykowny.

Jeżeli produkujesz dużo odpadów i nie mieszczą się one w twoim dotychczasowym pojemniku pomyśl o wymianie kosza na większy. Śmieci w kuble upychaj, a z worków pozbywaj się zbędnego powietrza. To sprawi, że więcej śmieci wejdzie do jednego kubła. Warto również klapę kosza na śmieci zabezpieczyć czymś ciężkim. Wystarczy doniczka z rośliną. Szczury są inteligentne i potrafią się dobrze wspinać. Uniesienie niezabezpieczonej klapy pojemnika nie jest dla nich wyzwaniem. Odpowiednio obciążona klapa powinna uniemożliwić wtargnięcie tych gryzoni. Staraj się również nie wyrzucać resztek jedzenia w krzaki lub na trawę. To dla nich łatwy łup.

2. Uczyń dom mniej gościnnym

Obecność gryzoni nasila się pod koniec lata i na początku jesieni. Właśnie wtedy stworzenia te zaczynają szukać ciepłego schronienia na zimę. Jeśli twój dom jest ocieplony styropianem, to upewnij się, że od dołu jest on zabezpieczony metalową szyną. W przeciwnym razie myszy i szczury mogą przegryźć tynk i uwić sobie gniazdko w ociepleniu twojego domu. Odgłosy przegryzanego styropianu są nie do zniesienia, poza tym dom traci bardzo ważną izolację cieplną.

Zabezpiecz rynny. Po nich na dach mogą wspiąć się kuny i szczury. Jeżeli o dachu mowa sprawdź, czy nigdzie nie odstaje blacha i czy pokrycie jest solidnie zrobione. Sprawdź również kominy, plastikowe kratki w nich umieszczone są łatwym łupem dla gryzoni. Jeżeli kuna dostanie się w poszycie dachu to czeka cię naprawdę drogi wydatek. Zwierzęta te niszczą izolację cieplną, robią dziury w dachu i zakładają tam swoje nory, w celu urodzenia młodych. Obecności tych zwierząt na poddaszu towarzyszy również smród odchodów. Kuny to zwierzęta nocne, potrafią więc budzić domowników ze snu swoimi harcami.

3. Najmij ochronę

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też warto przygarnąć pod swój dach kota. Zwierzęta te są terytorialne i bronią swojego miejsca na ziemi. Dobry, łowny kot jest w stanie upolować myszy i młode szczury. Jeżeli jest odważny, to podejmie walkę z dorosłymi osobnikami i z kunami. Koty zmniejszają populację gryzoni w okolicy i swym zapachem odstraszają je od twojego domu. Utrzymanie tego zwierzęcia jest o wiele tańsze i milsze niż naprawianie cieknącego dachu lub zniszczonej elewacji.

4. Wyłapuj szkodniki

Jeżeli wiesz, że w twojej okolicy grasują myszy, szczury lub kuny możesz spróbować je wyłapać. Złapane zwierzę można wypuścić na wolność np. w lesie. Istnieją tzw. żywołapki, są to metalowe klatki, do których wkłada się przynętę. Kiedy gryzoń skusi się i wejdzie do środka drzwi się zatrzaskują i je więżą. Niestety metoda ta jest bardzo trudna.

Kuny i szczury to zwierzęta bardzo inteligentne i często, sprawdzają teren przed wejściem. Jeżeli coś wyda im się podejrzane, to zrezygnują z poczęstunku. Ponadto gryzonie są obdarzone doskonałym węchem. Jeżeli wyczują na jakimś przedmiocie zapach człowieka, to będą się trzymać od niego z dala. Dlatego też wszystkie przynęty warto przygotowywać w rękawiczkach.

5. Eksterminuj

Jeżeli próby pochwycenia gryzonia żywcem zawiodły, a twoje zdrowie psychiczne jest na wyczerpaniu to prędzej czy później sięgniesz po trutki. Pamiętaj jednak, że trutka, trutce nie równa. Jeżeli w twojej okolicy grasuje wiele szkodników, to musisz często zmieniać truciznę, bo zwierzęta mogą się na nią uodpornić lub nauczyć jej zapachu. Poza tym trutkami dostępnymi w sklepach z łatwością zwalczysz myszy i młode szczury. Jednak aby pozbyć się kun i dorosłych szczurów warto przeszukać zasoby internetu lub zgłosić się do profesjonalnych firm łapiących gryzonie.

Pamiętaj w walce z gryzoniami liczy się zapobiegliwość i konsekwencja w działaniu. Jeżeli nie będziesz odpowiednio przezorny lub zdeterminowany możesz narazić się na olbrzymie koszty!