Choć w polskich domach nadal dominują tradycyjne drzwi i zamki, to na rynku jest dostępnych wiele różnorodnych urządzeń inteligentnych i rozwiązań smart home, które pozwalają zdalnie kontrolować, co się dzieje w obrębie naszej działki. Zwłaszcza podczas urlopu.

Co to jest smart dom?

O inteligentnym domu (smart home) mówimy wtedy, gdy za pomocą smartfona czy pilota, czyli zdalnie, bezprzewodowo, możemy wykonać pewne czynności, które ułatwiają codzienne życie i zwiększają funkcjonalność domu. Instalując zaawansowane technologicznie urządzenia smart, niektóre zadania wykonują się wręcz same, o ile dobrze je zaprogramujemy.

Smart home łączy kilka instalacji w jedną całość, tj. na przykład światło może się automatycznie włączać, kiedy robi się ciemno; rolety opuszczać, gdy praży słońce; alarm uruchamiać, gdy ktoś niepożądany wejdzie na działkę. 

Obsługa urządzeń smart jest prosta, intuicyjna i wygodna. W ten sposób jesteśmy w stanie zwiększyć poziom komfortu, wydajność energetyczną (gdy wychodzimy z domu, możemy ustawić ogrzewanie tak, żeby temperatura automatycznie spadała) i bezpieczeństwo w naszych domach.

Brama wjazdowa - pierwszy krok przeciw kradzieży

Systemy bezpieczeństwa w inteligentnym domu obejmują kamery monitoringu oraz czujniki: ruchu, dymu, tlenku węgla, zalania. Dzięki nim możemy monitorować nasze domy i otrzymywać powiadomienia o ewentualnych zagrożeniach (kradzieży czy zalania) również wtedy, gdy znajdujemy się z dala od domu.

By zabezpieczyć dom przed ewentualnym włamaniem, warto przede wszystkim pomyśleć o bramie wjazdowej. Wybierając taką z napędem elektrycznym, możemy zdalnie kontrolować jej ustawienie w dowolnym momencie i czasie. Nawet będąc daleko od domu, dowiemy się czy nasza brama na pewno została zamknięta.

Za pośrednictwem smartfona będziemy mogli również otworzyć furtkę i wpuścić zaufanego sąsiada, żeby podlał trawnik podczas naszej nieobecności (chyba że zamontowaliśmy zdalne podlewanie, które uruchomi się konkretnego dnia o określonej godzinie). 

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem: zamontuj rolety

Automatycznie zamykane i odsłaniane rolety to również jedno z rozwiązań, które może sprawić, że potencjalny złodziej zastanowi się dwa razy przed dokonaniem kradzieży. Rolety możemy zdalnie podnosić i opuszczać o wcześniej zaprogramowanych godzinach.

Przy okazji można też pomyśleć o sterowaniu oświetleniem zewnętrznym. Zapalane i gaszone lampki na tarasie i w ogrodzie stworzą pozory, że ktoś znajduje się w domu.

Alarmy - ten system smart wykrywa wibracje

Samo zabezpieczenie wjazdu na nasz teren nie wystarczy. Dla pełnej ochrony dobrze sprawdzi się również instalacja alarmów i kamer połączonych w jednym ekosystemie smart home. Inteligentne systemy umożliwiają monitorowanie domu niezależnie od tego, gdzie w danym momencie jesteśmy.

Istnieją systemy alarmowe, które są w stanie wykrywać wibracje na drzwiach i oknach, precyzyjnie odróżniając codzienne drgania wywołane wiatrem czy uderzeniami piłki od realnych prób włamania łomem lub wiertarką. W momencie wykrycia podejrzanej aktywności system niezwłocznie uruchomi “odstraszacz”, jednocześnie wysyłając powiadomienie na nasz smartfon, abyśmy mogli wezwać policję.

Wideofony smart - to urządzenie pokaże, kto stoi przed domem!

Kolejnym udogodnieniem jest wideodomofon. Za pomocą aplikacji na smartfonie będziemy mogli sprawdzić, kto stoi przed naszym domem (osoba ukazuje się na ekranie) oraz zdalnie otworzyć i zamknąć furtkę. Taka funkcja na pewno się przyda, jeśli podczas urlopu odwiedzi nas zaufany kurier - wtedy będziemy mogli otworzyć mu bramę zdalnie, aby zostawił oczekiwaną przez nas paczkę.

Dodatkowo, jeśli ktoś zadzwoni do drzwi podczas naszej nieobecności, urządzenie pokaże, kto stoi przed wejściem i uruchomi rozmowę symulującą głosy domowników dochodzące zza drzwi. 

Jakie są wady systemu smart home?

Inteligentny dom wiąże się z dużymi kosztami. Urządzenia bezprzewodowe z możliwością sterowania przez smartfona są droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Cena uzależniona jest przede wszystkim od metrażu budynku, w którym system będzie montowany, od jakości urządzeń, które zostaną do niego podłączone oraz ich liczby. Zakładając, że wyposażymy dom w połączone i współpracujące ze sobą urządzenia smart, to wydatek rzędu około 500-1000 zł za m2. Jednak z drugiej strony instalacja systemu przekłada się na komfort życia i optymalizowanie zużycia energii.

Wadą jest również to, że istnieje ryzyko skradzenia danych, które przechowywane są na aplikacji mobilnej. Jeśli wyciekną informacje dotyczące stylu życia domowników, złodzieje będą mogli swobodnie wejść do domu. Podobnie jeśli zdarzy się awaria systemu, skutki mogą być opłakane.  

Smart home - kompleksowa ochrona

Dzięki nowatorskim metodom smart home umożliwia skuteczną ochronę domu i pozwala nam cieszyć się wakacjami, nie martwiąc się o bezpieczeństwo naszej posesji. Napędy do bram, alarmy, wideodomofony i inne rozwiązania można zintegrować w jeden ekosystem za pomocą centrali. Centrala łączy w sobie zaawansowaną, nowoczesną technologię z elastycznością, dopasowując się do każdego stylu życia i indywidualnych potrzeb.

Autor
Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem za pomocą smart home?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...