Matthew Hilton nie wierzy w wielkie przewroty w designie, nie wierzy w coś takiego, jak moda w projektowaniu. Przeciwnie, sądzi, że jest to proces, który jest częścią ewolucji wszelkich obiektów kultury materialnej w historii.

Urodzony w 1957 roku Matthew Hilton studiował w Portsmouth College of Art, a następnie w Kingston Polytechnic. Po ukończeniu studiów pracował w firmie Capa jako projektant przemysłowy i modelarz. Później założył własne studio projektowe i warsztat  (w 1984 roku).

Związał się z SCP, wielkim brytyjskim wytwórcą i sprzedawcą mebli. Pierwszym owocem tej współpracy była półka Bow przedstawiona szerokiej publiczności na targach w Mediolanie w 1986 roku.

Do dziś SCP i Matthew Hilton wypuścili na rynek wiele nowatorskich mebli, takich jak fotel Balzac, czy kanapa i stolik Orford Flipper. Wspólnie podjęli też współpracę z cenionymi międzynarodowymi producentami, w tym CASE, Driade, Disform, Sawaya and Moroni, XO, Montis, Perobell, Authentics, Montina, Livit i Ycami.

Począwszy od 2007 roku Matthew Hilton zaczął produkować meble pod własną marką. Rok później Elle Decoration przyznało mu tytuł Brytyjskiego Projektanta Roku. Obecnie twórca związany jest przede wszystkim z portugalską firmą De La Espada.