Tegoroczny cykl In-Out Design Trendy Pracownia Eventów Info-Inwest zainicjowała pod hasłem Russian Feel - spotkaniem w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury.

Patronat Czas na Wnętrze28 i 29 marca 2012 roku 150 słuchaczy, w większości architektów i projektantów wnętrz, zapoznało się z mało znaną w Polsce architekturą i wzornictwem rosyjskim. Wśród gości nie zabrakło również reprezentujących świat nauki wykładowców i studentów oraz licznie przybyłych przedstawicieli mediów. Wysoka frekwencja dowiodła, że polscy architekci i designerzy są zainteresowani projektami i pomysłami swoich wschodnich kolegów.

Pierwszy dzień konferencji uroczyście otworzył Dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury dr Andriej Potiomkin. Na wstępie pani Zuzanna Dominów - Project Manager platformy Foorni.pl - wprowadziła słuchaczy w temat spotkania oraz skłoniła do zastanowienia się, czy słuszne jest zarzucanie Rosjanom "braku gustu oraz zamiłowania do przepychu ocierającego się o kicz".

Temat aranżacji i wyposażenia wnętrz przedstawili eksperci z firm: Autodesk, Fakro, Agc Flat Glass, Noclaf, Atos i Cad Projekt. Oprócz prelekcji, w ciągu dwóch dni spotkań na ich stanowiskach można było uzyskać  porady oraz szczegółowe informacje.

Po przerwie uczestnicy z dużym zaciekawieniem wysłuchali wystąpienia gościa specjalnego - . Valerego Kaszuby, który przedstawił niecodzienne realizacje i projekty swojej pracowni Kaszuba Design. Wnętrza wyróżniała  elegancja klasycznej formy i bogactwo detalu. Niektóre w zaskakujący i ciekawy sposób łączyły tradycję z innowacją.

Po wykładzie, podczas panelu dyskusyjnego, zgromadzeni architekci i projektanci zadali rosyjskiemu prelegentowi wiele ciekawych, czasem zaskakujących i wnikliwych pytań.

Drugi dzień spotkania otworzył wykład Aleksa Muratova - redaktora naczelnego czasopisma  "Projekt Rosja", zajmującego się krytyką architektury. Przedstawił on kierunki, w jakich zmierza  rosyjska architektura i urbanistyka. Opowiedział m.in. o rosyjskim bumie budowlanym, którego rezultatem są projekty, które śmiało można nazwać symbolami nowoczesnej architektury w Rosji tj.: Moskiewskie City - centralny obszar biznesowy rosyjskiej stolicy, oraz Kryształowa Wyspa - projekt sławnego brytyjskiego architekta Normana Fostera, laureata renomowanej nagrody Pritzkera.

Drugi z gości specjalnych, architekt Siergiej Estrin, na przykładzie projektów realizowanych w swojej pracowni przedstawił polskim architektom i designerom cechy nowoczesnej architektury rosyjskiej XXI wieku.

Zaprezentowane wnętrza zwracały uwagę nowatorskimi rozwiązaniami, zaskakującymi połączeniami materiałów i autorskiemi koncepcjami estetycznymi. Cecha wspólną wszystkich projektów była wysoka jakość, ponadczasowość i dbałość o każdy detal.

Rosyjski design to także rozwiązania plastyczne i artystyczne. Aleksander Chochłow - uznany rosyjski artysta, malarz i scenograf - zaprezentował swoją nowatorską technikę "AX-apt". Artysta z najprostszych materiałów tworzy kompozycje, obok których nie można przejść obojętnie. Jego prace znakomicie wpisują się w nowoczesne wnętrza.

Wysoka frekwencja i duże zainteresowanie słuchaczy poruszonymi tematami świadczą o tym, że  spotkanie to okazało się sukcesem. Towarzyszył mu duży oddźwięk w środowisku branżowym.

Jeszcze w tym roku Pracownia Info-Inwest zaprasza na kolejne wydarzenia z cyklu In-Out Design Trendy, które odbędą się w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie, Kielcach, Poznaniu i Opolu.

tekst: Info-Inwest
zdjęcia: pracownie projektowe Siergieja Estrina i Valerego Kashuby