Ionna Vautrin jest francuską designerką, która od dziesięciu lat tworzy w Paryżu swoje wyjątkowe projekty. Wazony niczym dymiące kominy albo zbiorniki na gaz. Lampy przypominające latarnie morskie. Pojemniki inspirowane widokiem rafinerii. Czy to może być piękne? Nowoczesne? Oryginalne? Jak najbardziej!

Urodzona w 1979 r. Ionne ukończyła L'École de design Nantes Atlantique. Początkowo pracowała dla dużych znanych firm, jak Camper (Hiszpania), George J. Sowden (Włochy) czy Ronan & Erwan Bouroullec (Francja). Zdobyte doświadczenie pozwoliło jej na założenie własnego studia i pracę pod własnym szyldem. Jej projekty wdrożyły do produkcji takie marki, jak Industreal, Tools Galerie, Wallpaper, Foscarini, Moustache i Super-ette.

Największy wpływ na projektantkę wywarła niewątpliwie współpraca z Ronanem i Erwanem Bouroullec, co widać wyraźnie w jej projektach lamp. To także pejzaż, ale już nie przemysłowy. Moaïs – choć nazwa wskazuje na inspiracje posągami z Wyspy Wielkanocnej – mają bardzo wiele wspólnego z delikatnymi roślinnymi formami braci. Lampa Forêt illuminée (Oświetlony las) jest kolejnym tego dowodem.

Projekty Ionne są subtelne, kobiece, nadają wnętrzom zdecydowany charakter. Biorą się z poszukiwania nowych form dla dobrze znanych przedmiotów, z nadawania im urody. Artystka do banalnych sprzętów codziennego użytku podchodzi jak rzeźbiarz, mówiąc nam: to od was zależy, czy coś jest piękne czy brzydkie, od tego, jak patrzycie na świat.