Angelika Kołodziej artystką chciała zostać już wtedy, gdy miała pięć lat. I chociaż jej rodzice bardzo chcieli, żeby zgodnie z rodzinną tradycją została pianistką, to w końcu musieli pogodzić się z faktem, że ich córka od ćwiczenia gam wolała rysowanie, malowanie oraz rzeźbienie.

Koło tablicowo-magnetyczne Agneworkshop
Koło tablicowo-magnetyczne to nie tylko minimalistyczna dekoracja wnętrza, ale też całkiem funkcjonalny produkt. Można na nim rysować kredą oraz przyczepiać do niego różne rzeczy za pomocą magnesów.

Oczywistym następstwem takiej pasji była obrana przez Angelikę ścieżka edukacji - Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, a następnie dyplom z malarstwa na studiach Edukacji Artystycznej. Równolegle z pasjami artystycznymi Angeliki rozwijały się jej zainteresowania światem projektowania wnętrz i wzornictwem przemysłowym.

Projektantka śmieje się opowiadając, że do tej pory jej codziennym rytuałem jest picie dużej kawy i przeglądanie prasy wnętrzarskiej, której ma naprawdę bogatą kolekcję. Kiedy pojawiła się decyzja, że i ona chce być częścią tego świata? Po narodzinach córeczki.

- To wtedy kupiłam wielki zeszyt z białymi kartkami i zaczęłam rysować wszystkie projekty, które trzymałam w głowie. Codziennie otwierały mi się kolejne szufladki. Potrafiłam nawet wyśnić produkt - opowiada Angelika.

Produkcja przedmiotów sygnowanych Angeworkshop rozpoczęła się jednak nieco później, gdy na świecie pojawiła się siostrzyczka małej Aniki. Dwie dziewczynki w domu okazały się być dla Angeliki dobrym powodem do stworzenia kolekcji dodatków do pokoików dziecięcych.

Poduszki Angeworkshop zdobią wizerunki leśnych zwierząt   Wieszaczki w kształcie domków są inspirowane skandynawskimi miasteczkami   Mata z niedźwiedzie Angeworkshop
Poduszki Angeworkshop zdobią wizerunki leśnych zwierząt. Ich stylistyka oraz kolorystyka nawiązuje do stylu skandynawskiego.   Wieszaczki w kształcie domków są inspirowane skandynawskimi miasteczkami. Można je ze sobą dowolnie komponować.   Mata z niedźwiedziem (100 x 150 cm) to doskonały towarzysz zabaw, ćwiczeń gimnastycznych, a nawet drzemki. Można ją położyć na podłodze albo powiesić na ścianie przy łóżeczku.
Pościel w konie Agneworkshop
Pościel w konie została zainspirowana niczym nieskrępowaną dziecięcą twórczością. Biało-czarny rysunek pasuje do każdego pokoju.

Inspiracje płynęły z głowy, ale i z Północy, z ukochanej przez artystkę Skandynawii. - Namacalnie doświadczyłam piękna surowych, norweskich skał, koloru wody, faktury drewna. Rytm domów pomalowanych na bordowo, szaro i żółto, ludzie na rowerach ginący za kolejną górką na drodze do centrum miasteczka... i ten design, ten cały ich prosty i praktyczny świat - opowiada projektantka, która po prostu zapragnęła tworzyć w podobnej estetyce, uwiedziona skandynawską filozofią.

Powstały projekty bajkowej pościeli, którą mogłyby równie dobrze używać bohaterowie książek Astrid Lindgren, maty z obrazkami przedstawiającymi leśne zwierzątka, kolorowe grafiki, praktyczne wieszaczki...

Większość z tych produktów powstaje w Polsce, w małych manufakturach, aczkolwiek kilka rzeczy produkowane jest również w Szwecji, dokąd zaprowadziła Angelikę jej dociekliwość, a także poszukiwania odpowiednich rzemieślników i surowców. Właścicielka marki dba o najwyższą jakość materiałów, ale i o przystępną cenę. Po prostu zależy jej na tym, żeby na dobry design mogło sobie pozwolić jak najwięcej osób.

Sklep i strona internetowa: angeworkshop.com

tekst: Izabela Zięba;
zdjęcia: Angelika Kołodziej, Daria Dróżdż