Patricia Urquiola jest autorką wielu spektakularnych projektów, ale tylko jednej lampy. Nazywa się Caboche i od dekady jest obiektem pożądania miłośników dobrego designu.

Olśniewa. Tak najkrócej można scharakteryzować efekt, jaki lampa Caboche wywiera na wchodzących do pomieszczenia, w którym się znajduje. Dostępna w pięciu wersjach: wiszącej, stojącej, stołowej, plafonu i przyściennej, oraz kilku wymiarach średnicy, najbardziej spektakularnie wypada w wersji wiszącej. Wypełnia wówczas pokój światłem jasnym i połyskliwym, a sama przypomina drogocenny, skrzący się kamień szlachetny.

Tymczasem Caboche wykonana jest z tworzywa i szkła (szklany pierścień pomaga uzyskać efekt rozproszenia światła), czyli elementów wręcz banalnych. To wielka sztuka korzystać z tego, co wszyscy i stworzyć zupełnie nową jakość.

Patricia Urquiola
Patricia Urquiola zatrzymuje się tylko do zdjęcia. Jest tak żywiołowa, że zyskała przydomek Huragan. Mówi się też o niej "Królowa designu". Projektantka w pełni zasługuje na to miano.

Autorką lampy Caboche jest Patricia Urquiola. Urodzona w Hiszpanii w roku 1961, na swoje miejsce do życia wybrała Mediolan zwany przez niektórych stolicą designu.

To tutaj bowiem znajdują się najważniejsze studia projektowe i to tutaj działali słynni mistrzowie: Achille Castiglioni i Vico Magistretti, którzy wzięli żywiołową Hiszpankę pod swoje skrzydła. Urquiola uczyła się od nich zawodu, współpracy z klientami, a także z innymi designerami.

Do pracy nad projektem lampy Caboche zaprosiła projektantkę i graficzkę Elianę Gerotto. Tworząc Caboche, Urquiola była jeszcze na etapie poszukiwań. Dziś znana jest głównie jako projektantka mebli.

Wygodne sofy i fotele stały się jej znakiem rozpoznawczym, tym bardziej że tym ogranym na tysiące sposobów meblom designerka potrafi nadać zupełnie nowe kształty, które jednak nie polegają tylko i wyłącznie na udziwnianiu.

Jeśli fotel ma bardzo szeroki zagłówek, to po to, by można w nim było naprawdę odpocząć. Jeśli sofa jest duża niczym małe boisko, to dlatego, by swobodnie mogła się na niej wylegiwać rodzina z małymi dziećmi. W tej kwestii projektantka wie, co robi - jest matką, ma dwie córki i uwielbia spędzać z nimi czas.

Lampa Caboche swoją premierę miała podczas najważniejszych targów oświetlenia, Euroluce, w 2005 roku w Mediolanie. Był to debiut godny podziwu. Odwiedzający targi handlowcy natychmiast dostrzegli jej potencjał. Dziś jest ona jednym z bestsellerów produkującej ją firmy Foscarini.

lampa Caboche - wersja stołowa   Wersja wisząca lampy Caboche
W wersji stołowej klosz zamontowany jest na metalowej lakierowanej bazie.   Wersja wisząca o średnicy 50 cm pięknie wygląda pojedynczo, ale równie efektownie w zestawach, np. po dwie, trzy lub sześć sztuk.

Niestety, rynek zalewają również podróbki słynnego modelu. Odlane z fatalnej jakości plastiku, przeskalowane lub niedoskalowane, pozbawione szklanego wewnętrznego pierścienia (podnosi cenę!), są tylko słabą imitacją, niewartą ceny. Zgadzamy się, że wydatek siedmiu tysięcy złotych na lampę Caboche o średnicy 70 cm to naprawdę sporo. Ale w wersji stołowej oryginalny model kosztuje ok.1500 zł. Taka błyszcząca "gwiazdka"od prawdziwej gwiazdy designu zrobi naprawdę dużo dla wystroju naszego domu.

tekst: Anna Grużewska;
zdjęcia: serwis prasowy Foscarini