W tym roku mija 35 lat, odkąd dwóch braci postanowiło założyć Campana Studio i zawładnąć światem designu. Udało się to znakomicie.

Założyciele Campana Studio

Bracia Campana są prawdziwym trendsetterami w zakresie filozofii projektowania.

Zero waste, recykling, zrównoważony rozwój, powrót do tradycyjnego rzemiosła czy szacunek dla lokalnej tradycji to hasła, które nie schodzą z ust współczesnych projektantów i którymi żyjemy także my, konsumenci, coraz bardziej świadomie wybierający otaczające nas produkty. Humberto i Fernando Campanowie hasła te mają w swoim słowniku od momentu, gdy tylko postanowili zająć się designem.

Humberto i Fernando Campana
Huberto (ur. 1953) i Fernando (ur. 1961), Brazylia Znany duet braci, projektantów, tworzących niezwykłe przedmioty na pograniczu designu i rzeźby. Cechuje ich niczym nieskrępowana wyobraźnia, niecodzienne użycie materiałów, w tym recyklingowanych, oraz nawiązania do lokalnych tradycji.

Zaczął Humberto, który zaraz po ukończeniu studiów projektował dla swoich przyjaciół i niebawem założył własne studio w São Paulo. Fernando dołączył niedługo potem. Od początku tworzyli, używając zwykłych materiałów, często odpadowych, w tym złomu, kartonu, tkanin, drewna czy plastiku.

W 2015 roku bracia Campana wraz z lokalną inicjatywą miasta Arrastão przygotowali dla młodzieży kreatywne warsztaty recyklingu. W ich efekcie powstały: stołek Black Power, seria Multi Pocket (stołki i obrus) oraz poduszka Star.

Kolekcja Desconfortáveis - pierwszy projekt

Ich pierwszym zauważonym projektem była kolekcja Desconfortáveis z 1989 roku. Składały się na nią żelazne krzesła, każde o innej formie, wszystkie za to z założenia niewygodne. Kolekcją tą bracia Campana pokazali, że traktują design bardziej jak sztukę.

Wspaniałe rzeźbiarskie formy i zaskakujące użycie materiałów stały się znakiem rozpoznawczym tego brazylijskiego duetu. Jak sami przyznają, najpierw pojawia się w ich projekcie materiał, potem forma, a dopiero na końcu myślą o funkcji przedmiotu, badając jego ergonomię, ograniczenia i możliwości.

W ramach tegorocznego Milano Design Week, w przestrzeni Human Spaces, bracia Campana zaprezentowali instalację "Sleeping Piles".

Fotel Vermelha - wyjątkowo efektowne siedzisko

W 1993 roku Campanowie zaprojektowali fotel Vermelha, na którego metalowej konstrukcji przepleciono ręcznie aż 500 metrów liny, tworząc wyjątkowo efektowne siedzisko. Projektem tym rozpoczęli współpracę z włoską marką Edra, słynącą z odważnego, ale jednocześnie luksusowego wzornictwa, a także zdobyli międzynarodową sławę.

Wykonany z żelaza, aluminium i sznurka fotel Vermelha (Edra) został zainspirowany materiałami używanymi w tradycyjnych brazylijskich warsztatach tkackich.

Na wzorniczym szczycie są już od 35 lat i, co najważniejsze, cały czas zaskakują nowymi pomysłami.

Fotel Coral naśladuje strukturę i kolor koralowca. Fragmenty drutu stalowego zostały ręcznie wygięte i przyspawane do siebie, tworząc żywą plątaninę zmysłowych linii.
Autor
Campana Studio - duet w formie
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...