W projektach duetu Doshi Levien wielobarwna wyobraźnia i dziedzictwo Indii spotyka się z europejską tradycją projektowania przemysłowego.

Nipa Doshi, urodzona w Indiach, kraju radosnych, nasyconych barw i pięknych tkanin o różnorodnych teksturach - z jednej strony. Z drugiej - Jonathan Levien, dorastający w fabryce zabawek, którą jego rodzice prowadzili w północnej Szkocji. Poznali się w Royal Collage of Art, szybko zaprzyjaźnili, a niebawem zostali parą, tak w życiu, jak i pracy, zakładając wspólne studio projektowe.

Toaletka Chandlo (dla BD Barcelona) łączy dziedzictwo Bauhausu i De Stijl z hinduską tradycją związaną z bindi, czerwoną kropką noszoną na czole przez kobiety.

Nipa studiowała wcześniej w Ahmedabadzie w National Institute of Design, hołdującym ideom Charlesa i Ray Eamesów. Jonathan zaś szkolił się w zakresie wysmakowanego stolarstwa i projektowania przemysłowego. Z takiego połączenia dwóch silnych, podobnie kreatywnych, a jednak wywodzących się z odmiennych kultur osobowości, musiało powstać coś fascynującego! Nie dziwi zatem, że ich projekty, łączące doskonałe wyczucie kolorów i wzorów Nipy z przemysłową precyzją i zrozumieniem materiałów Jonathana, zachwyciły świat designu.

Nipa Doshi i Jonathan Levien
Nipa Doshi (ur. 1971) i Jonathan Levien (ur. 1972) od 2000 roku prowadzą wspólnie londyńskie studio Doshi Levien. Na swoim koncie mają wspłópracę z takimi markami, jak Moroso, Kvadrat, B&B Italia, Cappellini, BD Barcelona, Kettal oraz z muzeami i innymi instytucjami kulturalnymi.

Projekty studia Doshi Levien wyróżniają się odważnym podejściem do koloru, materiału i formy, przy jednoczesnej doskonałej umiejętności dostosowania każdego, nawet najbardziej śmiałego pomysłu do warunków produkcji masowej.

Doshi Levien tworzą także tekstylia. Kolekcja dywanów przygotowana dla marki Kettal opiera się na liniach diagonalnych i geometrycznych kształtach.

Duet z powodzeniem wciela w życie swoje oryginalne koncepcje, które realizowane są w różnorodnych branżach - od mebli i oświetlenia przez tekstylia i obuwie po ceramikę. W każdej z nich z sukcesem godzą tradycje Wschodu i Zachodu, łącząc rzemiosło z produkcją przemysłową.

Paper Planes to rzeźbiarskie fotele zaprojektowane dla Moroso, inspirowane formami, jakie można uzyskać, składając kartkę papieru. Są jednocześnie funkcjonalne, wygodne i lekkie.
Autor
Projekty duetu Doshi Levien
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...