Projekty Kickie Chudikovej są odważne, wzbudzają emocje, a do tego zachwycają bogactwem barw i form inspirowanych światem natury oraz kultury.

Kicki Chudikova - uczyła się od samego Karima Rashida!

Jest młodą, ale cenioną projektantką. Z pochodzenia Słowaczka, pracuje na Brooklinie, od 2020 roku prowadząc tam własną pracownię. Zanim ją otworzyła, terminowała u jednego z najsłynniejszych designerów - Karima Rashida. Podobnie jak on kocha ekstrawagancję i nie boi się sięgać po śmiałe barwy.

Kolekcja kieliszków do koktajli Skyline inspirowana jest architektonicznymi ikonami Manhattanu. Kolekcja została wykonana ręcznie ze szkła kryształowego w Czechach w limitowanej edycji.

Chudikova sama o sobie mówi: „Jestem kolorystką. Uwielbiam używać żywych odcieni w moich pracach. Uważam, że powinniśmy mieć więcej odwagi, by żyć kolorem”. Tworzy przedmioty dekoracyjne, biżuterię, a nawet ubrania, dobrze odnajdując się także w oświetleniu i meblach. Jednocześnie angażuje się w przedsięwzięcia bardziej artystyczne, w wyniku czego powstają rzeźby oraz instalacje.

Kickie Chudikova
Urodzona w Bratysławie, na Słowacji projektantka mebli, oświetlenia, szkła, akcesoriów i ubrań, a także autorka instalacji i obiektów artystycznych. Absolwentka Uniwersytetu Sztuki Stosowanej w Wiedniu, na którym uzyskała z tytuł magistra z zakresu wzornictwa przemysłowego. W 2020 roku założyła własne studio na Brooklynie. Wcześniej pracowała jako starszy projektant w studiu Karima Rashida, projektując dla takich firm jak Artemide, B-Line, Fontana Arte, Lapponia i Vondom.

Kolekcja Insectum drogą do sławy

Rok temu w Mediolanie podczas Salone del Mobile, w przestrzeni wystawowej Alcova, Kickie Chudikova zaprezentowała projekt, który pokazał jej pasję do różnych materiałów i poszukiwania w zakresie rozmaitych form. Ta autorska kolekcja została zatytułowana Insectum. Złożyły się na nią obiekty inspirowane anatomią owadów. Projektantka chciała w ten sposób zwrócić uwagę na ich piękno, a równocześnie podkreślić fakt, że ich populacja drastycznie spada z roku na rok.

Żółty fotel Alvea z projektu Insectum wzorowany powstał jako zabawny tron dla królowej pszczół. © Lukas Doenz.

Tą kolekcją zdobyła serca wielbicieli designu na całym świecie i pokazała, że świetnie się czuje w wizjonerskich projektach spajających różne dziedziny wzornictwa. Chudikova chętnie łączy bowiem projektowanie przemysłowe z rzemiosłem i sztuką, stawiając przy tym na jakość wykonania. Jej marzeniem jest tworzenie nowych ikon - obiektów, które będą inspirować, pobudzać wyobraźnię i służyć jako funkcjonalne przedmioty przez długie lata.

Modułowa ławka Spiral of Life, która zwyciężyła w konkursie organizowanym przez NYCxDESIGN, znajduje się w pobliżu słynnego mostu Brooklińskiego. © Nicholas Kuhn
Autor
Kicki Chudikova - młoda Słowaczka podbija Brooklin! Kim jest i co tworzy?
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...