Ionna Vautrin lubi łączyć projektowanie przemysłowe z liryzmem i kolorem. Jej spontaniczne prace wywołują uśmiech. Zabawne i dowcipne projekty to znak charakterystyczny dla Ionny Vautrin.

To było jedno z jej najwspanialszych doświadczeń. Po remoncie katedry Notre Dame w Paryżu Ionna Vautrin zaprojektowała 1500 krzeseł zainstalowanych w sercu nawy głównej. Jasne, tak jak odnowiony kościół, o miękkich liniach i przyjemnej sylwetce sprawiają wrażenie szlachetnej prostoty.

Francuska projektantka tworzy rzeczy, które łączą w sobie zarówno organiczne formy, jak i precyzję linii. Od małej skali do dużej wymyśla przedmioty codziennego użytku. Z jednej strony proste i oczywiste, z drugiej czasem zaskakujące. Na styku przemysłowych surowych form i poetyckiej wizji. Zapytana o to, co chciałaby przekształcić w obiekt artystyczny, odpowiada: - Rzeczy, które zwykle ukrywamy, na przykład grzejniki lub kotły. Rodzaj obiektów, które nie były jeszcze brane pod uwagę jako przedmioty designerskie.

Ta nietypowa myśl świadczy o jej wielkiej wyobraźni.

Podświetlane wskazówki budzików Mezzo wskażą godzinę, gdy nie będziemy mogli spać. A kiedy w końcu zaśniemy, łagodnie nas rozbudzą.

Kim jest Ionna Vautrin

Ionna Vautrin urodziła się w 1979 roku we Francji. Jest absolwentką L’École de design Nantes Atlantique. Od 2002 roku pracowała kolejno dla Camper w Hiszpanii, George J. Sowden we Włoszech oraz Ronan & Erwan Bouroullec we Francji. W tym samym czasie rozwijała własne projekty. Współpracuje m.in. z Industreal, Tools Galerie, Wallpaper, a ostatnio z Foscarini i Moustache. W 2011 roku otworzyła własne studio. Mieszka i pracuje w Paryżu.

Lampka LED Clover ma dwie intensywności światła. Można ją wieszać pojedynczo albo w grupie, tworząc swoistą girlandę.

Kultowa lampa Binic projektu Ionny Vautrin

Ionna Vautrin rozpoczęła swoją przygodę z designem współpracą z braćmi Ronanem i Erwanem Bouroullecami. Trampoliną do sukcesu była lampa Binic zaprojektowana w 2010 roku dla marki oświetleniowej Foscarini.

Lampa Binic stworzona dla Foscarini wykonana została z tworzywa sztucznego. Klosz zamknięty jest mleczną poliwęglanową powierzchnią, która ładnie rozprasza światło.

Binic wyróżniają masywne kształty z nieproporcjonalnie dużym kloszem. Rodem z filmów science fiction nazwę lampa zapożyczyła od latarni morskiej, która stoi w rodzinnym mieście projektantki w Hennebont w Bretanii. Lampa jest uwielbiana za swój ironiczny oraz przyjazny charakter. Stała się bestsellerem i weszła na stałe do historii designu.

Ionna Vautrin - projekty ekscentrycznej Bretonki

Popularność lampy Binic zwróciła uwagę rynku. Po tym wydarzeniu i po otrzymaniu „Grand Prix de la Création” w Paryżu Ionna w 2011 roku założyła własne studio. Vautrin projektuje szkło, stworzyła na przykład wazony Fabbrica del Vapore, które mają czarne podstawy, ale kolorowe kominy.

Jeannette & Jacquette to rodzina porcelanowych naczyń wbudowanych w podstawkę.

Oprócz tego tworzy ceramikę, lampy i inne przedmioty użytkowe - zabawne i kolorowe, „aby ludzie chcieli spędzać z nimi czas”. W końcu są one częścią naszego codziennego życia. 

- Projektowanie to dbanie o siebie i innych - mówi Ionna Vautrin.

Lampa stołowa zaprojektowana dla pociągów TGV tworzy intymną atmosferę podczas podróży.

Jak znajduje równowagę między przemysłową formą, akademickim designem a liryzmem form? - Jestem Bretonką - mówi. - I jak każdy, kto pochodzi z mojego regionu, jestem bardzo uparta! Bretończycy to ekscentrycy, poeci, ludzie zdecydowani. „Konflikt” ich nakręca. Podobnie dzieje się ze mną. Rozbieżność między dziedzinami daje życie moim pracom. Sposób, w jaki reagujesz na wyzwania, jest tym, co wnosi energię do projektu.

To nie stół, ale oryginalny kinkiet Préau Lumineux. Przypomina półkę na wspornikach. Inspiracją dla Ionny był daszek, pod którym chroniła się razem z innymi dziećmi z podwórka, gdy padał deszcz.

Mimo tych mocnych cech jest wrażliwa. Pogodna, subtelna, na jej twarzy widać zawsze uśmiech. Spontaniczność, delikatność oraz ironia czynią z niej niepowtarzalną designerkę.

Fot. otwierająca: Wesoła rodzina Nest - zestaw solniczka i pieprzniczka, dzbanek i miseczki. Te ostatnie przypominają jeże. Seria została zaprojektowana dla marki Monoprix.

Autor
Ionna Vautrin. To ona zaprojektowała krzesła do katedry Notre Dame
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...