Niezwykły temperament, jakim obdarzony był Amedeo Modigliani, spotyka się w pracach emalierskich z niezwykłą temperaturą, w jakiej są one wytwarzane.

Każdy, kto kocha dzieła wielkich mistrzów, marzy, by mieć je na wyciągnięcie ręki. Jest to możliwe za sprawą zachwycających emalii, na których - między innymi - uwieczniane są prace najsławniejszych światowych artystów. „Obrazy zrodzone w ogniu” (po hiszp.: esmaltes al fuego) to miniatury wykonywane na niewielkich miedzianych płytkach w technice emalierskiej. Obrazy naniesione na płytki wypalane są w temperaturach osiągających 800-900 st. Celsjusza! Tak w ogniu rodzi się sztuka.

Wśród dostępnych prac emalierskich wyróżnia się portret kobiety autorstwa Amedeo Modiglianiego (1884-1920) - artysty, któremu sławę przyniosły portrety właśnie. Dość powiedzieć, że wśród 350 zachowanych dzieł artysty tylko cztery to pejzaże, resztę zaś stanowią portrety. Były to najczęściej wizerunki bezimiennych kobiet - praczek, pokojówek, sklepikarek. To kobiety o melancholijnym spojrzeniu, noszące na swoich barkach ogromny ciężar. Modigliani, temperamentny Włoch, jak nikt inny umiał odczytywać ich emocje. Wysoka temperatura uczucia, jakim Modigliani obdarzał bohaterki swoich prac, odpowiada temperaturom, w jakich powstają emalierskie arcydzieła.  

Emalia z obrazem Amadeo Modiglianiego. Wizerunki tworzone w tej technice dostępne są w salonach Rosenthal i na: www.rosenthal-gallery.com

 

Autor
Portrety w ogniu - Modigliani i sztuka, która płonie
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...