Jesień to czas, kiedy warto pomyśleć o wiośnie. Właśnie teraz można przygotować kompozycję roślin cebulowych w doniczce, która za kilka miesięcy będzie zdobić ogród, balkon lub taras. Proponujemy kwiatową lazanię.

Zastanawiacie się pewnie co łączy lazanię i cebulki kwiatowe? Może to zabrzmieć nieco zaskakująco, ale przepis na tę włoską potrawę ma wiele wspólnego z kwiatami - cebulki kwiatowe, tak jak składniki lazanii, układa się warstwowo.

Przepis jest prosty: posadź w warstwach różne cebulki kwiatowe, jedna nad drugą, tak jak to robisz podczas przyrządzania słynnej zapiekanki.

różne cebulki kwiatowe

Składniki kwiatowej lazanii

Doskonale nadają się na nią niemal wszystkie wiosenne rośliny cebulowe, np. śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus), śnieżyca (Leucojum), cebulica (Scilla), zawilec (Anemone), hiacynt (Hyacinthus), irys (Iris), krokus (Crocus), narcyz (Narcissus), przebiśnieg (Galanthus), szachownica (Fritilaria), szafirek (Muscari), tulipan (Tulipa) oraz wiele innych, więc jest w czym wybierać. Możesz stworzyć jednokolorową kompozycję lub bawić się kolorami, sadząc różne gatunki i odmiany.

Cebulki kwiatów w doniczkach rośliny cebulowe w doniczkach kompozycja roślin cebulowych w doniczkach kompozycja roślin cebulowych

Sposób przygotowania

Cebulki kwiatów, które kwitną jako ostatnie sadzi się w donicy najniżej - mogą to być tulipany, narcyzy i hiacynty. W warstwie nad nimi sadzi się cebulki wcześniej kwitnących kwiatów, takich jak zawilce, szafirki i krokusy, a najwyżej sadzi się te kwitnące najwcześniej: ranniki, przebiśniegi i śnieżyce. Dzięki temu rośliny pojawiają się stopniowo i zakwitają od lutego do maja.

Cebulki należy sadzić tak, aby ich czubki były skierowane w górę, na głębokości równej ich dwu- lub trzykrotnej wysokości - przebiśniegi, szafirki, krokusy (3-5 cm), tulipany, hiacynty, narcyzy (12,5-15 cm), szachownica cesarska (15 cm).

Cebule, aby zakwitły muszą przejść okres chłodu, dlatego posadzone w donicy powinny zimować na zewnątrz. Najlepiej donicę zakopać w ziemi w ogrodzie lub postawić ją na balkonie i zabezpieczyć przed mrozem ocieplając styropianem i wkładając do tekturowego pudła. W zimie powinna stać w miejscu zacienionym i osłoniętym przed wiatrem, a wiosną na słońcu.

Kwiatowa lazania krok po kroku

Przygotuj duży pojemnik lub donicę z otworami na spodzie umożliwiającymi odpływ wody. Na dnie ułóż cienką warstwę keramzytu lub potłuczonych doniczek (stworzą warstwę drenażu) i wysyp warstwę żyznego i świeżego podłoża o grubości 10 cm.

Warstwa 1 (dolna) tulipan (Tulipa) odmiany 'Brilliant Star', 'Flaming Club', 'Orange Favourite' i 'Purple Dream'
Warstwa 1 (dolna)
tulipan (Tulipa) odmiany 'Brilliant Star', 'Flaming Club', 'Orange Favourite' i 'Purple Dream'

Następnie rozłóż pierwszą warstwę cebulek. Rozmieść je dość gęsto, ale tak, aby się nie stykały. W donicy o średnicy 30-40 cm zmieści się około 10 cebulek. Może się to wydawać zbyt gęsto, ale właśnie tak tworzy się kwiatową lazanię.

Warstwa 2 (środkowa) hiacynt (Hyacinthus) odmiana 'Pink Pearl' i narcyz (Narcissus) odmiany 'Dick Wilden', 'February Gold' i 'Tahiti'
Warstwa 2 (środkowa)
hiacynt (Hyacinthus) odmiana 'Pink Pearl' i narcyz (Narcissus) odmiany 'Dick Wilden', 'February Gold' i 'Tahiti'

Pierwszą warstwę przykryj 5-centymetrową warstwą ziemi i posadź kolejną warstwę cebulek. Drugą warstwę cebulek także można sadzić blisko siebie, jednak pozostaw większe odstępy niż w pierwszej warstwie, aby młode liście mogły swobodnie rosnąć.

Warstwa 3 (wierzchnia) zawilec (Anemone blanda) i krokus (Crocus) odmiany 'Grand Maitre' i mieszanka gatunków krokusów
Warstwa 3 (wierzchnia)
zawilec (Anemone blanda) i krokus (Crocus) odmiany 'Grand Maitre' i mieszanka gatunków krokusów

Posyp ziemią drugą warstwę cebulek i umieść ostatnią warstwę. Następnie napełnij donicę podłożem. Na koniec delikatnie uklep glebę i obficie podlej cebulki.

Kiedy sadzić cebulki?

Pamiętaj, że cebulki sadzimy od września do października (a niektóre także w listopadzie). Im dłużej będziemy z tym zwlekać tym będą miały mniej czasu aby się ukorzenić przed nadejściem zimy.