Marzec to najbardziej pracowity okres dla każdego ogrodnika. To czas, który należy przeznaczyć na przygotowanie całego przydomowego terenu tak, aby efekty działań dostarczyły mieszkańcom wiele satysfakcji w słoneczne i ciepłe dni.

1. Przygotowujemy ogród do sezonu - wiosenne cięcie

Jedną z pierwszych czynności, którą powinno wykonywać się podczas przedwiośnia, jest cięcie krzewów i drzew. Ten ważny zabieg pielęgnacyjny ma bardzo duży wpływ na wygląd i obfitość kwitnienia roślin. Rozpocząć należy od cięcia sanitarnego, które polega na usuwaniu konarów chorych, martwych, suchych lub nadłamanych.

Potem należy skupić się na skracaniu zdrowych gałęzi. Zabieg ten polega na cięciu ich tuż za oczkiem, a gałęzie należy ciąć ukośnie (kierunek: od oczka w dół). Jeśli gałęzie są bardzo grube i do ich cięcia używa się piły, po tym zabiegu należy wyrównać powierzchnię ostrym nożem lub gruboziarnistym papierem ściernym.

Ważne, jest aby narzędzia, którymi dokonuje się cięć, były ostre, ponieważ gładka i czystsza powierzchnia cięcia będzie trudniejszym celem dla drobnoustrojów. Większe rany po cięciu należy zabezpieczyć specjalnymi preparatami lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.

W przydomowym sadzie jako pierwsze powinno się przycinać drzewa jabłoni, gruszy i młode drzewa wiśni (do 4 roku), czereśnie i śliwy, a jako ostatnie - wrażliwe na mróz brzoskwinie.

2. Trawnik przed sezonem - jak o niego zadbać po zimie?

To, kiedy będziemy mogli rozpocząć pracę nad wiosenną pielęgnacją trawnika, uzależnione jest od pogody. Do pracy można przystąpić dopiero wtedy, kiedy nie grożą nocne przymrozki poniżej -5 stopni Celsjusza, nie ma śniegu, a gleba jest już rozmarznięta.

Zdaniem ekspertów, aby cieszyć się pięknym trawnikiem podczas całego sezonu ogrodowego, należy wczesną wiosną wykonać 5 poniższych czynności:

  1. Zagrabienie liści i gałęzi.
  2. Koszenie trawy - im niżej tym lepiej
  3. Wertykulacja - czyli zabieg pielęgnacyjny polegający na pionowym cięciu darni, które ma na celu usunięcie filcu, czyli martwych źdźbeł traw. Dzięki temu zwolni się miejsce dla młodych liści i nastąpi szybsze rozkrzewianie się.
  4. Dosianie trawy - jeśli po zimie na trawniku pojawią się puste miejsca, należy dosiać w nich trawę.
  5. Zasilenie trawnika - nawożenie powinno wykonać się po skoszeniu trawy, najlepiej w pochmurny dzień, kiedy trawa nie jest narażona na działanie słoneczne

3. Przygotowujemy ogród do sezonu - czyszczenie kostki brukowej

Kostka brukowa wybierana jest przez wielu ogrodników i użytkowników domów jako nawierzchnia na podjazdy, ścieżki czy chodniki przydomowe. To bardzo praktyczny i trwały sposób na zagospodarowania nawierzchni w ogrodzie.

Aby cieszyć się pięknym wyglądem kostki, po zimie potrzebny jest zabieg pielęgnacyjny czyli usunięcie zabrudzeń i roślin z nawierzchni. Najlepiej wykonać to za pomocą myjki ciśnieniowej oraz preparatów pielęgnacyjnych. Jeśli oczyszczenie na początku sezonu wykonamy dokładnie, to podczas reszty sezonu wystarczy tylko regularne czyszczenie ostrą szczotką i roztworem wody z płynem do naczyń.

Jeśli na kostce brukowej pojawią się chwasty, najlepiej usunąć je ręcznie, przy użyciu specjalnych narzędzi, które nie spowodują uszkodzeń poszczególnych jej elementów. Należy pamiętać, aby chwasty wyrywać z korzeniami, ponieważ usuwanie samych zielonych części roślin, spowoduje ich szybkie odrośnięcie. Prace przy oczyszczaniu kostki należy zakończyć uzupełnieniem luk w spoinach piaskiem.

4. Przygotowujemy ogród do sezonu - oczko wodne

Najlepszą porą na oczyszczenie przydomowego oczka wodnego jest marzec (pamiętaj: temperatura na zewnątrz powinna wynosić powyżej 12 stopni Celsjusza). Czynność rozpocznij od usunięcia liści, glonów oraz obumarłych roślin. Nagromadzony w stawie muł można oczyścić za pomocą specjalnego odkurzacza do zbiorników wodnych. Sprawdź w jakim stanie jest dno oraz inne elementy w oczku, być może jakieś elementy będą wymagały modernizacji lub wymiany.

Kiedy wszystkie prace w oczku zostaną zakończone, można już w marcu zasadzić nowe rośliny. Ważne jest, aby nie przesadzić z ilością roślin, ponieważ może to zakłócić równowagę biologiczną w oczku wodnym

5. Przygotowujemy ogród do sezonu - porządek w ogrodzie

Piękny i zadbany ogród, to również uporządkowany ogród. Bałagan, porozrzucane narzędzia, rozsypany nawóz czy doniczki nie wyglądają estetycznie. Aby zapobiec chaosowi w ogrodzie pomocne będą domki ogrodowe.

Na rynku dostępne są one w różnych rozmiarach i funkcjonalnościach. Decydując się na ich zakup należy zwrócić uwagę na jakość i rodzaj wykonania. Coraz większą popularność zyskują domki, których zaletą jest możliwość samodzielnego szybkiego montażu.

Dzięki takim rozwiązaniom zapanujemy nad bogatym zestawem naszych ogrodowych akcesoriów i będziemy w pełni cieszyć się naszym ogrodem.

6. Przygotowujemy ogród do sezonu - meble ogrodowe

Wizytówką każdego ogrodu są nie tylko kwiaty i trawnik, ale także meble ogrodowe. Meble, które zimą przechowywaliśmy w pomieszczeniach, należy wiosną oczyścić lub odmalować i starannie przygotować na nadchodzący sezon ogrodowy.

Coraz bardziej popularnymi meblami ogrodowymi są te wykonane z tworzywa (polipropylen), ponieważ są one trwałe, a także odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie wymagają one konserwacji, są łatwe w utrzymaniu czystości a także są trwałe dzięki czemu można się nimi cieszyć przez długie lata. Do przygotowania na sezon wystarczy tylko umyć je wodą z płynem i osuszyć.

Zestaw mebli ogrodowych Salemo

Dobrej jakości meble z tworzywa będą wyglądały po zimie jak nowe. Dodatkowo meble są lekkie i trwałe. Jeśli zdecydowaliśmy się na meble z drewna, powinniśmy dokonać ich przeglądu po zimie. Gdy zauważmy oznaki korozji lub zarysowań, należy przeprowadzić renowację i malowanie.

Dodatkowo, na pewno będą one wymagały okresowej impregnacji i lakierowania. Dlatego podejmując decyzję o zakupie mebli ogrodowych, warto wziąć pod uwagę meble, którymi cieszyć się będziemy przez lata.