Kwiaty cięte nigdy nie wyjdą mody. Czy jednak zawsze musimy je układać w klasyczny bukiet? Nie! Dlatego warto zaszaleć i stwarzać zupełnie nowe kompozycje, które – nawet jeśli niezbyt trwałe, to jednak – zawsze będą pełne uroku.

Rodzaje kompozycji kwiatowych

Piękne kompozycje kwiatowe dodają wnętrzom życia i wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Dlatego warto otaczać się nimi na co dzień, w różnej postaci. Każda okazja jest dobra, by ogłosić kwiatowe święto! Bukiety, flower boxy, pachnące ściany i kurtyny, żywe obrazki czy kolorowe rożki…to tylko niektóre pomysły na to, jak ciekawie można wyeksponować kwiaty w domu.

Elegancja tkwi w oszczędnym zestawieniu barw.

Florystyczne akcesoria pozwalają tworzyć kompozycje klasyczne w wazonach oraz układać rośliny w zupełnie niespotykanych wcześniej formach. Dzięki sztywnym gąbkom możemy wtykać długie łodygi nawet w bardzo płytkie ozdobne naczynia, a pojedyncze kwiaty w wąskich, prawie niewidocznych fiolkach zawieszonych na sznurkach stworzą żywe zasłony. Z kolei w szklanych naczyniach możemy wyeksponować korzenie rośliny, wdzięczną cebulę czy przycięte równo kwiatowe łodygi.

Wiszące kompozycje z pojedynczych kwiatów w ciekawych wazonikach stworzą oryginalną kurtynę.

Dodatki do kompozycji kwiatowych

Nie bójmy się mieszać kolorów, kształtów, faktur i materiałów. W zależności od pory roku i stylu wnętrza wybierajmy dodatki, które znajdziemy wokół siebie, np. gałązki oblepione owocami, zasuszone liście i szyszki, a nawet wielkie liście roślin doniczkowych (szczególnie przydatne zimą), puchate kwiatostany traw ozdobnych, strusie pióra czy koronkowe serwetki.

Niecodzienne zestawienie delikatnych chryzantem i czarodziejskich gałązek dzikiej róży z żeliwną, masywną kozą i nie do końca ociosanymi pieńkami.

Jakie kwiaty do bukietów?

Jeśli kochamy otaczać się zielenią, pamiętajmy, że do dyspozycji mamy nie tylko kwiaty cięte dostępne w kwiaciarniach. Do stworzenia dekoracji doskonale nadają się gałązki kwitnących ogrodowych krzewów, a nawet te niekwitnące, których pąki ożyją na naszych oczach, gdy tylko zadomowią się na kilka dni w cieple naszego mieszkania.

Ognisty jesienny bukiet w ciężkim, ceramicznym wazonie to mieszanka ciężkich, ciepłych barw z jasnym, zwiewnym fioletem.

Kwiaty cebulowe, których wiosną jest wszędzie pełno i pachną świeżą, wilgotną ziemią, zarażają swoją niezwykłą energią i jeśli tylko pozwolimy myślom swobodnie popłynąć, na chwilę przeniosą nas do zaczarowanego ogrodu. Sięgajmy więc po zwariowane tulipany, które nie boją się jaskrawych barw, cytrynowożółte narcyzy lub hiacynty pachnące jak najbardziej wykwintne perfumy. Ich delikatne kwiaty zestawione z nagimi, szarymi pędami drzew lub krzewów stworzą naprawdę ciekawy kontrast.

Flower box to idealny prezent na każdą okazję.

Róże i egzotycznie wyglądające alstromerie to księżniczki, które kochają grać główną rolę, dlatego potrzebują tła z wielkich zielonych liści (np. monstery), szklanego naczynia czy drobniutkich, gęstych kiści gipsówki lub polnych kwiatów. Za to delikatne polne letnie kwiaty są przyzwyczajone, żeby zginąć w tłumie i dyskretnie spozierać znad krawędzi gigantycznego, ceramicznego dzbanka. Daj się więc skusić i jeszcze dziś kup kilka kwiatów, by przenieść się myślami do magicznej krainy kwiatów.

Autor
Jak dobrze ułożyć bukiet?
Małgorzata Wójcik
Architekt krajobrazu, redaktorka, autorka tekstów i zdjęć oraz projektantka ogrodów. Ukończyła Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w SGGW w Warszawie....