W ostatnich latach, a zwłaszcza w okresie pandemii, uprawa roślin doniczkowych stała się niezwykle popularnym zajęciem. Zamknięci w domach z jednej strony pragnęliśmy otaczać się naturą z drugiej strony potrzebowaliśmy zajęcia. Tu z pomocą przyszły rośliny, a z nimi potrzeba wiedzy o ich uprawie.

Podstawowe tajniki uprawy:

Światło

Podstawowym elementem potrzebnym każdej roślinie do życia oraz wzrostu, jest światło słoneczne, które pełni rolę energetycznego katalizatora roślinnej fabryki chemicznej. Jego intensywność zależna jest od konkretnego gatunku i pochodzenia. Strelicje, bananowce, kolokazje, kaktusy i sukulenty w środowisku naturalnym porastają otwarte przestrzenie lasów tropikalnych oraz suche obszary pustynne. Docenią intensywną, nawet bezpośrednią operację słoneczną.

Monstery, Philodendrony, Krotony, Ficusy, Alokazje i wiele innych roślin stref tropikalnych oraz subtropikalnych doceni stanowiska jasne oraz bardzo jasne, jednak należy wykluczyć na nich bezpośrednią operację słoneczną, którą może uszkodzić ich liście.

Paprocie, marantowate, wiele gatunków storczyków, skrzydłokwiaty to rośliny porastające w środowisku naturalnym tereny leśne. Idealnym stanowiskiem do ich uprawy będą miejsca półcieniste. Należy jednak pamiętać, aby rośliny nie były całkowicie osłonięte od światła słonecznego ponieważ znacznie spowolni to ich wzrost.

Podłoże

Wielu entuzjastów roślinnych upraw stosuje podłoża uniwersalne, dostępne w każdym sklepie. Nie są one najlepszym wyborem. Większość roślin doniczkowych to rośliny egzotyczne, epifity i półepifity. Idealnym substratem dla takich roślin będzie mieszanka (tak zwany bigos) wieloskładnikowa. Powinna ona zawierać: czips kokosowy, włókno kokosowe, perlit, keramzyt, wysokiej jakości podłoże z torfu wysokiego. Można ją urozmaicić o piach, żwir akwarystyczny i mech torfowy. Podłoże o takim składzie jest przepuszczalne, oddychające i nie utrzymuje zbyt długo wilgoci. Przekłada się to na zdrowy wzrost bryły korzeniowej oraz znaczne ograniczenie ryzyka wystąpienia zgnilizn, chorób grzybowych czy inwazji innych agrofagów.

Podlewanie

Nieprawidłowo wykonane zabiegi w zakresie podlewania są najczęstszą przyczyną problemów uprawowych. Zdecydowana większość roślin doniczkowych preferuje podłoże stale wilgotne, ale nigdy mokre - bryła korzeniowa rośliny nie może stać w wodzie/mokrym substracie. Najlepszą praktyką w podlewaniu roślin będzie nawadnianie podłoża dopiero wtedy, kiedy przeschną jego wierzchnie warstwy.

Wilgotność podłoża możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy wsunąć palec w ziemię. Jeśli po wyjęciu na palcu pozostaną resztki substratu oznacza to, że podłoże jest jeszcze mokre. Jeśli palec będzie czysty, podlewamy roślinę. Rośliny podlewamy niewielką ilością wody. Woda powinna być przefiltrowana tak aby nie zawierała metali ciężkich, chloru oraz soli mineralnych. Najlepsza będzie deszczówka bądź woda destylowana.

Nawożenie

W sezonie wzrostu rośliny powinniśmy nawozić regularnie, mniej więcej co drugie podlewanie, odżywkami do roślin zielonych zawierających składniki micro (azot, fosfor, potas) oraz macro (miedź, cynk, mangan, wapń, molibden, żelazo). Roślin nigdy nie powinno się nawozić na suche podłoże, może doprowadzić to do uszkodzenia bryły korzeniowej. Mocno przesuszony substrat najpierw zwilżamy czystą wodą, dopiero w następnym kroku zabieramy się za nawożenie.

Przesadzanie

Rośliny domowe w większości przypadków preferują "ciasne" doniczki. Posadzone do zbyt dużych pojemników skupią całą swoją uwagę na budowaniu bryły korzeniowej, na czym ucierpi wzrost masy zielonej. Zbyt duża doniczka zwiększa także w znacznym stopniu ryzyko przelania podłoża. Rośliny przesadzamy dopiero wtedy, gdy korzenie zaczynają silnie napierać na ściany boczne doniczki bądź przerastać dolnymi otworami drenażowymi. Nowy pojemnik powinien być maksymalnie dwa rozmiary (ok. 5 cm) większy.

Po więcej porad zapraszamy na www.florapoint.pl. Znajdziecie je Państwo w zakładce "BLOG".