Aby właściwie opiekować się kwiatami doniczkowymi, trzeba znać zasady ich pielęgnacji. Jedną z istotniejszych jest właściwe podlewanie. Warto wiedzieć kiedy, ile i jaką wodę dostarczać roślinom a odwdzięczą się zwiększeniem wilgotności powietrza w mieszkaniu, ujemną jonizacją, dodatkową dawką tlenu oraz pochłanianiem toksycznych substancji w pomieszczeniu.

Jak podlewać kwiaty? - Rzadko a obficie, czy częściej i mniej?

Zdecydowanie lepiej jest podlewać obficie i tylko wtedy, kiedy roślina tego naprawdę wymaga. Dotlenimy w ten sposób glebę oraz dostarczymy właściwą ilość wody korzeniom. Jednak ilość czy częstość podlewania w dużym stopniu zależy od powierzchni liści, wilgotności powietrza oraz temperatury pomieszczenia i może zmieniać się w zależności od wzrostu rośliny, oraz pory roku.

Kiedy należy podlewać rośliny doniczkowe częściej, a kiedy można robić to rzadziej?

Każda z roślin doniczkowych ma swoje indywidualne zapotrzebowanie na nawadnianie, które zależne jest od panujących w mieszkaniu warunków, wielkości i rodzaju rośliny oraz jej fazy. Jednak zwielokrotniamy podlewanie, jeśli zauważamy, że kwiat ma dużo przyrostów, kwitnie, rozwinął się jego system korzeniowy lub gdy powietrze w pomieszczeniu zrobiło się suche.

Natomiast możemy nieco zwolnić tempo podlewania roślin znajdujących się w stanie spoczynku (najczęściej zimą), stojących w chłodnym wilgotnym pomieszczeniu oraz tych, które mają tendencje do magazynowania wody w liściach czy łodydze lub ich liście są woskowate, a także po przesadzeniu.

Potrzebujesz więcej informacji? Zapoznaj się z artykułem na temat podlewania kwiatów na Aldi.pl.

Jak często należy podlewać kwiaty?

Warto w tym celu sprawdzić oznaczenia znajdujące się na kwiatach doniczkowych albo odczytać informacje dotyczące roślin znajdujące się w książkach lub Internecie. Zbyt częste podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i być bardziej szkodliwe niż przesuszenie kwiatu. Należy jednak pamiętać, by rośliny podlać przed i po posadzeniu.

Jak sprawdzić, czy roślina potrzebuje wody?

Aby przekonać się, czy podłoże już przeschło, stosujemy tzw. metodę palca. Jeśli po włożeniu go do doniczki jest on suchy i pokryty kurzem, oznacza to. Że przyszedł już czas na podlewanie. Jeśli przyczepiły się do niego drobinki mokrej ziemi, trzeba jeszcze wstrzymać się z dostarczaniem wody. Zamiast palca można używać również cienkiego patyczka. Niektórzy miłośnicy roślin stosują też metodę stukania w doniczkę. Głuchy odgłos znaczy o dużej ilości wilgoci a dźwięczny o przesuszeniu.

Czy rodzaj doniczki będzie miał wpływ na częstość podlewania kwiatów?

Na wilgotność podłoża mają też wpływ stosowane doniczki i osłonki. Duże pojemniki i próchnicza ziemia nie wymagają tyle podlewania co małe doniczki i piaszczyste podłoże. Plastikowe doniczki dłużej trzymają też wilgoć od ceramicznych.

Jak podlewać kwiaty od góry czy na podstawek?

Nawadnianie roślin doniczkowych najczęściej wykonujemy od góry, czyli lejemy wodę wprost na ziemię. Niektóre gatunki, nielubiące wody na liściach, lepiej jednak podlewać od dołu, napełniając podstawki lub osłonki wodą. Ważne jest, aby niezależnie od metody podlewania odlewać zawsze nadmiar wody z podstawek. Część roślin wymaga również regularnego zraszania liści poprzez dodatkowe opryskiwanie ich wodą.

Jak podlewać rośliny doniczkowe "od góry"

Do tego celu używamy najczęściej konewki. Wlewamy nią wodę aż po brzeg doniczki, a po godzinie nadmiar wody, które spłynął na podstawkę, wylewamy.

Podlewanie roślin doniczkowych "od dołu"

Podlewanie od dołu wykonujemy, nalewając wodę na podstawkę i czekając, aż zostanie ona wchłonięta przez ziemię. Można również wkładać doniczki do naczynia z wodą na 15 minut.

O jakiej porze podlewać kwiaty?

Rośliny doniczkowe podlewamy na ogół rano ewentualnie w południe, wówczas zachodzi bowiem proces największej transpiracji, czyli parowania z powierzchni liści i roślina potrzebuje najpilniej wody.

Jaką wodą podlewać kwiaty doniczkowe?

Podlewanie wodą prosto z kranu najczęściej nie jest korzystne dla roślin. Zmienia ona bowiem odczyn podłoża, a ponadto często zostaje po niej na liściach biały nalot. Wodę zmiękczamy, gotując ją oraz odstawiając na kilkanaście godzin. Wówczas pozwalamy na ulotnienie się z niej szkodliwego chloru. Ważne jest również, aby woda była w temperaturze pomieszczenia, w którym znajdują się rośliny.

Czym podlewać kwiaty, aby dobrze rosły? - Co dodawać do wody?

Rośliny dość szybko wykorzystują składniki znajdujące się w glebie. Aby więc dostarczyć im mikro- i makroelementów, stosujemy właściwe nawozy mineralne lub naturalne, szczególnie gdy ona nie rośnie, słabo kwitnie a jej liście opadają lub żółkną. Jest też wiele sposobów nawożenia naturalnego. Miłośnicy roślin dodają często do wody różnorodne substancje, takie jak: fusy z kawy i herbaty, mleko, aspiryna, skorupki jajek, piwo, drożdże, popiół z papierosów, czy wodę po ziemniakach.

Jak zadbać o rośliny podczas urlopu?

Bardzo istotne jest, aby nie podlewać roślin na zapas dużą ilością wody, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić do przelania ich. Powinno się je natomiast przenieść do chłodnego i ciemnego pomieszczenia, opuścić w nim rolety i ustawić je w jednym miejscu, aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół nich. Na 2-3 tygodnie przed wyjazdem można je nieco przesuszyć, a w dniu wyjazdu podlać. Dobrym sposobem jest również postawienie w pobliżu roślin naczynia z wodą, by podwyższyć wilgotność powietrza. Można też poprosić kogoś znajomego o opiekę nad kwiatami, instruując go wcześniej jakiej częstotliwości podlewania wymagają.

Podlewanie kwiatów - FAQ

Jak podlewać kwiaty?

Część roślin wymaga podlewania oszczędnego i przeschnięcia dwóch trzecich gleby, część umiarkowanego, czyli przeschnięcia jedynie półtoracentymetrowej warstwy podłoża, a część obfitego, zawsze, gdy tylko powierzchnia podłoża stanie się sucha. Najczęściej informują o tym symbole pielęgnacji roślin naklejone na doniczkach.

Kiedy i co ile podlewać rośliny doniczkowe?

Latem, gdy w powietrzu panuje mała wilgotność, odparowanie wody następuje szybciej, podlewamy rośliny częściej. Zimą podlewamy je w sposób umiarkowany, a niektóre znajdujące się w stanie spoczynku potrzebują wtedy tylko minimalnego nawadniania.

Natomiast nie ma jedynej właściwej odpowiedzi na pytanie, co ile podlewać kwiaty. Trzeba uważać, aby ich nie zasuszyć ani nie przelać.

Od czego zależy częstotliwość podlewania kwiatów?

Częstotliwość podlewania kwiatów w dużym stopniu zależy od indywidualnych wymagań rośliny. Te, które posiadają magazynujące ją liście i grube łodygi potrzebują jej najmniej.

Najwięcej wody potrzebują rośliny o obszernych liściach i dużej powierzchni ich parowania, a umiarkowane zapotrzebowanie występuje u tych, które mają liście drobne.

Jaka powinna być woda do podlewania kwiatów?

Na prawidłowy rozwoju roślin wpływa zawartość soli mineralnych oraz odczyn pH wody, oraz jej twardość i temperatura. 

Dlatego też wodę z kranu należy zmiękczać przez gotowanie i odstanie oraz doprowadzać do temperatury pokojowej.