Rośliny odstraszające komary to połączenie pięknego z pożytecznym. Z jednej strony można nacieszyć oczy relaksującą zielenią oraz intensywnością kolorów i nos aromatem pochodzącym z kwiatostanów, z drugiej zaś zminimalizować lub całkowicie wykluczyć ryzyko nieprzyjemnego ukąszenia przez uciążliwe insekty. Które rośliny odstraszają komary? Gdzie można te rośliny uprawiać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie rośliny odstraszają komary?

Korzystanie z uroków lata w plenerze to sama przyjemność, jednak te miłe chwile skutecznie uprzykrzają nam komary. Miejsce ugryzienia jest obrzęknięte, odczuwamy spory świąd, czasem ból, a alergicy nierzadko borykają się z potężnymi odczynami w miejscu ukąszenia, a nawet incydentami astmatycznymi. Idealnie byłoby uniknąć tej udręki.

Z pomocą przychodzi sama natura, oferując bogaty wybór roślin odstraszających komary. Roślinami możemy obsadzić nie tylko ogród, ale również posadzone w doniczkach, pomogą nam pozbyć się nieproszonych intruzów na tarasie, balkonie i w domu. Rośliny na komary to naturalna zieleń, ale często również barwna ozdoba przestrzeni domowej i ogrodowej. Poniżej ranking roślin na komary, które wykazują największą skuteczność.  

Kocimiętka znana jest przede wszystkim z tego, że uwielbiają ją koty. Roślina zawiera kocie feromony szczęścia i wystarczy jej niewielka ilość, żeby nasze koty oszalały z radości. Ten sam składnik (nepetalakton) działa odstraszająco na komary, dlatego, uprawiając ją, możemy przysłowiowo upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Co więcej, kocimiętkę możemy hodować nie tylko w ogrodzie. Wystarczy doniczka, nasłonecznione miejsce i umiarkowane podlewanie, aby swoim urokiem obdarowała również wnętrze mieszkania. Obfite kwiatostany z drobnymi fioletowymi kwiatami staną się wspaniałą ozdobą ogrodu i mieszkania.

Komarzyca jest byliną w rodzimych warunkach raczej jednoroczną, ponieważ źle znosi niskie temperatury. Długie zwisające pędy ozdobione dekoracyjnymi zielonymi liśćmi z białymi obwódkami stanowią piękną ozdobę tarasów, balkonów i murków ogrodowych, a zawieszona w doniczce na kwietniku zachwyci nas gęstą kaskadą zwisających zielonych pędów. Jej zapach jest bardzo intensywny i skutecznie odstrasza komary. Możemy uprawiać ją również w mieszkaniu.

Lawenda wąskolistna charakteryzuje się silnym przyjemnym zapachem, który działa relaksująco i odprężająco. Znane wszystkim urocze fioletowe kwiatostany uzbrojone w potężną dawkę olejków eterycznych, na komary jednak działają zupełnie odwrotnie. Lęk komarów przed lawendą to powód, dla którego warto obsadzić nią ogród, ustawić donice z lawendą na tarasie i w domu.

Złocień dalmatyński powszechnie stosowany jest do produkcji w pełni naturalnych i biodegradowalnych preparatów odstraszających komary i inne gryzące insekty, również kleszcze. Pochodząca z rodziny astrowatych roślina ma charakterystyczne zielone lekko owłosione pędy, natomiast białe kwiaty z żółtym środkiem dodają jej naturalnego polnego uroku. Niech nikogo nie zwiedzie jej urok, gdyż roślina zawiera toksyny. Znajdzie swoje miejsce w nasłonecznionym miejscu ogrodu.

Heliotrop peruwiański w zamian za przyjazne warunki oferuje nam przepiękne bogate kwiatostany w kolorze ciemnego fioletu. To właśnie zapach kwiatów, który dla nas jest bardzo przyjemny, skutecznie odstrasza komary. Roślina lubi ciepło, dlatego najlepiej zasadzić ją w doniczce i postawić na tarasie lub balkonie, a na zimę przenieść do domu.

Bodziszek korzeniasty jest byliną kwitnącą w kolorze białym, różowym i fioletowym. Poprzez mieszanie kolorów uzyskamy efektowny wielobarwny kobierzec, który pomoże nam jednocześnie w walce z komarami. Jeśli po pierwszym kwitnieniu skrócimy jego pędy, pięknie zakwitnie również w drugiej połowie lata. Możemy uprawiać go bezpośrednio w glebie bądź skrzyni ustawionej na tarasie.

Aksamitka rozpierzchła znana jest z ostrej niezbyt przyjemnej woni, która nie wszystkim przypada do gustu. Okazuje się, że komary mają podobnie i szerokim łukiem omijają okolice, w których rośnie ta bylina. Intensywnie pomarańczowy kolor kwiatów sprawia, że warto mieć ją w swojej ogrodowej kolekcji bądź w doniczce na balkonie.

Żeniszek meksykański wydziela kumarynę. Dzięki temu często spotkamy go w składzie preparatów odstraszających komary. To popularna jednoroczna roślina i niezwykle efektownych kwiatostanach. Spotkamy go na rabatach i skrzynkach balkonowych, a kolorystyka od bieli poprzez błękity na różach i fioletach kończąc aż kusi, żeby mieszać z sobą kolory roślin.

Pelargonia to kwiat, który znają wszyscy. Niegdyś bardzo popularna wraca do łask przez wzgląd na intensywny słodki nieco cytrynowy zapach, który nie pozwala zbliżać się fruwającym dręczycielom. Przepiękne bogate kwiatostany w kolorach różu i czerwieni ozdobią balkon i taras.

Surmia – drzewo, które odstrasza komary

Surmia jest niezwykle efektownym rozłożystym drzewem, które warto zasadzić w swoim ogródku. Nie jest wymagająca i nie potrzebuje skomplikowanych zabiegów podczas uprawy, dlatego świetnie sprawdzi się na posesji nawet początkujących domorosłych ogrodników. Decydując się na odmianę osiągającą mniejsze rozmiary, możemy cieszyć się nią nawet w niewielkim ogródku. Intensywnie zielone ozdobne liście, kwiatostany w jasnych odcieniach oraz zapach odstraszający komary nawet w odległości 20 metrów plasuje Surmię w czołówce najbardziej pożądanych drzew w przydomowym ogrodzie.

Które zioła odstraszają komary?

Nie tylko za pomocą roślin ozdobnych pozbędziemy się gryzących insektów. Również zioła przez swój intensywny i specyficzny zapach trzymają komary z daleka od naszych domów. Warto więc zorganizować zielnik na balkonie albo tarasie, a nawet na parapecie w salonie bądź na kuchennym blacie. Zioła, których zapach jest nieprzyjemny dla komarów to:

  • koper włoski,
  • wrotycz pospolity,
  • mięta,
  • bazylia,
  • tymianek,
  • melisa,
  • rozmaryn.

Ile posadzić roślin, żeby odstraszyły komary?

Nie oszukujmy się, tak, jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, również jedna roślina raczej nie odstraszy chmary natarczywych komarów. Najlepiej rośliny odstraszające komary sadzić grupami w glebie, doniczkach lub skrzyniach postawionych w domu, lub na balkonie albo tarasie. Możemy mieszać z sobą gatunki i odmiany, a im jest ich więcej, tym lepiej dla nas i gorzej dla komarów.

Autor
Rośliny odstraszające komary - te gatunki sprawdzą się najlepiej!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...