Słysząc o chrobotku reniferowym, z reguły nie mamy pojęcia, o czym jest mowa. Dodając jednak do nazwy własnej pojęcie mchu dekoracyjnego lub mchu strukturalnego, wszelkie wątpliwości od razu idą w niepamięć. Zjawiskowe zielone ścianki i nowoczesne ekologiczne dekoracje to tylko niewielka część magii, jaką roztacza we wnętrzach chrobotek reniferowy.

Zagadnienia w artykule:
  • Czym jest chrobotek reniferowy?
  • Jak zdobyć chrobotka? Czy chrobotek rośnie w Polsce?
  • Czy uprawa chrobotka ma wpływ na zdrowie?
  • Chrobotek reniferowy kupiony w sklepie - czy jest żywy?
  • Hodowla żywego chrobotka reniferowego
  • Jak pielęgnować żywego chrobotka reniferowego?
  • Jakie dekoracje można wykonać z chrobotka reniferowego?

Czym jest chrobotek reniferowy?

Chrobotek reniferowy zwany potocznie mchem dekoracyjnym tak naprawdę w ogóle nie jest mchem. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza tylko i wyłącznie podobieństwu do tych popularnych niskich roślin, tworzących gęste zbite skupiska. Chrobotek nie należy do królestwa roślin i zdecydowanie jest porostem, czyli hybrydą grzybów i glonów. Ta swoista symbioza grzybów i glonów w jednym organizmie funkcjonuje w przyrodzie już od 400 milionów lat.

Istnieją różne gatunki porostów, jednak chrobotek reniferowy kojarzony jest ze Skandynawią i skupiskami reniferów, dla których porost ten jest źródłem pożywienia. Stąd właśnie wzięła się nazwa tej konkretnej odmiany chrobotka. Porost jest bardzo miękki, wręcz puchaty i w dotyku przypomina gąbkę. Chrobotek reniferowy osiąga wysokość około 10 cm i w Skandynawii pozyskiwany jest na skalę przemysłową.  

Jak zdobyć chrobotka? Czy chrobotek rośnie w Polsce?

Ciekawostką jest, że chrobotka reniferowego możemy znaleźć na naszym rodzimym terenie. Najlepiej rośnie w miejscach o sporym rozproszonym nasłonecznieniu, szczególnie w lasach sosnowych i na wrzosowiskach. Porost jest chętnie zjadany przez sarny oraz jelenie. Warto wiedzieć jednak, że chrobotek reniferowy objęty jest od 2004 roku częściową ochroną, co oznacza, że na jego zbiór należy mieć zezwolenie. To powód, dla którego chrobotka lepiej sprowadzić z legalnego sprawdzonego źródła i hodować samodzielnie w domu.

Czy uprawa chrobotka ma wpływ na zdrowie?

Z reguły pierwszym pytaniem, jakie przychodzi do głowy w kontekście uprawy chrobotka, jest to o jego szkodliwość. Pora zdementować wszystkie pogłoski i obalić mity. Chrobotek reniferowy nie jest szkodliwy dla zdrowia ludzi ani zwierząt domowych, co więcej, ma działanie wręcz prozdrowotne. Jest nietoksyczny i odporny na zasiedlenie przez pleśnie i grzyby, nie absorbuje również kurzu. Największą jednak jego zaletą jest umiejętność filtrowania powietrza z pyłów, toksyn i nieprzyjemnych zapachów, dlatego jest wręcz idealny dla alergików.

Chrobotek reniferowy kupiony w sklepie - czy jest żywy?

Zacznijmy od tego, że chrobotek odbiega o powszechnie funkcjonującego stereotypu dotyczącego zieleni domowej. Nie uprawia się go w doniczkach, a kupuje w panelach (mech osadzony na płycie) lub kępkach sprzedawanych na wagę. Często porost zostaje już wcześniej poddany impregnacji (stabilizacji) przez sprzedawcę, a głównym składnikiem impregnatu jest gliceryna.

W tym momencie automatycznie nasuwa się pytanie, czy chrobotek poddany impregnacji nadal jest żywym organizmem? Odpowiedź brzmi - nie, ale gliceryna pomaga chrobotkowi w zachowaniu dotychczasowych właściwości, czyli miękkości. Wilgoć chłonięta z powietrza powoduje, że porost nawet przez kilkanaście lat wygląda jak żywy, nie żółknie i nie blaknie. Nie rośnie jednak i się nie rozmnaża.

To naturalne, że w tym momencie obudzą się w nas wyrzuty sumienia z powodu uśmiercenia niewinnego chrobotka. Możemy po prostu potraktować go jak suszone kwiaty, tylko takie z kilkunastoletnim okresem trwałości. Co więcej, nie traci atrakcyjnego wyglądu nawet w ciemnych pomieszczeniach, w których żywe rośliny nie miałyby szans.

Hodowla żywego chrobotka reniferowego

Jeśli jednak zależy nam na uprawie i rozmnażaniu żywego chrobotka w warunkach domowych lub przydomowych, również możemy się na to zdecydować. Kwestia sprawdzenia u sprzedawcy, czy kupujemy sadzonki, czy porost już ustabilizowany. Jeśli kupimy żywego, niezaimpregnowanego dotąd chrobotka, jest duża szansa, że uprawa zakończy się powodzeniem.

Kluczem do sukcesu są odpowiednie warunki. Unikamy mocno nasłonecznionych miejsc, ponieważ chrobotek woli rozproszone światło. Powinniśmy zapewnić mu wilgotne powietrze z dala od kaloryfera i dymu papierosowego lub ruchliwej drogi, jeśli posadzony został w ogrodzie. W wyjątkowo sprzyjających warunkach możemy doczekać się rozmnożenia chrobotka.

Chrobotek rozmnaża się poprzez coroczny wysiew zarodników, który powoduje rozrost kępek i pokrycie przez nie coraz to większej przestrzeni. Pamiętajmy o tym, że żywy chrobotek ma jasnoszarą lub kremową, nieco wyblakłą barwę, a dopiero dodatkowe barwienie następujące w cyklu stabilizacji nadaje mu pożądany koloryt.

Jak pielęgnować żywego chrobotka reniferowego?

Chrobotek reniferowy może być uprawiany w poziomie lub pionie. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących umiejscowienia, ponieważ porost nie wymaga podlewania i nie wiąże się z podłożem. Wilgoć czerpie z powietrza, dlatego bardzo ważne jest, aby wilgotność w pomieszczeniu oscylowała wokół 50-80%. Jeśli powietrze we wnętrzu jest suche, warto zastanowić się nad zakupem nawilżacza powietrza, który pomoże uzyskać warunki odpowiednie dla hodowli chrobotka.

Teraz czas na kolejną ciekawostkę. Porosty takie jak chrobotek w niesprzyjających, nawet dłużej utrzymujących się warunkach, ulegają okresowi uśpienia. Oznacza to, że kiedy otoczenie stanie się dla nich korzystne, z powrotem podejmują funkcje życiowe. Moglibyśmy pomyśleć, że chrobotek jest nieśmiertelny, jednak niestety nie jest to prawdą, gdyż chrobotka może zabić mocno zanieczyszczone środowisko.

Jakie dekoracje można wykonać z chrobotka reniferowego?

Chrobotek używany do dekoracji jest już ustabilizowany. Jeśli udało nam się samodzielnie wyhodować kolonie chrobotka, możemy część kępek oddzielić, samodzielnie zaimpregnować i wykorzystać do ozdobienia domu. Naturalnymi barwnikami nadajemy mu wtedy dowolny kolor od soczystej zieleni, poprzez żółcie na różach, fioletach i błękitach kończąc.

Pamiętajmy, że impregnowany chrobotek również potrzebuje wilgotnego powietrza, aby przez długie lata utrzymać atrakcyjny wygląd i miękkość. Możemy wykonać z niego zjawiskową żywą zieloną ściankę w domu lub biurze albo pokusić się o nieco kreatywności i stworzyć oryginalne kolorowe kompozycje na bazie płyty korkowej, drewnopochodnej lub drewna, przyczepiając porost do podłoża klejem florystycznym.

Wykorzystując chrobotka, zaaranżujemy również ultranowoczesny las w szkle, oryginalny łapacz snów albo drzewko szczęścia. Kompozycje z chrobotka reniferowego idealnie wkomponują się we wnętrza skandynawskie, nowoczesne, loftowe i minimalistyczne, choć ten oryginalny kawałek lasu na ścianie może stanowić ciekawy akcent również we wnętrzach klasycznych.

Autor
Chrobotek reniferowy - uprawa i pielęgnacja. Czy mech w domu wymaga dużo pracy?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...