Przypominająca nieco krzyżówkę róż i maków eustoma do niedawna sprzedawana była głównie jako kwiat cięty, który świetnie sprawdzał się na przykład w bukietach ślubnych. Od jakiegoś czasu popularność zdobywa również uprawa eustomy, która może stać się dekoracją domu, tarasu lub balkonu. Co warto wiedzieć o tej roślinie i jakie warunki należy jej stworzyć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje. 

Najpopularniejsze odmiany eustomy

Eustoma dzieli się na wiele odmian, które różnią się od siebie tempem wzrostu, przeznaczeniem oraz wielkością. Mariachi cechuje się łodygami wysokimi na sto centymetrów, a w okresie kwitnienia pojawiają się na nich jasnozielone kwiaty o długiej trwałości, które świetnie sprawdzają się w charakterze dekoracyjnym.

Echo to odmiana popularna wśród hodowców kwiatów, ponieważ bardzo dobrze sprawdza się w bukietach. Jej łodygi mają około 70 centymetrów, a kwiaty wyróżniają się spiralnymi płatkami. Odmiana Terry tworzy podwójne kwiaty w kształcie lejka, które mogą mieć kolor liliowy, różowy lub biały. Gęsto wyrastające gałęzie sprawiają, że każda łodyga wygląda jak osobny bukiet. Kopciuszek ma mocne i rozgałęzione łodygi, na których w okresie kwitnienia pojawiają się niewielkie, zwarte kwiaty. 

Jedną z ciekawszych odmian jest Eustoma Russel, której kwiaty mogą mieć kolor czerwony, liliowy lub żółty i przypominają dzwony, a z kolei liście mają owalny kształt i lekko szary odcień. Jedną z najmniejszych odmian jest Syrena, która dorasta do wysokości piętnastu centymetrów i świetnie sprawdza się jako roślina doniczkowa. 

Gdzie uprawiać eustomę? Czy sprawdzi się na balkonie?

Uprawa eustomy w doniczce to dobry pomysł w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kwiatami, ponieważ jest dużo łatwiejsza niż w ogrodzie. Roślina ta wymaga słonecznego miejsca, ale nie powinna być narażana na bezpośredni kontakt z silnym słońcem. Najlepiej czuje się w temperaturze oscylującej między 18 a 25 stopni. Kwiaty zachowają piękny wygląd, jeśli ziemia będzie bez przerwy lekko wilgotna. Warto pamiętać, że nie służy im ani przesuszenie, ani nadmiar wody. W doniczkach zdobiących ogród lub taras najlepiej sprawdzą się odmiany karłowate, które mają kilkanaście centymetrów, a z kolei większe odmiany eustomy moga stanowić barwną ozdobę ogrodów. 

Kiedy kwitnie eustoma

Eustoma kwitnie najczęściej pod koniec wiosny lub na początku lata, a kwiaty utrzymują się na łodygach aż do jesieni. Roślina nazywana japońską różą w zależności od gatunku cechuje się różnokolorowymi kwiatami, które mają kształt przypominający róże, ale nieco bardziej kielichowaty lub lejkowaty. Dodatkowo tworzą one wiechowate kwiatostany, co sprawia, że zarówno bukiety jak i kwiaty doniczkowe prezentują się okazale.

Uprawa i pielęgnacja eustomy

Eustoma najlepiej czuje się w żyznych podłożach próchniczych, a optymalny odczyn w tym wypadku powinien być obojętny. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko zacienione. Wszystkie gatunki eustomy lubią ciepło, ale nie przepadają za bezpośrednim kontaktem z bardzo silnym słońcem. Jeśli ma zostać posadzona w ogrodzie, a nie w doniczce, to warto wybrać miejsce pod drzewami lub krzewami, które w jakimś stopniu przepuszczają światło. Powinno się chronić ją przed intensywnymi opadami deszczu, a w okresie wegetacyjnym wzmacniać mieszankami nawozowymi z dodatkiem potasu i azotu. Jeśli z kolei trwa okres suszy, roślina koniecznie musi być nawadniana tak, aby jej podłoże zawsze pozostawało wilgotne. Osoby, które nie zamierzają ścinać kwiatów, powinny zapewnić łodygom podpory w okresie kwitnienia, ponieważ nie utrzymają one kwiatostanów samodzielnie. 

Choroby eustomy

Eustoma, podobnie jak większość roślin, podatna jest na patogeny, które mogą wpłynąć na jej wygląd lub nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny. Do najpopularniejszych chorób w tym wypadku należy zgorzel zgnilakowa, która jest wywołana przez grzyb. Może wystąpić na różnych etapach rozwoju rośliny, a objawia się tym, że system korzeniowy brązowieje, a brzydki kolor może pojawić się również na łodygach i dolnych liściach. Zwalczanie tej choroby wymaga zastosowania specjalnych biopreparatów.

Inną powszechną chorobą eustomy jest fuzarioza naczyniowa, która objawia się najsilniej w okresie kwitnienia. Wówczas eustoma przestaje rosnąć, liście po jednej stronie tracą kolor, a kwiaty więdną. Jeśli choroba nie zostanie powstrzymana, to w krótkim czasie może dojść do obumarcia całej rośliny. Z kolei zgnilizna twardzikowa objawia się obfitą grzybnią w białym kolorze na łodygach i liściach. W tym przypadku rośliny najczęściej zamierają.

Rozmnażanie eustomy

Rozmnażanie poprzez sadzonki w przypadku eustymy rzadko się udaje, ponieważ roślina słabo się ukorzenia, a po pierwszym kwitnieniu nadaje się do wyrzucenia, ponieważ nie kwitnie drugi raz. Najlepszym rozwiązaniem jest wysiew nasion wraz z końcem zimy, a najlepiej w pojemnikach przykrytych folią perforowaną. Warto jednak wiedzieć, że takie rozmnażanie wymaga sporej opieki ze strony hodowcy i trwa długo.