Jakie kwiaty i krzewy posadzić jesienią, by cieszyć się pięknym ogrodem? Lista roślin. Choć jesień kojarzy się z czasem przygotowań ogrodu do zimy, to jednak właśnie wtedy warto posadzić wiele roślin, by osiągnąć znakomite efekty w kolejnym roku. Co więcej, niektóre gatunki wymagają rozpoczęcia uprawy jeszcze przed chłodami. Dobrym przykładem są pięknie kwitnące rośliny cebulowe.
Jesień to nie tylko sezon sprzątania opadłych liści czy okrywania roślin przed zimowymi mrozami. Jest też znakomitym czasem dla wielu gatunków, które dobrze rozpoczynają swój rozwój o tej specyficznej porze roku.
Dlaczego jesień to dobry czas na sadzenie?
Rośliny trafiają do gleby, która jest jeszcze rozgrzana po lecie, a przede wszystkim - wilgotna. Jesienne deszcze, zazwyczaj częstsze niż w cieplejszych miesiącach, doskonale nawadniają wcześnie rozwijające się egzemplarze. Dzięki temu wiosną z pełnym wigorem mogą kontynuować swój wzrost. Z kolei mniejsze nasłonecznienie redukuje ryzyko przesuszenia się nowo posadzonych roślin. Wreszcie - jesienią spora część chwastów zwalnia wzrost, co ułatwia dobre zadomowienie się w glebie przed zimą.
Jakie kwiaty sadzimy jesienią?
Pierwszą grupę roślin, które standardowo sadzi się w ogrodzie jesienią, są kwitnące wiosną cebulki. Tu można podać wiele przykładów pięknych gatunków, takich jak:
- narcyzy (w tym żonkile);
- krokusy;
- szachownice;
- tulipany;
- hiacynty;
- zawilce;
- śnieżniki;
- przebiśniegi;
- szafirki;
- czosnki ozdobne.
Do sadzenia wybieramy cebulki o dobrej kondycji i bez śladów uszkodzeń. Warto je też namoczyć w środku grzybobójczym, zanim trafią do gleby. Przyjmuje się też, że należy je umieszczać na głębokości stanowiącej trzykrotność ich wysokości.
Inna grupa kwiatów, dla której jesień jest dobrym czasem na sadzenie w ogrodzie, to byliny oraz rośliny dwuroczne, m.in.:
- barwinek;
- bergenia;
- pierwiosnek;
- konwalia majowa;
- żagwin;
- floks;
- tawułka;
- funkia;
- skalnica;
- stokrotka;
- malwa;
- naparstnica;
- bratek;
- dzwonek ogrodowy.
Oczywiście jesienią możemy też z powodzeniem ubarwiać rabaty kwiatami, które sezonowo pojawiają się w sklepach ogrodniczych. Chodzi chociażby o wrzosy, chryzantemy czy astry jesienne.
Jakie warzywa sadzimy jesienią?
Jesień to także dobry czas na wysianie części warzyw, dzięki czemu już wczesną wiosną możemy liczyć na pierwsze zbiory. Dotyczy to takich gatunków (zawsze mrozoodpornych!), jak np.: czosnek, rzodkiewka, sałata, roszpunka, a także cebula, szpinak, pietruszka czy koper.
Jakie drzewa i krzewy warto posadzić jesienią?
Jesienią można posadzić wiele gatunków owocujących. Zdaniem części ogrodników jest to nawet najlepszy czas na takie operacje w ogrodzie. Trzeba jednak zawsze zwracać uwagę na to, czy konkretny gatunek dobrze znosi mrozy. Przykładowo - dla brzoskwiń i moreli lepszy będzie wiosenny start uprawy.
Ale za to jesienią można już posadzić m.in.:
- drzewa owocowe: jabłonie, grusze, wiśnie, śliwy;
- krzewy owocowe: porzeczki, agrest, winogrona, borówki, maliny.
Poza gatunkami owocującymi jesienią możemy posadzić w ogrodzie drzewa liściaste (m.in. klony, brzozy, buki, lipy), niektóre iglaki (np. jałowce, cisy, świerki, sosny), a także sporą grupę krzewów, jak chociażby berberysy, bukszpany, ostrokrzewy, pierisy, tawuły czy wreszcie pięknie kwitnące róże.
Jak sadzić jesienią?
Każda roślina ma specyficzne wymagania, dlatego warto zdobyć odpowiednią wiedzę przed sadzeniem. Niemniej da się wskazać bardzo ogólne reguły:
- Upewnijmy się, że gleba jest dobrze nawożona i luźna. Usuńmy chwasty i pozostałości po letnich roślinach.
- Wybierzmy odpowiednie miejsce, zwracając uwagę na wymagania roślin co do nasłonecznienia i wilgotności gleby.
- Sadźmy prawidłowo! Przestrzegajmy zaleceń dotyczących głębokości sadzenia, odstępów między roślinami i ilości nawozu.
- Po posadzeniu regularnie podlewajmy nowe rośliny, aby ułatwić im ukorzenienie się - zwłaszcza jeśli pogoda jesienna jest mało deszczowa.
- Niektóre rośliny mogą potrzebować dodatkowej ochrony przed mrozami. Wtedy warto je okryć słomą lub agrowłókniną.