Wrzesień w ogrodzie to przede wszystkim czas porządków oraz zbierania plonów, a także planowania nasadzeń na kolejny rok. Co warto zrobić w ogrodzie we wrześniu, by w przyszłym sezonie cieszyć się pięknymi rabatami i krzewami? Podpowiadamy.

Prace w ogrodzie we wrześniu

Wrzesień, czyli początek jesieni, to dość intensywny czas w ogrodzie. Najbliższe dwa miesiące powinny nam upłynąć na wykonywaniu doraźnych prac pielęgnacyjnych. We wrześniu w ogrodzie:

  • przycinamy dzikie róże, 
  • przycinamy odrosty boczne i korzeniowe u drzew (na przykład śliw),
  • usuwamy przekwitłe kwiaty (u dalii sprawi to, że zawiążą się pąki).
Astry - kwiaty jesieni

Jeśli chcemy, by nasz ogród zakwitł w pierwszych dniach wiosny, musimy już teraz posadzić rośliny cebulowe. Wysadzenie cebuli narcyzów, krokusów, szafirków, czy tulipanów do gruntu. Warto też we wrześniu w ogrodzie:

  • ściółkować rabatę (rozłożone kora, liście lub słoma ochronią korzenie roślin przed mrozem),
  • nawozić glebę kompostem. 

Po zbiorach warzyw warto zasilić ziemię kompostem. Wymieszajmy go z glebą w proporcjach 1:1.

We wrześniu robimy też porządki jesienne na skalniaku. Przesadzamy i dzielimy rośliny, uzupełniamy puste miejsc. Wykonujemy też odchwaszczanie na rabatach bylinowych oraz nawożenie i strzyżenie trawnika. Wrzesień w ogrodzie to też dobry czas na przygotowanie ziemi i obsadzenie nowych rabat bylinowych. We wrześniu można też sadzić do gruntu róże i krzewy ozdobne. Więcej podpowiedzi, co można sadzić we wrześniu w ogrodzie znajdziecie w artykule Co posadzić w ogrodzie jesienią >>>

Pod koniec września i w październiku trzeba wykopać cebule i kłącza, tych roślin, które nie są mrozoodporne i nie przetrzymają zimy,  czyli m.in. dalii, mieczyków, czy frezji.

Wrzesień w ogrodzie - czas zbiorów

Wrzesień w ogrodzie to również czas zbiorów i robienia przetworów z tego, co urosło niedawno w ogrodzie (antonówki to najlepsze jabłka na szarlotki i marmolady, zioła z kolei przydadzą się na susz do zimowych naparów). Teraz można także przygotować kwiaty na suche bukiety (ładnie wyglądają ususzone hortensje) oraz zebrać nasiona, które wykorzystamy na wiosnę.

We wrześniu w ogrodzie na wysokich rabatach można wciąż uprawiać warzywa: rzodkiewkę, zimowy szpinak i roszponkę. Pod osłonami posadźcie sałatę i wysiejcie jarmuż na młode listki, które zbierzecie zimą. 

Jesienne kwiaty w ogrodzie

We wrześniu w ogrodzie można cieszyć się ostatnimi kwiatami, zanim przyjdzie zima. Rudbekie to popularne jesienne kwiaty. Pochodzą z Ameryki Północnej. Są to rośliny o sztywnych pędach, które tworzą kępy. Osiągają nawet do 2 metrów wysokości, jednak nie trzeba stosować podpór, ponieważ nie pokładają się. Są niewymagające. We wrześniu można zbierać nasiona rudbekii, które należy przechować w suchym miejscu i wysiać na przełomie maja i czerwca do gruntu na rabatach. 

Rudbekie to piękne kwiaty, które obficie i długi kwitną. Można je sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Pod koniec jesieni można je przyciąć maksymalnie na 20 cm nad ziemią, są mrozoodporne i przezimują w gruncie w naszych warunkach.

Wrzosy i wrzośce to dwa różne gatunki, choć wyglądają podobnie. Wrzosy kwitną na jesieni, wrzośce - wiosną. Najpiękniejsze wrzosowiska znajdziecie koło Bornego Sulinowa albo w Mostówce na Mazowszu. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu również stworzyć wrzosowy zakątek. Do pojemników oprócz wrzosów można również posadzić np. golterie.

Wrzosy można sadzić w gruncie lub pojemnikach na balkonie i tarasie. Są piękną ozdobą wrześniowego ogrodu

Kalendarz księżycowy: co robić w ogrodzie we wrześniu

Aby dobrze rozplanować pracę we wrześniu w ogrodzie, można sięgnąć po tzw. kalendarz księżycowy. Nie od dzisiaj wiadomo, że księżyc wpływa pobudzająco na przykład na krążenie soków roślinnych. Tak więc od 4 do 17 września kontynuujmy swoje obowiązki związane z pracami pielęgnacyjnymi w ogrodzie.

Jeśli pojawią się nocne przymrozki (co we wrześniu może się przydarzyć), zbierzmy wszystkie ogórki, kabaczki i cukinie. Od prac ogrodowych według kalendarza księżycowego odpoczniemy 18 września, kiedy będzie pełnia.

Autor
Jakie prace w ogrodzie we wrześniu warto zrobić? Ogrodowa ściąga dla zabieganych
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...