Surfinia tworzy w ogrodach, na balkonach i tarasach efektowne kolorowe kaskady. Widok przywodzi na myśl wodospad kwiatów, wylewający się z balustrady lub wiszącego kwietnika. Surfinie uwielbiają słońce i cieszą oczy feerią barw od późnej wiosny aż do pierwszych przymrozków. Sprawdź, jak uprawiać surfinię i dlaczego warto mieć ją w przydomowej przestrzeni.

Petunia a surfinia - czy to ten sam kwiat?

Petunia i surfinia to jednak nie do końca te same rośliny, ponieważ surfinia jest jedną spośród wielu odmian petunii ogrodowej. Surfinia od stereotypowo postrzeganych petunii różni się tym, że jej ukwiecone pędy swobodnie zwisają na długość do 2 metrów, podczas kiedy inne odmiany petunii tworzą raczej niską zwartą kulę kwiatów.

Ciekawostką jest fakt, że surfinie, czyli petunie zwisające mogą rosnąć nawet 5 cm na dobę, co sprawia, że kupując ją wiosną, już latem można cieszyć oko okazałym barwnym egzemplarzem. Surfinia jest rośliną jednoroczną, jednak szybki wzrost gwarantuje osiągnięcie pełni jej piękna w ciągu jednego sezonu. 

Petunia zwisająca (surfinia) - jak wygląda?

Podłużny, zwisający pokrój to cecha charakterystyczna tej wdzięcznej i lubianej rośliny, a od mnogości jej wspaniałych kwiatów wprost nie można oderwać oczu. Na długich pędach z licznymi zielonymi listkami obficie pojawiają się kwiatostany, tworząc dosłownie kaskadę, składającą się z kielichowych kwiatów o przyjemnym subtelnym zapachu.

Wielkość kwiatów zależy od odmiany i można spotkać surfinie, których kwiaty osiągają średnicę nawet 10 cm, ale także takie o mniejszych kwiatostanach. Występuje w wielu odmianach o ogromnym zróżnicowaniu kolorystycznym, znajdziemy więc surfinie w kolorze fioletu, amarantu, bieli, jasnego różu, błękitu, najmodniejszej barwie sezonu peach fuzz, a także odmiany o wielobarwnych kwiatach. Tak bogaty i intensywny kolorystycznie akcent warto wprowadzić na balkon, taras i do przydomowego ogrodu.

Petunia zwisająca - uprawa

Petunia zwisająca pochodzi z Ameryki Południowej. Najczęściej uprawiana jest w doniczkach, jednak można również siać i sadzić ją w gruncie. Przyjmuje wtedy postać płożącą, zakrywając kwiatowym dywanem całą przestrzeń wokół.

Stanowisko - surfinia bardzo lubi pełne słońce i nie przeszkadzają jej letnie upały, a im większe słońce, tym piękniej i obficiej kwitnie. Należy zapewnić jej minimum 6 godzin dziennie pełnego nasłonecznienia. Na tym polu zdecydowanie wygrywa z wieloma gatunkami roślin balkonowych i tarasowych, które gorzej radzą sobie z pełnym nasłonecznieniem.

Podłoże - gleba żyzna, przepuszczalna i próchnicza, idealna jest ziemia o odczynie lekko kwaśnym (5,5 - 6,5 pH) z domieszką piasku.

Podlewanie - surfinia powinna być systematycznie podlewana, a w upalne dni nawet dwa razy dziennie.

Nawożenie - wskazane jest nawożenie surfinii co dwa tygodnie nawozem do roślin kwitnących.

Pielęgnacja - warto na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany, co zdecydowanie przedłuży kwitnienie rośliny. W celu lepszego rozkrzewienia dobrze jest uszczykiwać pędy.

Jak wysiać surfinię z nasion?

Instruktaż krok po kroku W sklepach ogrodniczych można kupić sadzonki surfinii, ale można również samodzielnie wysiać roślinę w warunkach domowych. Wysiew przeprowadza się w lutym lub marcu do wielodoniczek, lub pojedynczych pojemników, przeznaczonych do rozsad w następujący sposób:

• do pojemnika wsypujemy podłoże lekkie, delikatne i przepuszczalne (nie używamy ziemi ogrodowej, ponieważ mogą się w niej znajdować czynniki chorobotwórcze i patogeny)

• ziemia powinna sięgać do wysokości ¾ pojemnika

• nawilżamy podłoże, spryskując wodą (nie powinno być zanadto mokre)

• wysiewamy nasiona na podłożu (są bardzo drobne), nie przysypując ich ziemią i nie dociskając, aby nie zostały zniesione z podłoża

• zraszamy delikatnie całość wodą za pomocą opryskiwacza

• pojemnik przykrywany folią, aby utrzymać odpowiednią wilgotność i odstawiamy w jasne ciepłe miejsce (zalecana temperatura kiełkowania to 18 - 22 st. C)

• codziennie wietrzymy wysiewy przez okres kiełkowania (14 - 20 dni)

• po tym czasie pikujemy rośliny (zalecane jest w fazie 2 - 3 liści właściwych) do doniczek o średnicy 9 cm po 3 sztuki na jedną doniczkę, można mieszać kolorystykę w obrębie jednej doniczki, co zapewni ciekawy efekt kolorystyczny

• po przesadzeniu należy podlać rośliny i wykonujemy to cyklicznie, jednak pamiętajmy, że podłoże nie może być zbyt mokre. Zawsze należy pamiętać o tym, że przymrozki mogą nieodwracalnie uszkodzić surfinię, ponieważ jest na nie bardzo wrażliwa. Dlatego eksponowanie surfinii na balkonie lub w ogrodzie albo zasadzenie w ogrodzie do gruntu należy przeprowadzić dopiero w drugiej połowie maja.

Petunia zwisająca - najpiękniejsze odmiany

Każda odmiana surfinii jest kwintesencją piękna. Jedne mają czyste w formie duże kielichowe kwiaty, inne postrzępione płatki, a jeszcze inne podwójne płatki w obrębie jednego kwiatostanu, co tworzy zachwycający efekt pełnego kwiatu. Przedstawiamy najpiękniejsze odmiany surfinii, wytypowane przez redakcję.

Surfinia Table White - bardzo liczne urocze drobne białe kielichowe kwiaty.

Surfinia Conchita Grande Pink - duże kielichowe kwiaty w kolorze różowym.

Surfinia Niebieska Ocean Blue - duże niebieskie kwiaty z odcieniem fioletowym.

Surfinia Purple - kwitnienie obfite, duże i bardzo liczne kwiaty w kolorze purpurowym.

Surfinia Gwiaździsta Night Sky - duże fioletowe kwiaty z białymi plamkami, kwiaty przypominają rozgwieżdżone niebo

.• Surfinia Tumbelina Superstar - piękne pełne kwiaty z warstwowo ułożonymi płatkami w ciemnofioletowym kolorze z kremową obwódką.

Surfinia zwisająca czarna - okazałe reprezentacyjne kwiaty w kolorze aksamitnej czerni.

Surfinia Tumbelina Anna - duże pełne kwiaty z warstwowo ułożonymi różowymi płatkami, zwieńczonymi białym brzegiem.

Dodatkowe wskazówki:

• Surfinie mogą być narażone na różne choroby i szkodniki. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów (zamieranie liści, plamy i nalot na liściach), należy zdiagnozować rodzaj choroby i natychmiast zastosować odpowiednie preparaty.

• Podlewanie najlepiej przeprowadzać rano i wieczorem prosto do ziemi, omijając liście i kwiaty.

• Wybierając sadzonki surfinii, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, aby liście i pędy były zdrowe.

Autor
Czy surfinia lubi słońce? Sprawdź jak uprawiać petunię zwisającą!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...