Zwiększają wilgotność powietrza, retencję wody, oczyszczają deszczówkę i zapobiegają zalewaniu posesji - ogrody deszczowe to ekologiczne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność. Ten nowy trend w aranżacji przydomowej przestrzeni nie tylko wzbogaca estetykę otoczenia, ale również przynosi liczne korzyści dla środowiska. Czy warto zainwestować w ogród deszczowy, aby chronić swoją posesję przed zalewaniem? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule, gdzie krok po kroku wyjaśniamy, jak stworzyć własny ogród deszczowy, jakie są jego typy i jakie korzyści niesie ze sobą jego posiadanie.

Czym jest ogród deszczowy?

Ogrody deszczowe to coraz popularniejsze rozwiązania w dziedzinie ekologicznej aranżacji przestrzeni przydomowej. Ich unikalność polega na zdolności do retencji wody deszczowej, co przynosi liczne korzyści dla właścicieli posesji i środowiska. Ogród deszczowy to specjalnie zaprojektowany obszar, który gromadzi wodę opadową, filtruje ją i stopniowo oddaje do ekosystemu. Dzięki temu nie tylko zapobiega zalewaniu posesji, ale również przyczynia się do poprawy jakości powietrza oraz zwiększenia wilgotności w najbliższym otoczeniu.

Geneza i rozwój ogrodów deszczowych

Idea budowy ogrodów deszczowych narodziła się na początku lat 90. w Stanach Zjednoczonych, jako tańsza i bardziej ekologiczna alternatywa dla przydomowych stawów. Początkowo miały one na celu retencję nadmiaru deszczówki, jednak z czasem ich rola ewoluowała. Obecnie, ogrody deszczowe nie tylko zatrzymują wodę, ale także przeciwdziałają zalewaniu, poprawiają mikroklimat oraz stanowią estetyczny element krajobrazu miejskiego i przydomowego.

Jak działa ogród deszczowy?

Ogród deszczowy działa na zasadzie gromadzenia wody deszczowej z różnych powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak dachy, chodniki, tarasy czy parkingi. Woda ta trafia na powierzchnię ogrodu, gdzie jest filtrowana przez warstwy żwiru, piasku i urodzajnej ziemi. W ten sposób ogrody deszczowe przyczyniają się do naturalnej retencji wody i jej stopniowego uwalniania, co zapobiega szybkiemu odprowadzaniu deszczówki do kanalizacji i redukuje ryzyko powodzi.

Typy ogrodów deszczowych

Ogród deszczowy suchy

Ogród deszczowy suchy powstaje na podłożu przepuszczalnym i zazwyczaj nie zatrzymuje wody na dłużej. Jest to idealne rozwiązanie dla terenów, gdzie gleba szybko wchłania wodę. Suchy ogród deszczowy może przypominać tradycyjną rabatę kwiatową, jednak pełni o wiele bardziej złożoną funkcję ekologiczną.

Ogród deszczowy mokry

Z kolei ogród deszczowy mokry tworzony jest na podłożu nieprzepuszczalnym, co powoduje okresowe wypełnianie się wodą. Tego typu ogród doskonale sprawdza się na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych lub w miejscach, gdzie gleba ma ograniczoną zdolność do absorpcji wody. Mokry ogród deszczowy może stać się atrakcyjnym elementem krajobrazu, zwłaszcza gdy zostanie obsadzony roślinnością wodną.

Jak zaprojektować ogród deszczowy?

Projektowanie ogrodu deszczowego nie jest skomplikowane i można go wykonać samodzielnie. Kluczowym elementem jest wybór odpowiedniego miejsca - ogród deszczowy można założyć zarówno w gruncie, jak i w pojemniku. Ważne jest, aby teren przeznaczony pod ogród był równy i nie znajdował się na skarpie nachylonej pod dużym kątem.

Etapy budowy ogrodu deszczowego w gruncie

1. Wybór lokalizacji - ogród deszczowy powinien być umiejscowiony co najmniej 50 cm od ściany budynku, a jeśli jest to możliwe, najlepiej 5 metrów od elewacji.

2. Wykonanie wykopu - głębokość wykopu powinna wynosić 75-95 cm. Po usunięciu ziemi, dno wykopu należy oczyścić z kamieni i korzeni.

3. Układanie warstw - na dnie wykopu umieszcza się warstwę żwiru (5 cm), na której układana jest rura drenarska o średnicy 80 mm, połączona z rurą przelewową.

4. Dalsze warstwy - kolejną warstwę stanowi 15-20 cm żwiru, a następnie 35-40 cm piasku gruboziarnistego przemieszanego z urodzajną ziemią.

5. Zakończenie budowy - na wierzchu układa się drobne kamyki, które zapobiegają wymywaniu ziemi. Powierzchnia ogrodu deszczowego powinna być nieco niższa niż otaczający go grunt.

Czy można zasadzić ogród deszczowy w donicach?

Oczywiście, ogród deszczowy można zasadzić także w donicach, co stanowi doskonałą alternatywę dla osób dysponujących ograniczoną przestrzenią lub mieszkających w blokach z balkonem. Tego typu rozwiązanie jest równie skuteczne w retencji wody i przynosi korzyści podobne do tradycyjnych ogrodów deszczowych w gruncie. Aby założyć ogród deszczowy w donicy, należy wybrać pojemniki o odpowiedniej głębokości, zapewniające odpowiednią drenaż. Donice powinny mieć na dnie warstwę żwiru, który będzie pełnił funkcję drenażu, a następnie warstwę piasku i urodzajnej ziemi.

Kluczowe jest również dobranie odpowiednich roślin, które będą w stanie przetrwać w warunkach zmiennej wilgotności. Tego typu ogrody doskonale sprawdzają się na tarasach, balkonach i w miejskich ogrodach, przyczyniając się do lokalnej retencji wody, poprawy mikroklimatu i estetyki przestrzeni. Dzięki mobilności donic, można łatwo przestawiać ogród deszczowy w różne miejsca, dostosowując go do zmieniających się warunków oświetleniowych i pogodowych.

Rośliny w ogrodzie deszczowym

Rośliny odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu ogrodu deszczowego. Powinny być dobrane tak, aby dobrze radziły sobie zarówno w okresach suchych, jak i mokrych. Doskonale sprawdzają się tu rośliny wodne i półwodne, takie jak pałka wodna, trzcina, czy irys. Ważne jest, aby roślinność była różnorodna i dostosowana do lokalnych warunków klimatycznych.

Korzyści z posiadania ogrodu deszczowego

Posiadanie ogrodu deszczowego przynosi wiele korzyści, zarówno dla właścicieli posesji, jak i dla środowiska:

Zapobieganie zalewaniu posesji - ogrody deszczowe skutecznie redukują ryzyko powodzi, zatrzymując wodę opadową i stopniowo oddając ją do gruntu.

Poprawa jakości wody - rośliny w ogrodzie deszczowym filtrują wodę, usuwając z niej zanieczyszczenia i poprawiając jej jakość.

Zwiększenie bioróżnorodności - ogrody deszczowe stanowią naturalne siedlisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt, zwiększając bioróżnorodność w otoczeniu.

Estetyka - dobrze zaprojektowany ogród deszczowy może być pięknym elementem krajobrazu, dodającym uroku i wartości estetycznej posesji.

Wspieranie lokalnego ekosystemu - ogrody deszczowe przyczyniają się do poprawy mikroklimatu i zwiększenia wilgotności powietrza, co korzystnie wpływa na roślinność i zwierzęta w najbliższym otoczeniu. 

Ogród deszczowy to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które może znacząco poprawić zarządzanie wodą opadową na terenie posesji. Jego zdolność do retencji wody, poprawy jakości powietrza oraz estetyczny wygląd sprawiają, że staje się coraz bardziej popularny zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i miejskich. Dzięki stosunkowo prostemu procesowi budowy, każdy może stworzyć własny ogród deszczowy i cieszyć się jego licznymi korzyściami. W dobie rosnących zmian klimatycznych, takie ekologiczne rozwiązania nabierają szczególnego znaczenia, przyczyniając się do zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi i ochrony środowiska.

Autor
Ogród deszczowy - czy zapobiega zalewaniu posesji?
Redakcja portalu
Redakcja portalu CzasNaWnętrze.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz. Dzielimy się inspiracjami, poradami i najnowszymi trendami w urządzaniu przestrzeni....